Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Herkes çok endişeli ve evden dışarı çıkmayarak salgının daha da kötü sonuçlara neden olmasını önlemeye çalışıyor. Evden dışarı çıkmayınca herkes evini havalandırıyor ve temizliğe daha çok önem veriyor. Peki temizlik yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Astımlı ve alerjik çocukların bu temizlikten etkilenmemesi için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bu soruların cevabını verebilmek için bu makaleyi yazdık.

Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon denilince canlı ya da cansız yüzeylerdeki hastalık yapan mikroorganizmaları uzaklaştıran ya da öldüren kimyasal maddelerle yapılan temizlik akla gelmelidir. Zeminlerin dezenfeksiyonu için sıklıkla çamaşır suları kullanılmaktadır.

Koronavirüsünden korunmak için evde nasıl bir temizlik yapılması öneriliyor?

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüse karşı bir rehber yayınladı ve sık sık yenileniyor. Bu rehberde yüzey temizliği ve dezenfeksiyon için önerilen ürünler ve özelliklerine de yer verilmiştir. Temizlik yapılmadan önce temizlik yapılacak odayı bir süre havalandırın. Havalandırdıktan sonra temizlik yapmaya başlayın. Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs 19 rehberine göre zeminler ve duvarların klorsuz hidrojen peroksit ile temizlenmesinin yeterli olduğu bildirilmektedir. Kokusunun fazla olmaması, toksik olmaması, deterjan özelliği nedeniyle mükemmel temizleme özelliği olduğu ve çevre dostu olması nedeniyle avantajlı olduğu bildirilmiştir. Hidrojen peroksid içeren temizlik maddeleri ile akrilik, çinko veya bakır içeren yüzeylere zararlı olabileceği bildirilmiştir. Çamaşır sularını kullanmadan önce son kullanma tarihinin geçip geçmediğine bakılması ve geçmişse kullanılmaması faydalı olacaktır.

Çamaşırları Nasıl Yıkayalım?

Kirli çamaşırları elinize alınca sallamayın. Virüslerin etrafa yayılmasına neden olabilirsiniz. Çamaşırlar mümkün olduğu kadar yüksek ısıda yıkamaya çalışın. Mümkünse 60 derecede yıkamaya çalışın. Çamaşırları taşımak için kullandığınız sepetleri hidrojen peroksit içeren çamaşır suları ile silebilirsiniz. Evde alerjik nezle ve astımı olan varda kokusu olan yumuşatıcı kullanmayın.

Halı ve Perdeleri Nasıl Temizleyelim?

Mümkün olduğu kadar halı kaplı zeminler, halılar ve perdeler gibi yumuşak (gözenekli) yüzeyler için, varsa görünür kontaminasyonu gidermek gerekir ve bu yüzeylerde kullanım için belirtilen uygun temizleyicilerle temizlenmesi gerekir. Eşyalar yıkanabiliyorsa, eşyalar için en sıcak su ayarını kullanarak eşyaları üreticinin talimatlarına uygun olarak yıkayın ve ardından eşyaları tamamen kurutun.

Alerjik nezle ve astımı olan çocukların evdeki temizlikten etkilenmemesi için ne yapılmalıdır?

Evde kaldığımız bu günlerde çocukların da evde olması nedeniyle temizlik yapılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü alerjik nezleli çocukların burunları, astımlı çocukların akciğerleri çok hassastır. Özellikle klorlu çamaşır suları kokuları nedeniyle alerjik nezleli ve astımlı çocuklarda tetiklemeye neden olabilir. Bunun sonucu olarak burun tıkanması, hapşırmalar, nefes sıkışması öksürmeye neden olabilir. Bu da acil servise başvurmaya neden olabilir. Bu da bu dönemde riskli olacaktır. Bu nedenlerden dolayı özellikle çocukların evde olduğu bu dönemde çocukların temizlik yapılırken diğer odada olması ve kokusu az olan hidrojen peroksit içeren çamaşır suların kullanması çok faydalı olacaktır.

Çöp torbaları atılırken eldiven giyilmesi ve çöp atıldıktan sonra eldivenin çıkarılması ve ellerin en az 20-30 saniye sabunlu su ile yıkanması faydalı olacaktır.

Ev temizliği için sirke kullansam olmaz mı?

Maalesef koronavirüs önlemlerinde sirke önerilmiyor. Bu nedenle de sirke kullanılması tavsiye edilmiyor. Sirkenin zemindeki virüse karşı yeterince etkili olmadığı bildirilmektedir.

Klorlu çamaşır suları nerelerde kullanılsın?

Klorlu çamaşır sularının onda bir sulandırılarak daha çok kan bulaşları veya tuvaletlerde kullanılması bu dönemde tercih edilebilir. Sulandırılan çamaşır suyunun da 24 saat içinde kullanılması gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

Egzaması Olanlar İçin;

Özetlersek;

-Evde temizlik yaparken zemin ve duvarların kokusu az olan hidrojen peroksit içeren çamaşır suları kullanılması uygun olur.

-Klorlu çamaşır suları kokuları nedeniyle özellikle astımlı ve alerjik nezlelilerde tetikleme yaparak burun tıkanması ve astım krizine neden olabilir.

-Hastanelere gitme ihtiyacını azaltmak için kokusu az olan hidrojen peroksit içeren çevre dostu çamaşır suları tercih edilebilir.

-Koronavirüse karşı sirke ile temizlik korunmada yeterli olmayacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu