Yapılan çalışmalar özellikle doğumdan sonra ilk 2 yıl gereksiz antibiyotik kullanımı astım gelişme riskini artırdığını göstermektedir.. Bunun nedeni ise gereksiz antibiyotiklerin faydalı mikropları da öldürmesi ve vücudun bağışıklık sistemi zayıflamasıdır.

Vücudun 2 Bağışıklık Sistemi Vardır

İnsan vücudunun 2 ayrı bağışıklık sistemi vardır. Biri alerjiye eğilim yaratan bağışıklık sistemi diğeri mikroplara karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi. Doğumda hafif derecede alerjiye eğilim yaratan bağışıklık sistemi baskındır. Doğumla birlikte vajinadaki ve dışkıdaki flora ile ile karşılaşma ile mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi devreye girer ve alerjiye eğilim azalır.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Astım Gelişme Riskini Artırıyor

Çocuğun doğumundan sonra immün sistem gelişirken modern şehirlerde veya ailelerde çevrede daha az mikropla karşılaşmaktadır. Mikroplarla karşılaşsa da hemen antibiyotik başlamaktadır. Bunun sonucunda daha fazla astım gelişmektedir. Mikroplar doğumdan sonra immün sistemi alerjik hastalıklardan koruyacak şekilde gelişmektedir. Daha az mikroplarla karşılaşılırsa ve sık antibiyotik kullanılırsa ve bir de genetik yatkınlık varsa astım gelişmesi ihtimali çok yüksektir.

Grip Ve Ateşsiz Öksürüğe Antibiyotiğin Faydası Olmaz

Gribal enfeksiyonlar virüsler nedeniyle geliştiği için antibiyotiklerin faydası yoktur. Aynı şekilde; öksürük de genellikle virüslere veya soğuk algınlığı gibi nedenlerle geliştiği için özellikle; 2 haftayı geçmeyen ve ateşsiz olan öksürük durumlarında antibiyotik kullanımına gerek yoktur.

Köylerde yaşayanlarda daha az astım görülmektedir

Köylerde yaşayan çocuklarda da bakteriyel endotosin denilen mikroplarda bulunan bir madde ile daha fazla temasa uğradıkları için daha az astım görülmektedir.

Sonuç olarak;
-Özellikle ilk 2 yaşta gereksiz yere kullanılan antibiyotikler faydalı mikropları da öldürmekte ve bağışıklık sistemi zayıflatmaktadır. Bu da astım ve alerjik hastalıkların gelişme riskini artırmaktadır.
-Bu sebeplerden dolayı çocuklarımıza özellikle ilk 2 yaşta gribal enfeksiyonlar, ateşsiz öksürük gibi durumlar başta olmak üzere gereksiz antibiyotik vermekten kaçınmalıyız. Bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmeliyiz.