Yaz ayları ve kavurucu sıcakların gelmesiyle birlikte insanlar serinlemek için havuz veya denizde vakit geçirmek istiyor. Ancak çoğu kişi havuzda veya denizde yüzerken koronavirüs bulaşması için risk oluşup oluşmadığını merak ediyor. Bu yazımızda havuzda veya denizde yüzmek koronavirüs bulaşmasına neden olur mu konusunu sizler için yazdık.

Koronavirüs Su İle Bulaşır Mı?

Koronavirüsün su yoluyla bulaşması pek olası değildir. Havuzların güvenli olduğu çünkü koronavirüsün su yoluyla bulaşmadığı bilinmektedir. “Virüs klorlu bir havuzda olsa ve havuz suyu gözünüze kaçsa bile, gerçekten tehlikede değilsiniz. Virüs klorlu suya girdikten sonra, çok az miktarda klorlu su olsa bile, virüsün herhangi bir anlamlı canlılığa sahip olması pek olası değildir.

Havuzda Yüzmek Riskli Mi?

Yapılan çalışmalar yüzme havuzu suyunun doğru koşullar altında sadece 30 saniyede Covid-19 virüsünü etkisiz hale getirebileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmalar, pH değeri 7-7.2 arasında olan litre başına 1.5 mg serbest klorun 30 saniye içinde virüsün bulaşıcılığını 1000 kattan fazla azalttığını tespit etti. Farklı serbest klor ve pH aralıklarının ek testleri, yüzme havuzu suyundaki klorun daha düşük bir pH ile daha etkili olduğunu doğruladı. Bu, yüzme havuzu işletimi için mevcut kılavuzla uyumludur. Enfekte bir kişiden yüzme havuzuna girebilecek devasa virüs seyreltme faktörüyle birleştiğinde, yüzme havuzu suyundan COVID-19 kapma şansının ihmal edilebilir olduğunu gösteriyor.

Açık Havuz Mu Kapalı Havuz Mu Daha Güvenli?

Açık havuzlar, artan hava akışı nedeniyle kapalı havuzlardan daha güvenlidir denilebilir. Kapalı alanlar, koronavirüs bulaşma riski ile ilişkilidir.

Havuzda erken saatler daha risksiz

Daha az insanla temas etmek, bulaş riskini azaltır. Bu nedenle kişi sayısının az olduğu sabah saatlerinde bulaş riski daha az olur. Sabahları, havuz suyunun gece boyunca iyi filtrelenmesi ve iyi klorlanması daha muhtemeldir ve çok fazla insan yüzmemiştir. Bu nedenle sabah saatlerini tercih edebilirsiniz.

Klor kornovirüsü öldürür

Klor, koronavirüsü öldürür. COVID-19’un havuzlardaki, jakuzilerdeki veya tuzlu su havuzları dahil su oyun alanlarındaki su yoluyla virüsün insanlara yayılmasına dair hiçbir bilimsel rapor yoktur. 

Virüs, suda iyi yaşayamaz, bu durumda klorlu suda da iyi yaşaması pek muhtemel değildir. Potansiyel olarak düşük de olsa bulaşma riski, havuzun ne kadar klorlu olduğuna ve suda bulunabilecek herhangi bir koronavirüsün başka bir kişiyle temas etmeden önce ne kadar süreyle klora maruz kaldığına da bağlı olacaktır.

Teorik olarak bakacak olursak, enfekte bir kişi bir miktar mukus çıkarıp havuza girerse, o mukustaki virüsün etkisiz hale gelmesi için belirli bir süre gerekebilir. Bu süre dolmadan virüsle temas etmeniz, riski biraz artırır.

Soyunma odalarından kaçının

Soyunma odaları genel olarak kapalı alanlardır. Bu nedenle bu alanlardan kaçınmak, riski azaltacaktır. Bununla birlikte havuzdayken de havuz başındayken de insanlarla olan mesafenizi iyi ayarlamanız gerekir.

