Astım hastalığı en sık görülen alerjik hastalıklardan biridir. Astım tedavisinde kullanılan astım ilaçlarından sprey ilaçlar ve tabletlerin orucu etkileyip etkilemediği de sık sorulan sorulardandır. Astım ilaçları orucu etkiler mi sorusunu bu yazımızda sizler için cevapladık. 

Spreyler ve Buhar Tedavisi Orucu Bozmaz

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte astımı olan kişiler ilaçların oruçlarını bozup bozmayacağını merak etmeye başladı. Astım ilaçlarından sprey ve buhar şeklinde kullanılan ilaçlar orucu bozmaz. Bu nedenle; astım hastalarının düzenli olarak kullanmaları gereken sprey tarzında ilaçları varsa kullanmaya devam etmeleri uygun olacaktır. Bu ilaçlara devam edilmesi, olası astım komplikasyonlarının önüne geçecektir.

Astım tedavisinde kullanılan tablet ve şurup şeklinde ilaçlar orucu bozabilmektedir. Tablet şeklinde ilaçlar orucu bozabilmektedir. Bu nedenle; astım için kullanılan tablet şeklinde ilaçların iftar sonrası ve sahurda alınması uygundur.

Alerji Aşıları Orucu Bozmaz

Dilaltı ve enjeksiyon şeklide kullanılan alerji aşıları orucu bozmaz. Bu nedenle alerji aşısının yapılmasına devam edilmelidir. Enjeksiyon şeklinde aşıların sabah saatlerinde doktor gözetiminde ve dil altı aşıların da iftar sonrasında kullanılması uygun olabilmektedir.

Astımı olan kişiler oruç tutarken ilaç programında bir değişikliğe gidecekse eğer mutlaka doktoruna bu durumu bildirmelidir. İlaçlarda değişikliğe gidilmesi, mevcut durumunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin.

Astım İlaçları Orucu Etkiler Mi;

-Astım ilaçlarında sprey tarzında olanlar orucu bozmaz.
-Tablet şeklinde kullanılan ilaçlar orucu bozabilir.
-Alerji aşıları orucu bozmaz. Kullanılabilir.

Randevu ve Bilgi Formu