Çin’de görülen Coronavirüs yeni bir türü olan 2019-nCoV’dur. Çok hızlı yayılması ve ölüme neden olmasından dolayı çok önemlidir.

Coronavirüs için karşı bir aşı ve ilaç yoktur.

Coronavirüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşmaktadır. Domuz, evcil ve evcil olmayan kuşlar, yarasalar, kedi, köpek ve develerde yaşadığı bilinmektedir. Coronavirüsler daha önceki yıllarda yabani kedi türlerinden bulaşarak “ağır akut solunum hastalığına” (Severe Acute Respiratory Syndrome;SARS-CoV) neden olmuştur. Aynı zamanda deveden geçerek Middle East Respiratory Syndrome; MERS-CoV olarak bilinen solunum yolu hastalığına neden olmuştur. Bu yıl ortaya çıkan Coronavirüs salgınının yarasadan geçtiği düşünülmektedir. 

Coronavirüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs enfeksiyonu da viral solunum yolu enfeksiyonuna benzemektedir. Başlıca belirtileri; 

-Ateş, 

-Öksürük,

– Nefes darlığı ve solunum güçlüğüdür.

Kuluçka dönemi 2 ile 14 gün arasındadır. Bu virüs şu ana kadar Çin, Taiwan, Macau, Avustralya, Fransa, Japonya, Malezya, Nepal, Singapur, Tayland, Güney Kore, ABD, Vietnam’da görülmüştür. Bu ülkelere seyahat edenlerde görülme riski vardır. Şu ana kadar Coronavirüs saptanan hastaların %98’i Çin’de görülmüştür. 

Coronavirüs Nasıl Bulaşır?

Coronavirüsün öksürme, hapşırma ya da burnun temizlenmesi sırasında saçılan parçacıkların solunması ile bulaştığı bilinmektedir. Aynı zamanda kişinin temas ettiği yüzeylere (kapı kolu vb.) dokunma ve daha sonrasında el ile ağız, burun ya da göze temas yoluyla da bulaşma riski bulunmaktadır.

 Coronavirüs Nasıl Tespit Edilir?

Coronavirüs belirtileri olanlarda moleküler teşhis metotlarıyla burun salgısı veya boğaz sürüntüsü materyalinden sonuç elde edilebilir.

Coronavirüsten Nasıl Korunabiliriz?

Hapşırma ve öksürme sırasında ağzımızı dirseğimizle veya kollarımızın iç yüzeyi ile kapatmak gerekir. Bu şekilde ellere bulaşması önlenebilir. Öksürme ve hapşırma sırasında kağıt mendil veya peçete kullanılmışsa kullanım sonrası çöpe atılmalıdır.

Ellerin sabunla yıkanması çok önemlidir. Eğer su ve sabun yoksa alkol içeren dezenfektan solüsyonlar kullanılabilir. Elleri yıkamadan ağız, göz veya burunla teması olmaması gerekir. Hasta olanların maske takması faydalı olacaktır.

Et ve yumurta gibi hayvansal gıdaların  iyice pişirildikten sonra tüketilmesi faydalı olacaktır. Hayvan pazarlarına gidilmemesi, evcil ve evcil olmayan hayvanlara temas edilmemesi, mezbahada çalışanların sık sık sabunlu su ile el yıkaması, hasta hayvanların kesilerek tüketilmesi engellenmelidir. 

Coronavirüsün aşısı var mı?

Şu an için Coronavirüse karşı aşı bulunmamaktadır. Ancak aşı geliştirilmeye çalışılmaktadır. 

Coronavirüs Tedavisi Var Mı?

Maalesef etkili bir tedavisi yoktur. Yakınmalara yönelik ağrı kesici, ateş düşürücüler kullanılmaktadır. 48 saat süreyle ateş ısrar ederse ve solunum sıkıntısı olan varsa bu kişilerin sağlık merkezinde incelenmesinde fayda vardır.

 Sonuç olarak; Çin’e seyahat edenlerle temas etmekten kaçınmak gerekir. 48 saatten uzun süren grip hastalığı belirtisi olan ve nefes sıkışıklığı olan hastalarda Coronavirüs araştırılması yapılabilir. Özellikle sokak hayvanlarıyla temas edilmemesi, ellerin sabunlu su veya alkol içeren solüsyonlar ile sık sık temizlenmesi faydalı olacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu