Astımlı Hastalar İftar Sofralarına Dikkat Etsin

Ramazan ayında; çeşit çeşit ikramların yapıldığı iftar sofralarında bulunan bol çeşit obezite, reflüyü artırıyor ve astımı ağırlaştırıyor. Astımlı hastalar oruç tutarken bazı önlemler almasında fayda vardır. Bu nedenle iftar sofralarında bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Astım, Reflü ve Oruç

Astımın reflüyü, reflünün de astımı tetiklediği bilinmektedir. Reflünün beslenme alışkanlıkları ile ortaya çıkmakta, alerjik bünyeli kişilerde alerjik astım krizine yol açabilmektedir. Sessiz reflü denilen durumlarda ise, hastada her hangi bir şikâyet olmamasına rağmen astım krizlerinin sessiz reflü nedeniyle kontrol altına alınamamaktadır.

Relü Nasıl Öksürük Yapar

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen kapak mekanizmasının bozulması nedeniyle, mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasıyla reflünün oluştuğunu ve alerjik astımı olan kişilerde bronşlarda kasılmaya, astım krizlerine ve kronik öksürüklere neden olmaktadır.

Reflüyü Arttıran Gıdalar Dikkat

İftar sofralarında astımlı hastalar özellikle reflüyü artıran partakal, mandalina gibi asitli meyvaların, domatesin, kafein içeren gıdaların, çikolataların, yağlı gıdaların, baharat, acı, turşu, nane gibi gıdaların mümkün olduğunca kaçınmaları veya az tüketmeleri faydalı olabilmektedir. Reflüye karşı diğer önlemler de sahurda reflüyü artıran gıdalardan kaçınmada daha titiz davranılması ve yemekten sonra hemen yatılmaması, yatıldığı zaman da 45 derece eğimli olarak yatılması faydalı olacaktır.

Astım krizinde oruç tutmayın

Ayrıca oruç saatlerin fazla su kaybı olması nedeniyle özellikle balgamın koyulaşması ve zor çıkmasına neden olabileceği için; özellikle öksürük ve balgam şikayeti olduğu günlerde oruç tutmamaları faydalı olabilir. Astımlı hastaların iftar sonrası bol su içmeleri de faydalı olabilmektedir.

Astım spreyleri ve alerji aşıları orucu bozmaz

Astım için kullanılan sprey veya buhar tarzında ilaçlar orucu bozmadığı için kullanmaya devam edin. İlacınızı aksatmanız astım hastalığının alevlenmesine neden olacaktır. Alerji aşısı kullanıyorsanız alerji aşınızı aksatmamanız ve özellikle alerji aşınızı sabah saatlerinde uygulanması uygun olacaktır.

Obeziteye Dikkat

Oruç döneminde şekerin fazla düşmesiyle açlık duygusunun fazla olması bu nedenle de iştahın çok artması söz konusudur. İştah artınca özellikle hızlı gıda alımı doyma hissinin daha geç olması nedeniyle fazla kilo almaya neden olacaktır. Fazla kilo da astım için önemli bir risktir. Çünkü obezite astım hastalığının en önemli nedenlerinden birisidir.

Obezitenin astıma ilişkisinin önemine değinen Prof. Dr. Ahmet Akçay; fazla yağın göğüse baskı yaptığını, göğüs duvarında biriken yağın akciğerlere baskı yaptığını, ve bronşların genişleme yeteneğini azalttığını söyledi. Aynı zamanda reflüyü artırdığına, uyku bozukluğuna, kanda yağ miktarı artışına, tansiyon yüksekliğine ve diyabete neden olduğuna yine astımı kötü yönde etkilediğine dikkat çekti. Ayrıca kolesterol yüksekliğinin astım riskini artırıcı etkisi olduğunu sözlerine ekledi.

Sonuç olarak Astımlı hastaların iftar sofralarında dikkat etmesi gerekenler;

  1. Reflüyü artıran gıdalardan kaçının.
  2. İftarda ve sahurda bol su tüketin.
  3. Sahurdan sonra hemen yatmayın, yemekten 1-2 saat sonra yatın.
  4. Astım hastalığı için sprey kullanıyorsanız orucu bozmadığı için devam edin.
  5. Astım hastalığı nedeniyle öksürükleriniz ve balgamınız varsa oruç tutmaya ara vermeniz uygun olur.
  6. İftarda hızla yemek yememeli, kilo yapıcı gıdalardan sakınılmalıdır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir