Ev akarları alerjisi dünyada en sık karşılaşılan alerjidir. 250-350 mikrometre büyüklüğünde, tutunmalarını sağlayan 4 çift bacakları vardır. Ev akarlarının ömrü 65-100 gündür. Yaşam ömürlerini uzatan yüksek ısı ve sabit nemdir. Ev akarları dışkıları alerjen özellik gösterir.  Karanlık ortamda çoğalırlar. Ortamdaki su buharı miktarı çok önemlidir. %75 nem olan ortamda maksimum üreme gösterirler. Kritik nem oranı %50 olmakla birlikte nem %75’den azsa beslenme, üreme ve alerjen oluşturma kapasiteleri azalır. Nem %50 altına düştüğünde erişkin ev akarlarının su dengesi bozulur, sıvı kaybı yaşayarak ölürler. Ancak kısa sürede üremelerini tamamlarlar. Yani 24 saatin 20 saatinde %35 nem ve 4 saatinde %75 nem olması da üremeleri için yeterlidir. Dağ havası gibi yüksek rakımda yaşamazlar. Kliması olmayan evlerde olanlardan daha fazla ve eski evlerde yeni evlerden daha çok bulunur. Ev içerisinde nemlendirme aletleri kullanmak da akar miktarını arttırır.

Akarların Beslenmesi

Akarın beslenmesini sağlayanlar ise sıcak kanlı hayvanlar (köpek gibi) ve insanlardan dökülen derilerdir. Ev içerisinde en fazla yatak ve oturma odasında halı ve döşemelerde bulunurlar. Yataklarda daha fazla miktarda akar bulunur. Yeni alınan bir yatakta 4 ay içerisinde çok ciddi sayıda akar oluşur. Eski yataklarda en fazla miktarda akar bulunur. Aynı şekilde yastık, battaniyede de fazla miktarda bulunur. Yakın zamanda temizlenmemiş yün giysilerde de fazla miktarda akar bulunur. Ev içerisinde bakılan hayvanların yattığı yerlerde de fazla miktarda bulunur.

Bebeklerde akar alerjisi önemli midir?

Özellikle anne ve/veya babasında alerjik nezle, alerjik astım ya da egzaması olan bebeklerde ve kendisinde egzama olan bebeklerde çok önemlidir. Özellikle egzamalı bebeklerde akarlara yönelik önlem alınmazsa hem egzamalarda alevlenme hem de zaman içerisinde alerjik nezle ve astım gelişimine yatkınlık olacaktır.

Bebeklerde akar alerjisi gelişimini önlemek için alınacak önlemler nelerdir?

Peluş ve tüylü oyuncaklar tercih edilmemelidir.

Yatak, yorgan ve yastıklarda yün tercih edilmemelidir.

Nevresimler, akar ve yumurtaları 60 derece üzerinde öldüğünden bu sıcaklıkta yıkanmalıdır.

Eşyalar içinde depolanan akarlar temizlik sırasında havaya dağılacağından çocuğun yanında temizlik yapılmamalıdır.

Evde nem ölçer kullanılmalıdır. Evin nem oranı yüksekse nem oranını %40-50’nin altına getirmek için nem azaltıcı cihaz kullanılmalıdır.

Evdeki nem oranını arttırabilecek nem üreten makineler kullanılmamalıdır.