Çocuk havuzlarına dikkat

Çocuk havuzunda oluşabilecek risk özellikle kakasını tutamayan çocuklar eğer enfekte ise mümkün olur. Klor seviyesi yeterli olmayan bir havuzda, enfekte dışkı ile çocuğunuz yakınsa, bulaşma riski artar. Bu nedenle havuzların klor miktarına önem verilmelidir.

Denizde Yüzmek Koronavirüs Açısından Riskli Mi?

Yaz aylarında tatil yapmak ve serinlemek için hepimiz plajlara ve denizlere akın ediyoruz. Son zamanlarda günlük vaka sayısı da her yerde artış gösteriyor. Bu nedenle her zaman yaptığımız aktiviteler bu yıl biraz farklı görünebilir. Bazı önlemlerle riski azaltabilir; denizde ve plajlarda daha güvenli vakit geçirebilirsiniz.

Plajlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle daha sakin bir plaj seçmeye çalışın.

Mümkünse toplu taşıma kullanmamaya özen gösterin. Kullanmanız gerekiyorsa da yoğun olmayan bir saati seçin.

Plaja gittiğinizde diğer insanlarla aranızda 3 metrelik mesafe koymaya çalışın.

Deniz kalabalıksa, denizde geçirdiğiniz süreyi azaltın ve aralıklarla denize girip çıkın.

Bir dalganın içine mukus çıkaran birini görürseniz, o dalgadan ve mümkünse o kişiden kaçınmaya çalışın.

Yüzme sonrası bir kafeye gideceksiniz, orda da önlemleri aldığınızdan emin olun. Diğer insanlarla mesafeli oturun.

Tabii ki, tüm bu genel ilkeler nehirler ve barajlar gibi diğer açık havada yüzme yerleri için de geçerlidir.

Deniz, Havuza Göre Daha Az Risklidir

Daha fazla su hareketi ve daha yüksek düzeyde seyreltme olduğu için deniz, havuzdan daha az risklidir denilebilir. Bu nedenle havuzda yüzerken daha dikkatli olmanız gerekir. Ancak havuzda yüzmekten başka şansınız yoksa da açık havuzları tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Asıl Tehlike: İnsanlar

Koronavirüs, solunum damlacıkları yoluyla bulaşıyor. Bu nedenle, sosyal mesafe, virüsten korunmada oldukça etkili yöntemlerden biri. Örneğin halka açık bir havuzdaysanız, sosyal mesafe ve hijyen enfeksiyonu önlemenin anahtarı haline gelir. Virüsün bulaşmasının ana yolu enfekte olan birinin size çok yakın durması, bu sürekli yakın temastır.

Fiziksel Mesafe Önemlidir

En iyi korunma şekli fiziksel mesafedir. Plajda ya da havuzda insanlarla aranızda fiziksel mesafe olması bulaş riskini azaltacaktır. Bu nedenle gideceğiniz yer çok kalabalıksa, planlarınızı ertelemeniz yararlı olacaktır.

Maske takın

Yüzmeye giderken yanınıza maske aldığınızdan emin olun. Halka açık alanlarda maske takılması yararlı olacaktır. Bulaşma riski dış mekanda düşük de olsa diğer insanlarla mesafenizin azaldığı zamanlar maske takmanız riski azaltacaktır.

Ellerinizi yıkayın

Ellerinizi sık sık yıkamanızla ilgili pandeminin başından beri çok şey duymuşsunuzdur ve bundan bıkmış olabilirsiniz. Ancak iyi hijyenin temel taşlarından biri de elleri sık sık yıkamaktan geçer. Örneğin, açık büfe gibi ortak alanlarda vakit geçirdikten sonra ellerinizi yıkadığınızdan veya el dezenfektanı kullandığınızdan emin olun.

Eşyaları sterilize edin

El dezenfektanını ve dezenfektan mendilleri yanınızdan ayırmayın. Kullandığınız ortak yerleri, masa, sandalye gibi dezenfekte edin. Ekipman kiralıyorsanız onları da sildiğinizden emin olun.

