Korona aşısının riskli gruplardan başlanarak yapılmasıyla birlikte alerjik rahatsızlığı olan kişilerin de aklında birtakım soru işaretleri oluşmaya başladı. Alerjik nezlesi olan kişiler Coronavac aşısını yaptırabilecekleri konusunda endişeli. Alerjik nezlesi olan kişilerin korona aşısı yaptırıp yaptıramayacağı ve Coronavac aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için yazdık. 

Coronavac Aşısı Nedir?

Coronovac aşısı, Çin tarafından geliştirilen inaktif yani ölü bir aşıdır. Formaldehitle inaktive edilen ve adjuvan olarak alüminyum kullanılan bir aşıdır. Virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücudumuza ara verilmeden bağışıklığımızı uyarmaktadır. Ölü aşı olduğu için daha güvenli olduğu düşünülmektedir.

Coronavac Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Her aşıda olduğu gibi Coronavac aşısında da yan etki görülebilir. Uygulama bölgesinde ağrı oluşması en yaygın görülen yan etkilerden biridir. Bunun dışında; aşı uygulanan bölgede şişlik, kızarıklık, yorgunluk, hafif ateş, titreme, baş ağrısı, kas, eklem ağrısı, kusma ve ishal görülebilir. Bu belirtiler aşı yapıldıktan sonra bir hafta içinde ortaya çıkabilmektedir. Coronavac aşısı için şimdiye kadar ölümcül bir reaksiyon bildirilmemiştir. 

Coronavac Aşısının Alerji Yan Etkisi Var Mı?

Coronavac aşısı için yapılan faz 1 ve II çalışmalarına göre genelde önemli bir alerjik reaksiyon bildirilmemiştir. Ayrıca alerjik döküntü ve alerjik şok riski de her aşıda olduğu gibi nadir de olsa vardır. Almanya’nın geliştirdiği Covid 19 aşısı gibi ilaç alerjilerinde riskli bir aşı olmamakla birlikte yine de alerji riski yok denilemez. Aşı yapılan sağlık kuruluşlarında, her ihtimale karşı, alerji riskine karşı adrenalin ilacı hazır bulundurulmaktadır. Biontech firmasının aşısında bulunan polietilen glikol maddesi bu aşıda olmadığı için alerji gelişme riski daha azdır denilebilir. Covid 19 aşısının içeriğinde koruyucu madde bulunmamaktadır. Aşı içeriğinde disodyum hidrojen fosfat, alüminyum hidroksit, sodyum dihidrojen fosfat, sodyum klorür yardımcı madde olarak bulunmaktadır. Bu maddelere karşı alerji öyküsü olanlara aşı yapılmaması gerekir.

Alerjik Nezlesi Olan Kişiler Coronavac Aşı Yaptırabilir Mi?

Evet, yaptırabilir. Alerjik nezlesi, astım, egzama, besin alerjisi gibi alerjik rahatsızlıkları olan kişilerin bu aşıyı yaptırmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Aşı yapıldıktan sonra tedbir amaçlı, her aşıda olduğu gibi, 30 dakika sağlık kurumunda beklemekte fayda vardır. Alerjisi olan kişilerde oluşabilecek yan etkilere karşı acil müdahale edilebilmesi için, bu kişilerin hastane ortamında aşı yaptırmaları faydalı olacaktır. 

Kimlere Aşı Yapılmamalı?

  • Aşının bileşenlerine herhangi bir alerjisi olduğu bilinen kişilere,
  • Ateş, akut hastalığı olan ve kronik hastalığın akut başlangıç safhasında olanlara yapılmamalıdır.

Kimlerde dikkatli olunmalıdır?

  • Kas içine enjeksiyon yapıldığı için trombositopeni, kanama bozukluğu olanlarda kanamaya neden olabildiği için dikkatli olunmalıdır.
  • Kontrolsüz epilepsi ve ilerleyici nörolojik bozukluğu olanlarda dikkatli olunmalıdır. 

Covid 19 Aşısının Yan Etkilerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik veya kızarıklık; öncelikle aşı uygulanan kolunuzu yükseltmeniz uygun olacaktır. Aşı yerine soğuk suyla ıslatılmış havlu tatbik edebilirsiniz. Buzu doğrudan tatbik etmeyin. Parasetamol içeren ağrı kesici kullanabilirsiniz. 

Yorgunluk; istirahat etmeniz ve yeterince sıvı almanız faydalı olacaktır.

Hafif ateş ve titreme; istirahat etmeniz, yeterince sıvı almanız ve parasetamol içeren ağrı kesici almanız önerilmektedir.  

Baş ağrısı; aşı sonrası bir hafta içinde baş ağrısı gelişirse parasetamol içeren ağrı kesici almanız faydalı olacaktır. 

Kas ve eklem ağrısı; aşıdan sonra bir hafta içinde kas ve eklem ağrısı olursa istirahat etmeniz, yeterli sıvı almanız ve parasetamol içeren ağrı kesici almanız yeterli olacaktır.

Kusma ve ishal; aşıdan sonra bir hafta içinde kusma ve ishal gelişecek olursa ağızdan sıvı ve gıda almanız faydalı olacaktır. Yeterince sıvı alamaz ve halsizlik gelişecek olursa sağlık kurumunda serum takviyesi gerekliliğinin değerlendirilmesi gerekir. 

Prof. Dr. Ahmet Akçay sağlık çalışanı olarak kendisinin aşı olduğunu ve herhangi bir yan etki olmadığını belirtti.  Covid 19 aşısının yapılmasını herkese önerdiğini belirtti.