Besin alerjisi ve atopik dermatit genellikle birbiriyle bağlantılıdır. Egzama aslında alerjik yürüyüşün ilk başlangıcı olan alerjik bir hastalıktır. Egzamalı çocuklarda egzamanın nedeni cildin yapısındaki bozukluklar, deterjanların etkisi yanında besin alerjisine bağlı da gelişebilmektedir.

Egzamanın Nedenleri

Egzamanın nedeni %40 civarında bir oranla besin alerjisidir. Egzamanın ciddiyeti fazla ise bu oran çok daha yüksek olabilmektedir.

Egzamalı bebeklerde mutlaka besinlere bağlı alerjinin olup olmadığını araştırmak gerekir. Bunun için kandan veya ciltten alerji testi yapılabilir. Bebeklerde 1 aylıktan itibaren besin alerjisi için ciltten alerji testi yapılabilir. Daha doğu sonuç vermesi ve daha fazla alerjiye bakılabilmesinden dolayı ciltten alerji testinin yapılması daha uygun olacaktır. Gebelik sırasında da annenin diyetinden bebeğe alerjenler geçtiği için sadece anne sütü alan bebeklerde bile doğumdan itibaren besin alerjisi görülebilir.

Besin Alerjisi Ve Atopik Dermatit

Atopik dermatit nedeni olarak saptanan en sık besin alerjileri süt, yumurta olmakla birlikte ayrıca buğday, soya, yer fıstığı, kuruyemişler, balık ve deniz ürünleri de sık görülen besin alerjilerindendir.  Egzamanın nedenini saptamak için yapılan alerji testinde alerji bazen çıkmayabilir. Kanda veya ciltte yapılan alerji testinde besin alerjisi çıkmaması durumunda gizli alerji olabilir. Gizli alerjinin tespiti için de gizli alerji yapabilen besinlerin kesilip daha sonra tek tek besinlerin denenip egzamaya neden olup olmadığının bulunması gerekir.

Ciltten alerji testinin çocuk alerji uzmanlarınca yapılması daha doğru olur. Çünkü besin alerjisi, egzama ve alerji testi yanında diğer alerjik hastalıklar konusunda deneyimli olan ve bu konuda uzmanlıkları olan doktorlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

Sonuç olarak

  • Atopik dermatit nedeni deterjanlar, yünlü kıyafetler, cildin genetik yapısındaki bozukluk gibi cildin bariyerini bozan nedenlerin yanında %40 gibi azımsanmayacak oran da besin alerjileridir.
  • Egzaması ciddi olanlarda besin alerjisi olasılığı daha yüksektir.
  • Ciltten veya kandan alerji testi ile besinlere karşı alerji olup olmadığı tespit edilebilir.
  • Ciltten veya kandan yapılan alerji testinde besin alerjisi saptanmayan durumlarda gizli besin alerjisi araştırılmalıdır.
  • Atopik dermatit ve besin alerjisi için özel eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

Randevu ve Bilgi Formu