Endişelenmeniz gereken havuz suyundaki damlacıklar değil, o ekipmana bulaşan başka birinin damlacıklarıdır. Ayrıca, gözlük gibi kendi kişisel ekipmanlarınızı kullanmadan önce sterilize etmeniz de yararlı olacaktır.

COVID-19 deniz veya gölde yaşayabilir mi?

Örneğin bir gölün, havuz gibi kimyasallarla arıtılmaması, yüzücüler için daha fazla tehdit oluşturduğu anlamına gelmez. Bir çalışmada, virüs parçacıklarının deniz suyunda 48 saate kadar kalabileceğini ancak zaman geçtikçe daha az bulaşıcı hale gelebileceğini gösteren bir laboratuvar testi tarafından oluşturulan veriler mevcuttur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerindeki yetkililer, koronavirüsün tatlı göl sularında veya deniz suyuyla yayılma olasılığının olmadığını paylaştı.

Bir kumsalda karşılaştığınız en büyük risk, kalabalıklarla ilgilidir.

Tüm aşıları yaptırarak, yüz maskeleri takarak ve çevrenizdekilerle aranıza mesafe koyarak COVID-19 risklerini azaltabilirsiniz.

Mevcut CDC yönergeleri, daha önce kaç kişi suya dalmış olursa olsun, havuzda veya denizde yüzmek ve diğer tatlı su kaynaklarının yüksek COVID-19 bulaşma riski kaynakları olmadığını savunmaktadır. Ajansın web sitesinde, “COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin bu yerlerde su yoluyla insanlara yayılabileceğine dair bir kanıt yok” diye yazıyor. Teorik olarak, SARS-CoV-2 virüs parçacıkları, yakındaki kıyı şeridiniz de dahil olmak üzere herhangi bir su kaynağına bulaşabilir; Ancak deniz gibi geniş su kütlelerinde büyük ölçüde seyreltilecek ve aktif olarak bulaşıcı olmayacaklarını açıklıyor.  Aksine, en belirgin risk, aynı zamanda yüzmek isteyebilecek diğer insanların yanında olmak ve sahilde ortak yüzeylere dokunmak veya soyunma odaları veya tuvaletler gibi aynı kapalı tesisleri kullanmaktır.

Havuzda Veya Denizde Yüzerken Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Havuz dışında toplu alanlarda maskenizi takın.

Aşılarınızı olun. Aşıların yayılmayı önlemede de etkili olduğu gösterilmiştir.

Ellerinizi sık sık yıkayın ve mümkün olduğunca temiz tutun.

Sandalyeleri, masaları ve benzeri eşyaları dezenfekte edin.

İyi bir yüzme hijyeni uygulayın. Mümkünse yüzerken suya tükürmeyin veya burnunuzu sümkürmeyin. Bunu havuz gibi yakın yerlerde yapmak, özellikle evinizde olmayan başkalarıyla yüzüyorsanız, genel risk faktörlerini etkileyebilir. Göl suyunu yutmaktan veya ağzınıza su girmesine izin vermekten kaçının. COVID-19’un kan yoluyla bulaşma riski de bilinmemekle birlikte, herhangi bir açık kesik veya yara ile yüzmekten kaçınmalısınız.

Kalabalıktan kaçınmaya çalışın ve seyahatinizi mümkün olduğunca kısa tutun.

Açık hava etkinlikleri, iç mekan etkinliklerine kıyasla daha düşük COVID-19 bulaşma riski ile ilişkilidir. Bununla birlikte, planlarınız ne olursa olsun, üç altın kural hala geçerlidir: 

  • Hastaysanız evde kalın,
  • El hijyenini koruyun ve
  • Başkalarıyla fiziksel mesafeyi koruyun.

Eğer hastaysanız, hiç sosyalleşmemelisiniz. Sonuçları beklerken COVID-19 testi yaptırmalı ve kendinizi izole etmelisiniz. Dışarıda bile, bir hasta kişi COVID-19’u çok sayıda insana yayabilir.

Benzer Yazılar

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393

İletişim