Güneş kremi güneş yanığını önlemek, cilt kanserine yakalanma riskini azaltmak ve cilt yaşlanmasının erken belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için sıklıkla kullandığımız bir şeydir. Güneş koruyucu krem seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık.

Güneş Işınları Arasındaki Fark Nedir?

Güneş ışığı, dünyaya ulaşan iki tür zararlı ışından oluşur. Bunlar UVA (Ultraviyole A) ışınları ve UVB ışınları. Her ikisine de aşırı maruz kalmak cilt kanserine yol açabilir. UVA ışınları (veya yaşlanma ışınları) cildinizi erken yaşlandırabilir, kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerine neden olabilir ve pencere camından geçebilir. UVB ışınları (veya yanan ışınlar) güneş yanığının başlıca nedenidir ve pencere camı tarafından engellenir.

Güneşten ve solaryum ve güneş lambaları gibi yapay kaynaklardan gelen UV radyasyonu kanserojen olarak ilan edilmiştir.

Güneşten Korunma Önlemleri

Güneşin zararlı etkisinden korunmak için güneş kremi sürmenin yanı sıra cildinizi korumak ve cilt kanserini erken teşhis etmek için aşağıdaki önlemleri almanız faydalı olacaktır:

Uygun olduğunda gölge arayın, güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerin 10:00 ile 14:00 saatleri arasında olduğunu unutmayın ve bu saatlerde gölgede olmaya çalışın.

Hafif uzun kollu bir gömlek, pantolon, geniş kenarlı bir şapka ve mümkünse güneş gözlüğü kullanarak güneşten korunacak şekilde giyinin.

Güneş yanığı olasılığını artırabilecek güneşin zararlı ışınlarını yansıttıkları için su, kar ve kum yakınında ekstra dikkatli olun.

Vitamin takviyeleri içerebilen sağlıklı bir diyetle D vitaminini güvenle alın. Güneşi aramayın.

Kapalı ortamda bronzlaşma yataklarından kaçının. Güneşten ve bronzlaşma yataklarından gelen ultraviyole ışık cilt kanserine ve kırışmaya neden olabilir. Bronzlaşmak istiyorsanız, kendi kendine bronzlaşan bir ürün kullanmak isteyebilirsiniz, ancak onunla birlikte güneş koruyucu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Cildinizi sürekli kontrol edin; cildinizde herhangi bir değişiklik, kaşıntı veya kanama fark ederseniz, doktora başvurmalısınız. Cilt kanseri erken yakalandığında oldukça başarılı tedavi edilebilir.

Güneş Koruyucu Kremler

Güneşten koruyucular, herhangi bir sayıda UVF (Ultraviyole filtresi) içeren ve cilde uygulanan ürünlerdir. UVF (Ultraviolet filter: Ultraviyole filtre) güneş kremlerinin içinde bulunan ve güneşin zararlı etkilerinden koruma özelliği olan maddelerdir. Cilt kanserini ve cilt yaşlanmasını önlemek için güneşten koruyucu giysiler ile güneş koruyucu kremler de kullanılmalıdır. Güneş koruyucu kremler kimyasal ve fiziksel güneş koruyucu kremleri olarak iki çeşittir.

Kimyasal güneş koruyucu kremler sünger gibi çalışır ve güneş ışınlarını emerek etki ederken fiziksel güneş koruyucular kalkan gibi cildinizin yüzeyini güneş ışınlarından korumaktadır.

Güneş koruyucu kremlerin GRASE (Generally Recognized As Safe and Effective: Genel Olarak Güvenli ve Etkili Olarak Tanınan) özellikte olması çok önemlidir.

SPF (Sun protection factor: Güneş koruma faktörü) ise güneş koruma faktörüdür. SPF güneş kremi etkinliğinin bir ölçüsüdür. SPF 30, düzgün şekilde uygulanmış bir ürün kullanıldığında, güneş koruyucu içermeyenlere göre 30 kat daha fazla UV’ye maruz kalma süresi sağladığı anlamına gelmektedir.

