Grip, özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük sorunlarından biri haline gelmektedir. Birçok insan özellikle belli dönemlerde grip etkisi altına girerek sosyal hayatında, aile hayatında ve iş hayatında birçok olumsuz durumla karşılaşmaktadır. Bununla birlikte alerjik rinit ve grip birbiriyle sıklıkla karıştırılmaktadır.

Alerjik Rinit ve Grip

Grip hastalığı herkesin bildiği gibi oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık, aile içerisinde bir kişide görülse bile diğer aile bireylerinde çok kısa bir sürede aynı şikayetler ortaya çıkar. Grip, enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkarak kişinin solunum yollarında yaşamını sürdüren virüslerin vücutta meydana getirdiği hasara bağlı olarak kişiye rahatsızlık veren ve insanların yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye bulaşıcı bir özellik gösterir. Vücuda girdikten yaklaşık bir iki gün içerisinde etkilerini göstermeye başlar.

Özellikle; mevsim değişimlerinde birçok hastada alerjik rinit ve grip karıştırılmaktadır. Bu yüzden gereksiz ilaç tedavileri ve hatta antibiyotik uygulamaları yapılmaktadır. Oysa polen alerjisi ve grip birbirinde ayrılabilir.

Hangi Durumda ALERJİ Akla Gelmelidir ?

  1. Şikayetler alerjen ile temas halinde ortaya çıkıyor ise. Her yıl benzer bahar aylarında olması.
  2. Burunda, boğazda, kulaklarda kaşıntının olması.
  3. Hapşırmanın arka arkaya defalarca olması, bazen arka arkaya 10′ dan fazla olması.
  4. Beraberinde su gibi ve bol miktarda burun akıntısının olması.
  5. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma yakınmalarının eşlik etmesi.
  6. Burunda bazen sağ tarafta bazen sol tarafta olabilen zaman zaman tıkanıklığın olması.
  7. Ateşin olmaması.
  8. Şikayetlerin uzun süreli bazen bütün mevsim boyunca olması.
  9. Geçmişte veya aynı anda ciltte egzama veya ürtiker ( kurdeşen ) atakları olması.
  10. Ailenin diğer üyeleri arasında, özellikle kardeş ve akrabalarda benzer yakınmaları olan kişilerin olması.

Alerjik olabileceğini aklımıza getirmektedir.

Uluslararası derneklerin yayınlamış olduğu kriterler bize bu konuda yol göstericidir. ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma ) belirlemiş olduğu sorular alerjik rinit ile üst solunum yolu enfeksiyonlarının ayrımı konusunda bize çok yardım etmektedir.

Soru YANIT
Seçenekler
Aşağıda şikayetlerden herhangi biri sizde var mı ?
Burnun sadece bir tarafında semptomlar EVET HAYIR
Burnunuzdan koyu yeşil veya sarı boşalma EVET HAYIR
Postnazal akıntı (gırtlağınızın arka kısmından aşağı doğru) ve koyu mukus ve/veya sulu burun EVET HAYIR
Yüzünüzde devamlı ağrı EVET HAYIR
Tekrarlayan burun kanamaları EVET HAYIR
Koku hissi kaybı EVET HAYIR
2.Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri çoğu günde en az bir saat var mı ?
(veya semptomlarınız mevsimselse mevsimin çoğu gününde var mı)
Islak, sulu burun EVET HAYIR
Özellikle hapşırma, özellikle şiddetli ve krizler şeklinde EVET HAYIR
Burun tıkanıklığı EVET HAYIR
Burun kaşıntısı EVET HAYIR
Konjunktivit (kızarık, kaşıntılı gözler) EVET HAYIR

Birinci sorunun cevabı evetse alerjik rinit düşünülmez daha çok üst solunum yolu enfeksiyonlarında gördüğümüz şikayetlerle uyumludur. Koku hissi kaybı varsa, sarı yeşil akıntı oluyorsa, tek taraflı burun tıkanıklığı varsa, ciddi bir yüksek ateşe yol açıyorsa enfeksiyon aklımıza gelmelidir.

İkinci sorunun cevabı evetse alerjik rinit düşünmemiz gerekir. Özellikle uzun süreli bu şikayetleri yaşayan hastaların alerji ile ilgili tetkiklerini yapması gereklidir.

İlkbahar ve yaz mevsimi çoğumuzu mutlu ediyor. Ancak alerjisi olanlar için bahar mevsimi her tarafta uçuşan polenler; burun akıntısı, hapşırmalar, gözlerde kızarıklıklar ve kaşıntılar uykusuz geceler gün içinde devam eden yorgunluk anlamına geliyor. Alerji uzmanlarının ‘alerjik rinit’ tanısı koyduğu bu hastalık; ayrıca her geçen gün daha çok insanın özellikle iş ve okul hayatını etkiliyor. Alerji uzmanları tarafından tanısı konulup tedavi edilirse; hastanın hayat kalitesi iş ve okul hayatı düzeliyor. Ancak tedavi edilmediğinde astımla sonuçlanan daha tehlikeli bir süreç başlıyor. Alerji ile ilgili şikayetlerimiz başladığında mutlaka alerji uzmanlarına gitmek gerekir.

Randevu ve Bilgi Formu