Koronavirüse karşı ülkemizde uygulanacak aşılara yakın zamanda bir yenisi daha eklenecek. Coronavac aşısı ile ülkemizde aşılama süreci başlatıldı ve akabinde Biontech aşısı da uygulanan aşılardan biri haline geldi. Yakın zamanda Rus aşısı olarak bilinen Sputnik V aşısı da uygulanmaya başlanacak. Aşı çeşitliliğinin artması özellikle alerjisi olan kişilerde hangi aşıları kullanmaları gerektiği konusunda bazı kafa karışıklıklarına neden oldu. Bu yazımızda alerjik nezlesi olanlar Sputnik V aşısı yaptırabilir mi sorusunu sizler için cevapladık. 

Sputnik V Aşısı Nedir?

Sputnik V Gam-COVID-Vac aşısı, bir bağışıklık tepkisini uyarmak için SARS-CoV-2’nin tam uzunluktaki diken proteinini (S) kodlayan geni içeren iki insan adenovirüsüne (yaygın bir soğuk virüsü) dayanan viral iki vektörlü bir aşıdır. Bu aşı, Johnson&Johnson ve Oxford-Astra Zeneca aşısı ile aynı grupta aşıdır. Bu aşıların üçü de viral vektör aşıdır. 

Adenovirüs aşıları insanların hücrelerine girdiğinde, hücrelerin başak protein üretmesine neden olan SARS-CoV-2 diken proteini genetik kodunu iletiyorlar. Bu, bağışıklık sistemine SARS-CoV-2 virüsünü tanımayı ve ona saldırmayı öğretmeye yardımcı oluyor.

Sputnik V Aşısının Etkinliği Nedir?

Sputnik V aşısının etkinlik oranı, %91.6 olarak bildirilmiştir ve ciddi korona virüse karşı koruyuculuğunun ise %100 olduğu bildirilmiştir. 

Sputnik V aşısının, etkili bir aşı olduğu bildirilmiştir ve iki doz şeklinde uygulanır. Adenoviral vektör-verilen antijenlerin, tek bir aşılamadan sonra bile vücudun bağışıklığını yeterince sağladığı bildirilmektedir. İkinci dozun uygulanmasından sonra da daha çok koruma sağlayacağı belirtilmektedir. 

Sputnik V Aşısının Yan Etkisi Var Mıdır?

Her aşıda olduğu gibi bu aşıda da birtakım yan etkiler kendini gösterebilir. Bildirilen çok ciddi bir yan etki olmamakla birlikte yaygın yan etkiler şunlardır:

  • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık,
  • Yorgunluk,
  • Hafif ateş ve titreme,
  • Baş ağrısı,
  • Kas ve eklem ağrısı,
  • Kusma ve ishal.

Yan etkilerin %94’ü hafif yan etkilerdir ve ciddi yan etkilerin oluşma olasılığı çok düşüktür. Bazı yan etkiler, grip benzeri durumlar olarak kendini gösterir. Yan etkiler genel olarak aşıdan sonraki 1-2 gün içinde ortaya çıkar ve birkaç gün içinde de düzelme gösterir. 

Aşının Yan Etkisi Görülürse Ne Yapabilirim?

Aşı uygulanan bölgedeki ağrı için öncelikle kolunuzu yukarda tutmanız yararlı olacaktır. Daha sonra etkilenen bölgeye soğuk su ile ıslatılmış havlu koyabilirsiniz. Baş ağrısı, kas ağrısı, ateş, enjeksiyon bölgesinde ağrı gibi yan etkiler yaşarsanız, parasetamol içeren ilaçlar alabilirsiniz. 

Yorgunluk, ağrı, mide bulantısı, ishal gibi durumlarda bol sıvı alıp istirahat etmeniz faydalı olacaktır. 

Alerjik Nezlesi Olanlar Sputnik V Aşısı Yaptırabilir Mi?

Evet yaptırabilir. Sputnik V aşısına karşı bildirilen ciddi bir alerjik reaksiyon meydana gelmemiştir. Alerjik nezlesi olan kişiler Sputnik V aşısını yaptırabilmenin yanı sıra Biontech ve Coronavac aşısını da yaptırabilir. Alerjisi olan kişilerin, aşıdan sonraki 30 dakika hastanede beklemesi alerji riski açısından faydalı olacaktır. 

Aşının içinde bulunan maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişilerin, bu aşıyı olmaması gerekir.