Koronavirüse karşı geliştirilen aşı çeşitliliğinin artması ile birlikte ülkemizde de yakın zamanda üçüncü aşı uygulanmaya başlanacak. Coronavac ve Biontech aşıları ile birlikte Sputnik V aşısı da aşı seçenekleri arasında yerini alacak. Aşılarının alerjiler üzerinde etkisi ise alerjisi olan kişilerde bazı kafa karışıklığına neden olabiliyor. Bu yazımızda egzaması olanlar Rus aşısı olabilir mi sorusunu sizler için cevapladık.  

Sputnik V Aşısı Nedir?

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Merkezi tarafından geliştirilen, koronavirüse karşı etkili olduğu bildirilen Rus aşısı olan Sputnik V aşısı, yakın zamanda ülkemizde de uygulamaya konulacak. Sputnik V aşısı, viral vektör bir aşıdır ve Astrazeneca ile Johnson&Johnson aşıları ile aynı gruptadır. 21 gün aralıklarla kas içine ayrı ayrı uygulanan bu aşıda iki parçalı adenovirüs kullanılmıştır. Adenovirüsler, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklarla ilgili bir virüs çeşididir. İki dozun her birinde de farklı tipte adenovirüs kullanılmıştır. İki farklı tip kullanmanın amacı, vücudun ilk dozdan sonra adenovirüse karşı antikor geliştirme olasılığını azaltmaktır, bu da ikinci dozu etkisiz hale getirebilir. Astrazeneca ve Johnson&Johnson aşılarında tek tip adenovirüs kullanılmıştır. 

Sputnik V Aşısının Etkinliği Nasıldır?

Merak edilen konulardan biri de aşıların etkinliği konusu. Sputnik V aşısının etkinlik oranı, %91.6 olarak bildirilmiştir. Ciddi koronavirüse karşı bu aşının %100 koruma sağladığı belirtilmiştir. Hem antikor hem de bağışıklık oluşturması açısından etkili bir aşıdır. İki doz uygulama ile uzun süreli ve etkili bağışıklığın oluştuğu belirtilmektedir. 

Sputnik V Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Grip benzeri hastalık ve enjeksiyon bölgesinde reaksiyonlar en sık görülen yan etkiler arasındadır. Bunların yanı sıra; yorgunluk, baş ağrısı, aşı bölgesinde kızarıklık, şişlik, ağrı, mide bulantısı, ateş ve titreme görülebilir. 

Yan etkiler, her aşıdan sonra görülebilen durumlardır. Rus aşısına karşı gelişen yan etkilerin büyük bir çoğunluğunun hafif yan etkiler olduğu belirtilmektedir. Ciddi yan etkilerin oranı oldukça düşüktür %0,3 oranında olduğu bildirilmiştir. Aşıdan sonraki 1-2 gün içinde yan etkiler ortaya çıkabilir. Bazı yan etkiler günlük rutininizi etkileyebilir ancak bu yan etkilerin birkaç gün içinde geçmesi gerekmektedir. 

Egzaması Olanlar Rus Aşısı Olabilir Mi?

Egzama yaygın bir cilt sorunudur. Egzamaya neden olan çok sayıda neden olmasının yanı sıra alerjiler sıklıkla egzamaya neden olan durumlardandır. Egzamanın bu kadar yaygın olması ile birlikte egzaması olan kişiler, hangi aşıyı yaptıracakları konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Sputnik V aşısının faz 3 çalışmalarında bildirilmiş bir alerji vakası yoktur. Egzaması olan kişilerin Rus aşısı olan Sputnik V aşısını yaptırmasında bir sakınca yoktur. 

Alerjisi olan kişilerin aşılarını hastanede olması ve aşı olduktan sonra 30 dakika hastane ortamında beklemelerinde yarar vardır. Olası bir alerjik reaksiyon durumunda hastanede olmanız, tıbbi yardım almanızı hızlandırıp kolaylaştıracaktır. 

Sonuç Olarak:

Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısı yakın zamanda ülkemizde uygulanacaktır. 

Aşının etkinliği %91.6 olarak bildirilmiştir.

Neredeyse her aşıda olduğu gibi bu aşıda da bazı yan etkiler meydana gelebilir. 

Alerjisi olan kişilerin aşılarını hastanede olması ve aşıdan sonra 30 dakika hastane ortamında beklemesi yararlı olacaktır. 

Egzaması olanlar Sputnik V aşısını yaptırabilir.