Ülkemizde koronavirüse karşı aşılama uygulamaları iki farklı aşıyla devam ediyor. Ramazan ayının da gelmesi ile birlikte, aşı sırası gelen kişiler, koronavirüs aşısının orucu bozup bozmayacağını merak ederken bir yandan da aşıyı hangi saatte olmalarının daha yararlı olacağını merak ediyor. Bu yazımızda koronavirüs aşılarının orucu bozup bozmayacağını ve aşının hangi saatlerde yapılmasının yararlı olacağını sizler için yazdık.

Koronavirüs Aşısı Orucu Bozar Mı?

Koronavirüs aşılarının orucu bozup bozmayacağı ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yaptı. Diyanet’in yaptığı açıklamaya göre, koronavirüs aşıları orucu bozmamaktadır. Aşıların besin değeri olmadığı için oruçluyken aşı yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Koronavirüs Aşısı Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?

Oruç tutulan zamanlarda vücuttaki sıvı miktarı azalmaktadır. Bu azalmanın etkisi akşama doğru en üst seviyeye çıkar. Bu nedenle koronavirüs aşılarının sabah saatlerinde en az öğleden önce yapılması önemlidir. Çünkü oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyonda alerjinin ciddiyeti fazla olursa vücudumuzun sıvı dengesi çok önem kazanmaktadır. Alerjik şok durumunda damarlarımızdan dolaşan kan miktarı bir anda azalmakta ve damar yolundan sıvı verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle koronavirüs aşısının vücudumuzun sıvı dengesinin en iyi olduğu zaman olan sabah saatlerinde yapılması çok daha emniyetli olacaktır.

Alerji Aşıları Orucu Bozar Mı?

Alerji aşı tedavisi uzun süreli bir tedavidir ve bazı durumlarda ayda 4 kereye kadar yapılabilir. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte aşı tedavisi devam eden kişiler, aşının orucu bozup bozmayacağını merak ediyor. Enjeksiyon şeklinde ve dilaltı şeklinde uygulanan alerji iğneleri, orucu bozmaz. Alerji aşı tedavisinde devamlılık, tedavinin daha doğru seyretmesine neden olur. Bu sebeple tedavinin aksatılmaması gerekir. Nitekim, alerji aşıları orucu bozmaz. Alerji aşılarının da aynı koronavirüs aşıları gibi sıvı dengemizin daha iyi olduğu sabah saatlerinde yapılması alerji aşısına karşı gelişecek alerjik reaksiyonlara karşı daha emniyetli hale getirecektir.

Sonuç Olarak:

  • Koronavirüs aşıları orucu bozmaz, Diyanet’in yaptığı açıklama bu şekildedir.
  • Alerji aşıları da koronavirüs aşıları ile aynı şekilde orucu bozmaz.
  • Koronavirüs ilaçlarının sabah erken saatlerde, öğleden önce yapılması önemlidir. Bunun nedeni ise vücuttaki sıvı seviyesinin bu saatlerde daha yüksek olmasından kaynaklanır.
  • Alerji aşılarının da sabah saatlerinde yapılması yararlı olacaktır.
  • Alerji aşı tedavisinde devamlılık önemlidir bu sebeple ramazan ayında da tedavinin devam etmesi gerekir.

Randevu ve Bilgi Formu