Egzamalı yeni yürümeye başlayan çocuklar, çatlamış, kabarmış ve pullu olabilen kaşıntılı, iltihaplı cilt lekeleri geliştirir. Küçük çocuklarda egzama yaygın bir durumdur. Egzama ile ilişkili kaşıntı çok rahatsız edici olabilir ve uykuyu bozabilir. Egzama, genetik ve çevresel nedenlerin ve tetikleyicilerin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Atopik dermatit en sık görülen egzama türüdür. Atopik dermatit genellikle bir kişinin yaşamının ilk 6 ayında başlar. Astım veya saman nezlesi olan çocukların egzama geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Diğer egzama türleri şunları içerir:

 • Kontakt dermatit,
 • Dishidrotik egzema,
 • Nümerik egzama,
 • Seboreik dermatit,
 • Staz dermatiti.

Belirtiler Nelerdir?

Egzamanın görünümü, yürümeye başlayan bir çocuğun sahip olduğu türe bağlı olarak değişir. Egzama devam ederse cilt de zamanla değişebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda egzama belirtileri şunları içerir:

 • Kuru, kaşıntılı cilt,
 • Kaşınarak daha da kötüleşen kızarmış cilt,
 • Küçük kabarcıklar,
 • Sürtünme veya tırmalamanın neden olduğu ağlayan veya sızan cilt lekeleri,
 • Renksiz cilt,
 • Pürüzlü ve pullu cilt.

Egzama yoğun kaşıntılı ve ağrılı olabileceğinden, küçük çocuklar normalden daha sinirli olabilir. Egzama ayrıca uykuyu bozabilir ve bu da küçük çocukların gün boyunca nasıl hissettiklerini ve nasıl davrandıklarını etkileyebilir. Egzama, çocuğun cilt tonuna göre farklı görünebilir.

Hangi Bölgelerde Egzama Görülür?

1 yaşından küçük bebeklerin aşağıdaki bölgelerde egzama döküntüsü geliştirme olasılığı daha yüksektir:

 • Yanaklar,
 • Alın,
 • kafa derisi.

Daha sonra şu bölgelere de yayılabilir:

 • Dizler,
 • Dirsekler,
 • Gövde.

Aşamalar

Çocuklar büyüdükçe egzamanın yeri ve görünümü değişir ve çocuktan çocuğa değişebilir. Bununla birlikte, Ulusal Egzama Derneği, belirli yaşlarda daha olası olabilecek aşağıdaki belirtileri listeler:

Bebekler (6 aya kadar)

Egzama en çok yüz, yanaklar, kafa derisi ve alında görülür. Daha sonra dirsekleri ve dizleri etkileyebilir. Saç derisindeki egzama bebeklerde sık görülür ve beşik başlığı olarak bilinir. Cilt kızarmış ve sızıntılı görünebilir.

Bebekler (6-12 ay)

Dirseklerde ve dizlerde egzama görülebilir. Bebekler kaşıntılı cilt bölgelerine sürtünerek veya silerek daha fazla tahrişe neden olabilir. Enfekte egzama sarı bir kabuk veya “irin yumruları” oluşturabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (2-5 yaş)

Egzama en çok dirsek ve diz kırışıklarında, bileklerde, ayak bileklerinde ve ellerde, ağız ve göz kapaklarının çevresinde görülür. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, kaşınan cildi kasten çizebilir veya ovalayabilir, bu durum da kızarıklığa ve ağlamaya neden olabilir.

Çocuklar (5 yaş ve üzeri)

Egzama dirsek ve diz kırışıklıklarında yaygın olarak kalır. Alevlenmeler cildin herhangi bir yerinde oluşabilir. Tetikleyicilerin fark edilmesi daha kolay hale gelebilir.

Küçük çocuklarda egzama nedenleri ve tetikleyicileri

Egzama bulaşıcı değildir, bu nedenle bir kişi onu diğerine bulaştıramaz. Uzmanlar, egzamanın kalıtsal genlerin ve çevredeki tetikleyicilerin bir kombinasyonu nedeniyle oluştuğunu belirtmektedir.

Egzama ailelerde görülebilir. Egzaması olan bazı kişilerde filagrin proteinini oluşturan genin mutasyonu vardır. Bir kişinin yeterli filaggrin’i yoksa cildi kurur ve enfeksiyona daha yatkın hale gelebilir.

Egzama, astım ve saman nezlesi gibi alerjik durum öyküsü olan ebeveynlerden doğan çocukların aynı koşulları geliştirmesi daha olasıdır. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bebeklik ve çocukluk döneminde egzaması olan çocukların astım ve saman nezlesi geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Bu koşullarda, vücudun içinden veya dışından bir alerjen veya tahriş edici, bağışıklık sistemini iltihap üretmesi için tetikleyebilir. Bu, egzamaya yatkın ciltte tekrarlayan iltihaplanma alanları olan egzama alevlenmelerine neden olur.

Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuzun alerji uzmanı, cilde bakarak ve aşağıdaki gibi sorular sorarak yürümeye başlayan çocuk egzamasını teşhis edebilir:

Yürümeye başlayan çocuğun belirtileri nelerdir?

Belirtiler ne zaman başladı?

Döküntüler nerede ortaya çıkıyor?

Ailede egzama, astım veya saman nezlesi olan var mı?

Alerji uzmanınız, bazı testlerle olası nedenleri belirleyebilir ya da bazı nedenleri ekarte edebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji uzmanınız, çocuğunuzun egzamasını tedavi etmek için bir kortikosteroid reçete edebilir. Bunlara bazen steroid kremler veya kortizon denir. Günde bir veya iki kez cildin etkilenen bölgelerine küçük bir miktar uygulanması gerekir. Bu kremler ve merhemler güç bakımından farklılık gösterir.

Steroid olmayan egzama ilaçları da yardımcı olabilir. Bunlara takrolimus merhemi, pimekrolimus kremi ve crisaborole merhem dahildir.

Bazı küçük çocuklar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere oral ilaçlardan yararlanabilir:

Kaşıntıyı azaltmak için antihistaminikler,

Egzama enfekte olursa antibiyotikler,

Bağışıklık sistemini baskılayan kortikosteroid hapları.

Randevu ve Bilgi Formu