Çocuklarda ilaç alerjisi, bağışıklık sisteminin bir ilacı, yabancı ve zararlı bir madde olarak algılayıp, vücudun bu ilaca karşı korumak için gösterdiği reaksiyon sonucu meydana gelir. Bu durum çok sık rastlanılan bir durum olmadığı için, bazı aileler belirtileri göz ardı edip doktora gitmeyi aksatabilir. Ancak belirtileri görüldüğünde ne zaman doktora gitmek gerektiği bilinirse, bazı durumların önüne geçmiş oluruz. Gelin ne zaman doktora gitmek gerektiğini öğrenelim.

İlaç Alerjisi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bir çok kişi, çocuklarda ilaç alerjisi belirtileri çok şiddetlenip baş edilmeyecek ciddi duruma gelene kadar doktora gitmeyi ihmal eder. Ancak bu yapılanın aksine erken teşhis konulması ve tedaviye başlanması için belirtiler şiddetlenip durum ciddiyet kazanmadan önce doktora gitmek, çocuğunuz için her zaman en doğrusudur. Çocuklarda ilaç alerjisi dikkat edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Aşağıda bahsedilen durumlar çocuğunuzda görülüyorsa bir alerji uzmanına gitmelisiniz;

  • Yaşanılan belirtilerde bir azalma yoksa,
  • Kullanılan alerji ilaçları fayda göstermiyorsa,
  • Diğer alerjik hastalıklardan varsa ve onlar da kötüleşiyorsa.

İlaç Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Çocuğunuzda ilaç alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, belirtileri gözlemledikten sonra bir alerji uzmanına gitmeniz en doğru karardır. Çünkü ilaç alerjisi ciddi bir hastalıktır ve doğru teşhis ve tedavi olmadığında anafilaksi gibi ciddi durumlara yola açabilir. Çocuk alerji uzmanları, çocuklarda görülen tüm alerjik hastalıklar konusunda uzun eğitimler alıp, tecrübe kazanmış doktorlardır. Yanlış teşhis ve gereksiz ilaç kullanımını önlemek, özellikle de belirtilerin şiddetlenmesini önlemek adına alerji uzmanı hastalığın iyileşmesinde size en iyi yardımcı olacak doktordur.

İlaç Alerjisi Teşhisi İçin Doktora Gitmeden Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuzda, yeni bir ilacı kullanmaya başladığınızda veya kullandığı bir ilacın alımından sonra bazı alerjik reaksiyonlar görülüyorsa belirtilerin şiddetine göre erken teşhis için bir alerji uzmanına gitmelisiniz. Ancak muayene öncesi, muayenenin hem siz hem de doktorunuz için verimli geçmesi açısından yapmanız gereken bazı hazırlıklar var.

Bu hazırlıkları şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocuğunuzun ilaç kullanımından sonra gösterdiği belirtileri not edin. Doktorunuzun doğru çıkarımlar yapması için önemlidir.
  • Çocuğunuzun kullandığı ilaçları not edin.
  • Doktorunuza sormak istediğiniz soruları önceden not edip doktorunuza sorun. Çünkü muayene sırasında aklınıza gelmeyebilir, muayenenin verimliliği açısından önemlidir.
  • Kullanılan alerji ve öksürük ilaçlarını muayeneden 1 hafta önce bırakın. Teşhis için bir alerji testi gerekebilir ve çocuğunuz alerji veya öksürük ilacı kullanıyorsa bu ilaçlar testin sonucunu etkileyebilir.
  • Çocuğunuza tekrar tekrar aynı testlerin yapılmasını önlemek için önceden yapılan test sonuçlarınızı yanınızda getirin.