Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Yetişkinlerin aşı olmasının ardından çocuklarda da aşı uygulamaları başladı. Ülkemizde 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü çocuklarda da Biontech aşısı uygulanacak. Bu yazımızda çocuklara Biontech aşısı yapılmalı mı sorusunu, aşının çocuklardaki olası yan etkilerini ve alerjisi olan çocukların bu aşıyı olup olamayacağı hakkında bilgileri sizler için derledik.

Biontech Aşısı Çocuklarda Etkili Mi?

Araştırmalar, Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda COVID-19 virüsünü önlemede %100 etkili olduğunu göstermiştir. Daha önce yapılan araştırmalar, aşının semptomları olan COVID-19 virüsünü önlemede %95 etkili olduğunu göstermiştir. Erken araştırmalar ayrıca aşının, şu anda ABD’deki en yaygın COVID-19 varyantı olan delta varyantının neden olduğu COVID-19 virüsü ile ciddi hastalıkları önlemede %96 etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmalara göre çocuklara Biontech aşısı yapılabilir.

Çocuklarda Biontech Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler, hemen her aşıda olabilen durumlardır. Çocuklarda görülen yan etkilerin de yetişkinlerde görülen yan etkilere benzer olduğu bildirilmiştir. Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı verilen 12 ila 15 yaş arası çocukların, 16 yaş ve üzeri kişilerin yaşadıklarına benzer yan etkileri oldu. En sık bildirilen yan etkiler şunlardır:

  • İğnenin yapıldığı yerde ağrı,
  • Baş ağrısı,
  • Titreme,
  • Kas ağrısı,
  • Ateş,
  • Eklem ağrısı.
  • Yetişkinlere benzer şekilde, çocukların da tipik olarak 1 ila 3 gün süren yan etkileri vardır. Bazı kişilerde yan etkilerin hiçbiri meydana gelmedi.

COVID-19 aşıları kalbi etkileyebilir mi?

ABD’de, mRNA COVID-19 aşılamasından sonra, özellikle erkek ergenlerde ve 16 yaş ve üstü genç erişkinlerde bildirilen miyokardit ve perikardit vakalarında artış olmuştur. Miyokardit, kalp kasının iltihaplanmasıdır, perikardit ise kalbin dışındaki astarın iltihaplanmasıdır. Bu raporlar nadirdir. Bildirilen vakalarda sorun, COVID-19 aşısının ikinci dozundan sonra ve tipik olarak COVID-19 aşısından sonraki birkaç gün içinde daha sık meydana gelmiştir. Bu durum meydana geldiğinde oluşabilecek belirtiler şunlardır:

  • Göğüs ağrısı,
  • Nefes darlığı,
  • Hızlı atan, çarpan bir kalbe sahip olma hissi.

Siz veya çocuğunuz COVID-19 aşısını olduktan sonraki bir hafta içinde bu belirtilerden herhangi biri meydana gelirse tıbbi yardım almanız yararlı olacaktır.

Çocuklar COVID-19 ile sık sık ciddi hastalık yaşamıyorlarsa, neden bir COVID-19 aşısına ihtiyaçları var?

Bir COVID-19 aşısı, çocuğunuzun COVID-19 virüsünü kapmasını ve yaymasını önleyebilir. Çocuğunuz COVID-19 alırsa, bir COVID-19 aşısı onun ciddi şekilde hastalanmasını önleyebilir.

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı nasıl çalışır?

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı, haberci RNA (mRNA) kullanır. Araştırmacılar on yıllardır mRNA aşıları üzerinde çalışıyorlar. Koronavirüslerin yüzeyinde S proteini adı verilen diken benzeri bir yapı bulunur. COVID-19 mRNA aşıları, zararsız bir S protein parçasının nasıl yapılacağı konusunda bağışıklık hücrelerine talimatlar (genetik materyal) verir. Aşılamadan sonra hücreler protein parçalarını yapmaya ve bunları hücre yüzeylerinde sergilemeye başlar. Bağışıklık sistemi, proteinin oraya ait olmadığını anlar ve bir bağışıklık tepkisi oluşturmaya ve antikor üretmeye başlar. Protein parçaları yapıldıktan sonra hücreler talimatları bozar ve onlardan kurtulur.

Genetik materyal, DNA’nın tutulduğu hücrenin çekirdeğine asla girmez. Sonuç olarak, aşılardaki genetik materyal, DNA’yı hiçbir şekilde etkileyemez veya etkileşemez.

16 yaş ve üzeri kişilerde 12-15 yaş arası çocuklar için Pfizer-BioNTech aşısının içeriğinde veya dozunda herhangi bir fark var mı?

Hayır. Bu aşının içeriği ve dozu tüm yaş grupları için aynıdır.

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısını yaptırmaması gereken çocuklar var mı?

Bu aşı henüz 12 yaşından küçük çocuklar için mevcut değildir. Daha küçük çocukları içeren klinik deneyler devam etmektedir.

Çocuğumun alerjisi varsa aşı olabilir mi?

Aşının içindeki maddelere alerjisi olan kişilerini aşıyı yaptırmaması önerilmektedir. Biontech aşısının içinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi varsa çocuğunuzun, başka bir aşı olması önerilir. Alerjisi olan kişilerin, aşılarını hastane ortamında olması ve aşıdan sonra 30 dakika gözetim altında beklemesi gerekir.

Randevu ve Bilgi Formu