Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alerjik hastalıklar çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Alerjik hastalıkların artmasıyla birlikte aileler de çare bulmaya çalışmaktadır. Alerjik hastalıkların bu denli artmasına rağmen alerjik hastalıklar konusunda uzman olan hekim bulmak da çok zordur. İstanbul alerji bu zorluklar ve ihtiyaçtan dolayı Prof. Dr. Ahmet Akçay tarafından Mart 2016 tarihinde kurulmuştur.

Amerika’da Cincinnati Children Hospital Çocuk alerji ve immünoloji merkezinde bulunduğum sürede, Amerika’da alerjik hastalıklara yaklaşımın daha sistemli olduğunu gördüm. Birçok şehirde, çok fazla sayıda alerji bölümünin olduğunu gördüm. Bu kliniklerden Bernstein Allergy Merkezi’yle görüşerek kısa bir süre çalışma imkanı buldum. Family Allergy kliniğini inceledim. Bu incelemelerim sonucunda, neden İstanbul’da alerji kliniği olmasın diye düşündüm ve hayal etmeye başladım. Öyle bir klinik olsun ki, alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar birlikte çalışsın, Amerika’da uygulanan yöntemler kullanılsın, alerji sorunu olan çocuklar ve yetişkinler çare bulsun istedim. Bunun için de öncelikle isim konusunda ne olacağını düşündüm. 1 yıllık araştırmamız sonucunda en iyi ismin İstanbul Alerji olduğuna karar verdim.

Daha sonra birlikte çalışabilecek hekim arkadaşlarımla konuşmaya başladım. Herkesin ortak söylediği tek bir cümle oldu; “Önce sen başla biz geliriz.” Bu görüşmeler sonucunda, bu hayalimde tüm sorumluluğun bende olduğunu anladım.
İstanbul Alerji için öncelikle bir yer gerekiyordu ve ekibimizle nerenin uygun olduğunu araştırdık. Ailelerin kolay ulaşım sağlayabileceği, otopark sorunu olmayan ve merkezi bir yer olmasını istediklerini biliyorduk. Bu isteklerimize cevap alabileceğimiz yer bulmak çok zor oldu. Her zaman benim yanımda olan arkadaşımın da büyük emekleri ve araştırması sonucu City’s AVM Nişantaşı karşısında Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yaşadığı Karaosmanoğlu apartmanınındaki yeri gördük. Buranın tarihi büyüsü, ferah ortamı bizi adeta büyüledi. Kiralamamız ve kiralama sonrasındaki süreçte geceleri uykumuzu kaçıran sorunlar tek tek aşılarak İstanbul Alerji Mart 2016’da kuruldu. Hayalimizi gerçekleştirmek için ekibimle birlikte, en iyi nasıl olabilir diye düşünerek dekore ettik. İstanbul Alerji fikri ile özellikle alerji branşı ile ilgili doktorların müşterek muayenehane çatısı altında birleşmesi için alan kiralama, sekreterlik hizmeti gibi hizmetlerin verilmesi planlanmıştır. İstanbul Alerji, alerji doktorların tüm gereksinimlerini karşılayan ve Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine uygun muayenehanelerin kurulması için hizmet vermektedir.
Ekibi oluştururken güler yüz, mütevazilik ve maneviyatın öncelikli olduğu bir ortamı sağlamayı amaçladık. İstanbul Alerji’ye gelirken ayaklarımızın geri geri değil daha hevesli gideceğini biliyoruz. Bu heyecanı hisseden ekibimizle geleceğe İstanbul Alerji olarak yürümeye hazırız.

İstanbul Alerji Uzmanları

İstanbul Alerji’de bir çok alerji uzmanının birlikte çalışabileceği ortamı hazırlıyoruz ve birlikte çalışmak isteyen çalışma arkadaşlarımızı da bekliyoruz. Biz diyoruz ki, birlikte olursak büyük başarılara ulaşabiliriz. Bu sloganla çıktığımız yola Şubat 2017’de Yetişkin Alerji Hastalıkları, Astım Uzmanı ve aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy ben de varım dedi. Müşterek muayenehane olarak birlikte çalışmaya başladık.
Şubat 2017’den itibaren 18 yaş altındaki çocuk hastalarına ve çocuk alerji, astım immünoloji ve çocuk göğüs hastalıkları hastalarına Prof. Dr. Ahmet Akçay hizmet verirken, 18 yaş ve üstü alerji hastalıkları, astım ve iç hastalıkları hastalarına Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy hizmet vermektedir.
2017 yılı sonunda Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. C. Dost Zeyrek aramıza Ataşehir’de müşterek muayenehane’nin ilk doktoru olarak hizmet vermeye başladı

Ekibimiz her geçen gün güçlenmeye devam etmekte…

Her başarı hayal etmekle başlar…

Prof. Dr. Ahmet Akçay

İstanbul Alerji Kurucusu