Kimler Güneş Kremine İhtiyaç Duyar?

Herkes güneş kremine ihtiyaç duyar. Güneş kremi kullanımı sizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak cilt kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Yaş, cinsiyet veya ırktan bağımsız olarak herkes cilt kanserine yakalanabilir. Her beş kişiden birinin yaşamları boyunca cilt kanseri geliştirme riski olduğu tahmin edilmektedir.

Ne Tür Güneş Kremi Kullanmalıyım?

En iyi güneş kremi türü, tekrar tekrar kullanacağınızdır. Hangi güneş kremini seçerseniz seçin, ürün etiketinde belirtilen UV korumasını elde etmek için bolca uyguladığınızdan emin olun.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, herkesin aşağıdaki özellikleri sunan güneş kremi kullanmasını önermektedir:

Geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı korur),

SPF 30 veya üzeri olan,

En az 40 dakika suya karşı dayanıklı olan.

Yukarıdakileri sunan bir güneş kremi cildinizi güneş yanığından, erken cilt yaşlanmasından ve cilt kanserinden korumaya yardımcı olmaktadır. Ancak güneş kremi tek başına sizi tam olarak koruyamaz.

Kullandığınız güneş kremi türü kişisel bir tercih meselesidir ve korunacak vücut bölgesine göre değişiklik gösterebilir.

Mevcut güneş koruyucu seçenekleri arasında losyonlar, kremler, jeller, merhemler, ağda çubukları ve spreyler bulunur.

Kremler kuru cilt ve yüz için en iyisidir.

Jeller, kafa derisi veya erkek göğsü gibi tüylü alanlar için iyidir.

Çubuklar göz çevresinde kullanmak için iyidir.

Spreyler çocuklara uygulanması kolay olduğu için bazen ebeveynler tarafından tercih edilmektedir. Maruz kalan tüm cildi tamamen kaplayacak kadar bu ürünlerden yeterince kullandığınızdan emin olun. Bu ürünleri solumayın veya ısı yakınında, açık alev veya sigara içerken uygulamayın.

Test ve standardizasyonla ilgili mevcut FDA düzenlemeleri, güneşten koruyucu spreylerle ilgili değildir. Ajans, güvenlik ve etkinliği sağlamak için bu ürünleri değerlendirmeye devam ediyor.

Hassas ciltler ve bebekler gibi belirli amaçlar için yapılmış güneş kremleri de vardır.

Bazı güneş koruyucu ürünler, nemlendiriciler ve kozmetiklerle birlikte de mevcuttur. Bu ürünler kullanışlı olmakla birlikte, en iyi güneş korumasını elde etmek için tekrar uygulanmaları gerekir.

GÜNEŞ KREMİ NASIL UYGULANIR

Güneş kremi güvenlidir ve cildinizi cilt kanserine ve erken yaşlanmaya karşı koruyabilir. Ancak doğru uygulanmadığı sürece o kadar etkili değildir. Güneş kremi uygularken şu ipuçlarını izleyin:

SPF 30 veya daha yüksek olan, suya dayanıklı ve geniş spektrumlu kapsama sağlayan, yani sizi UVA ve UVB ışınlarından koruyan bir güneş kremi seçin.

Dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürün. Cildinizin güneş kremini emmesi ve sizi koruması yaklaşık 15 dakika sürer. Güneş kremi uygulamak için güneşlenene kadar beklerseniz cildiniz korumasız kalır ve yanabilir.

Yeterli güneş koruyucu uygulayın. Çoğu yetişkin, vücutlarını tamamen kaplamak için yaklaşık 30 gr  veya 2 çorba kaşığı gerekir. Güneş koruyucuyu cildinize iyice sürün.

