İlaç Alerjisi Olan Kişiler Sputnik V Aşısı Yaptırabilir Mi?

İlaç Alerjisi Olan Kişiler Sputnik V Aşısı Yaptırabilir Mi?

Koronavirüse karşı ülkemizde uygulanacak aşılara bir yenisi daha eklenecek. Sputnik V aşısının yakın zamanda ülkemizde uygulanmaya başlanacak olması, aşıyla ilgili akıllara pek çok soruyu da getiriyor. Özellikle ilaç alerjisi olan kişiler, Sputnik V aşısını yaptırıp yaptıramayacağı konusunda bazı endişelere sahip. Bu yazımızda ilaç alerjisi olan kişilerin Sputnik V aşısını kullanıp kullanamayacağını ve aşıyla ilgili detayları sizler için yazdık. 

Sputnik V Aşısı Nedir?

Sputnik V (Gam-COVID-Vac) aşısı, Rusya tarafından geliştirilen ve korona virüse karşı etkisi kanıtlanmış bir aşıdır. Çok sayıda ülkede kullanılan bu aşı, iki parçalı adenovirüs vira vektör aşısıdır. Adenovirüsler, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklarla ilişkili bir virüs türüdür. Vücuttaki SARS-CoV-2 virüsünün başak proteinini üretmek için DNA talimatlarının dağıtım aracı olarak hizmet ederler. Daha sonra bu dikenli proteine ​​karşı antikor üretimini tetikleyerek bağışıklık sistemini potansiyel bir enfeksiyona hazırlar. Bu aşıda iki farklı tip adenovirüs kullanılmıştır. Bunun nedeni; vücudun ilk dozdan sonra adenovirüse karşı antikor geliştirme olasılığını azaltmaktır, bu da ikinci dozu etkisiz hale getirebilir.

Sputnik V Aşısının Etkinliği Nasıldır?

Etkinlik oranı %91.6 olarak bildirilen Sputnik V aşısının, ciddi korona virüse karşı %100 koruma sağladığı belirtilmektedir. İki doz uygulanan bu aşı için ikinci dozdan sonra çok daha etkili ve uzun süreli bağışıklık geliştirileceği bildirilmiştir. Sputnik V aşısı; AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşıları ile aynı kategoridedir. Rus aşısı olan Sputnik v aşısında, adenovirüsün 2 ayrı serotipi kullanılmıştır.   Oxford – AstraZeneca aşısı ve Johnson and Johnson aşılarında vektör olarak  tek tip adenovirüs vektörü kullanılmıştır. İki farklı tip adenovirüs vektörün kullanılması ile ilk dozda adenovirüse karşı antikor gelişmesi sonucu ikinci doz uygulandığında bu gelişen ikinci dozun etkinliğinin azalması ihtimalini ortadan kaldırdığı için çok daha etkili bir aşı olmasıyla sonuçlanmaktadır. 

Sputnik V Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Yan etkiler, her aşıdan sonra ortaya çıkabilecek durumlardır. Sputnik V aşısında olası yan etkiler vardır. Bu yan etkilerden en sık görülen yan etki grip benzeri durum ve enjeksiyon bölgesi reaksiyonlarıdır. Aşıdan sonraki yan etkilerin hafif olduğu belirtilmektedir ve ciddi yan etki görülme olasılığı oldukça düşüktür. Olası yan etkiler şunlardır:

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık,
  • Baş ağrısı,
  • Yorgunluk,
  • Kas ağrısı,
  • Titreme, ateş,
  • Mide bulantısı.

Bu yan etkiler aşıdan sonraki 1-2 gün içinde kendini gösterebilir. Yan etkiler günlük aktivitelerinizi biraz kısıtlayabilir ancak birkaç gün içinde geçer. 

Sputnik V Aşısının Alerji Riski Var Mı?

Aşıyla ilgili bildirilen bir alerjik reaksiyon yoktur. Diğer vektör aşılardan sonra kurdeşen tarzı alerjik reaksiyonlar meydana gelmiştir. Bu nedenle ürtiker tarzı alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Alerjisi olan kişilerin aşıyı hastane ortamında olması daha yararlı olacaktır. 

İlaç Alerjisi Olanlar Sputnik V Aşısı Olabilir Mi?

İlaç alerjisi olanlar Sputnik V aşısını olabilmesinin yanı sıra Coronavac aşısını da yaptırabilirler. Aşının içinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişilerin bu aşıyı olmaması gerekir. İlaç alerjisi olanların, aşılarını hastanede olması ve aşıdan sonra 30 dakika hastanede beklemesi yararlı olacaktır. Olası bir durumda hastanede acil müdahale yapılabildiği için tedbirli olmak önemlidir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir