Lateks alerjisi tedavisi için lateks içeren her türlü üründen kaçınmak gerekir. Şiddetli lateks alerjisi reaksiyonu geçirmiş hastaların mutlaka yanlarında  alerji kartı ve acil tedavi için epinefrin (adrenalin) otomatik enjektörü taşıması gereklidir. Sizlere bu yazımızda lateks alerjisi olan kişilerin tedavisi ve yapması gerekenleri yazdık.

Lateks hassasiyet öyküsü olan ve eldiven giymesi gereken sağlık çalışanları lateks eldiven giymeyi bırakmalıdır. Lateks alerjisi geliştiği zaman hem iş yerinde hem de tıbbi işlemler esnasında özel önlemlere gerek duyulur.

Lateks alerjisi varsa, lateks içeren tüm ürünler ve aygıtlarla doğrudan temastan kaçınmak gerekir. Burun yanında gıdalarla çapraz reaksiyon verebileceği için alerjik reaksiyona neden olan yiyeceklerden de kaçınması önerilir.

Her türlü dişle ilgili işlemler, tıbbi veya cerrahi prosedürler öncesinde lateks alerjisi problemleri, herhangi bir test veya tedaviden önce sağlık hizmeti sunucularına lateks alerjisi konusunda uyararak önlenebilir. Alerjisi olan kişilerin lateks alerjisini gösteren kart veya künye taşıması gereklidir

Lateks alerjisi olan kimseler, lateks güvenli bir alanda tıbbi veya diş bakımı alabilirler. Sadece düşük proteinli lateks eldivenleri ve lateks içermeyen eldiven kullanan hastaneler ve klinikler, lateks alerjisi vakalarında dramatik düşüşler sağlamıştır. Lateks konusunda önlemler alınması bu konuda çok önemlidir.

Lateks alerjine bağlı anafilaktik şok geçiren hastaların mutlaka yanında adrenalin oto enjektör taşıması gereklidir. Hastaların adrenalin oto enjektörü kullanmasını öğrenmesi gereklidir.

Lateks alerjisinde alerji aşısı (immünoterapi) konusunda etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır ama ülkemizde lateks için immünoterapi yapılmamaktadır. Lateks alerjisinde önlem dışında yeni olarak geliştirilen ilaçlardan anti IgE ile ilgili olumlu sonuçlar bulunmaktadır.

Lateks alerjenleriyle teması önlemek lateks alerjisinin yaygınlığını azaltmada beklediğimizden daha önemlidir.