Giysilerle örtülmeyen tüm cilde güneş kremi uygulayın. Boynunuzu, yüzünüzü, kulaklarınıza, ayaklarınızın üst kısımlarına ve bacaklarınıza sürün. Sırtınız gibi ulaşılması zor bölgeler için birinden size yardım etmesini isteyin veya sprey güneş kremi kullanın. Eğer saçlarınız seyrelmişse ya saç derinize güneş kremi sürün ya da geniş kenarlı bir şapka takın. Dudaklarınızı korumak için SPF’si en az 15 olan bir dudak balsamı uygulayın.

Dışarıdayken korunmak için güneş kremini her iki saatte bir veya yüzdükten veya terledikten hemen sonra tekrar uygulayın. Güneşte yanmış kişiler genellikle yeterli güneş kremi kullanmamış, güneşte kaldıktan sonra tekrar sürmemiş veya son kullanma tarihi geçmiş bir ürün kullanmıştır. Cildiniz bulutlu günlerde ve kışın bile dışarı çıktığınızda güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalır.

Bu nedenle, ister tatilde olun, ister mahallenizde hızlı bir sonbahar yürüyüşü yapın, güneş kremi kullanmayı unutmayın.

İlk etapta çok az kişi yeterli güneş koruyucu uygular ve daha da azı önerildiği sıklıkta tekrar uygular. Güneş yanıkları tipik olarak yetersiz miktarda güneş kremi, seyrek olarak yeniden uygulama veya süresi dolmuş veya denatüre ürünler (örneğin tüm yaz bir araba torpido gözünde saklananlar gibi) kullanılmasının bir sonucudur.

Hastalara UV ışınlarının gün doğumundan gün batımına kadar, bulutlu günlerde ve kışın bile mevcut olduğunu hatırlatmak önemlidir.

Günümüzde UVF’ler, yüz nemlendiricileri, göz kremleri, fondötenler, “güzellik balsamı/leke balsamı” (BB) ve “renk düzeltici/ten rengi düzeltici” (CC) kremler, astarlar, dudak ürünleri ve hatta saç şekillendiriciler de dahil olmak üzere birçok kozmetik üründe bulunmaktadır.

Yumuşatıcılar ve güneş kremini hangi sırayla kullanmalıyım

Güneşe maruz kalmak cildi kurutur. Güneş kremi sürmeden yaklaşık yarım saat önce yumuşatıcınızı sürmeye çalışın. Bu, güneş kreminin yumuşatıcı tarafından seyreltilmesini önleyecek ve güneş kreminin koruyucu özelliklerini korumasını sağlayacaktır.

Yağlı bir yumuşatıcı kullanıyorsanız, güneşte ‘kızartma’ etkisine neden olabileceğinden aşırı uygulamamaya dikkat edin.

Bebekler ve küçük çocuklar her zaman dahili SPF50 içeren güneşten koruyucu giysiler kullanmalıdır. Bu giysi, güneş kremine karşı hassasiyeti olan yetişkinler için de mevcuttur. Açıkta kalan cilt bölgelerine 2 saatte bir güneş kremi sürülmelidir.

Güneş koruyucu kremler ve böcek kovucular

Güneş kremi ayrıca bir böcek kovucu ile birlikte satılabilir. Bu ürünlerin ayrı olarak satın alınması ve kullanılması daha iyi olur. Güneş kremi bolca ve sıklıkla uygulanmalıdır, böcek kovucu ise az ve çok daha az sıklıkla kullanılmalıdır.

Sonuç olarak özetleyecek olursak;

Geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı korur),

SPF 30 veya üzeri olan,

En az 40 dakika suya karşı dayanıklı olan,

Güneş koruyucu kremlerin GRASE (Genel Olarak Güvenli ve Etkili Olarak Tanınan) özellikte olması çok önemlidir.

Yetişkinler yaklaşık 30 gr  veya 2 çorba kaşığı gerekir.

Güneş kremini dışarıya çıkmadan 15 dakika önce sürün, her iki saatte bir veya yüzdükten veya terledikten hemen sonra tekrar uygulayın.

Randevu ve Bilgi Formu