Yetişkinlerde Arı Alerjisinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Arı alerjisinde tedavi, kendini hissettirmeye başlayan bahar mevsimi çoğumuzu mutlu ediyor. Ancak alerjisi olanlar için bahar mevsiminde her tarafta rengarenk açan çiçeklerin etrafında dolaşan arılar, hayatı tehdit eden ciddi sorunlara yol açabilir. Arı alerjisinin tedavisi 3 basamaktan oluşur. Arılardan kaçının, önlem alın. Anafilaksi belirtileri ortaya çıkarsa hemen epinefrin (adrenalin otoenjektörü) enjekte edin Alerji aşısı  (immünoterapi ). Sizlere bu yazımızda arı alerjisi tedavisini yazdık.

Arılara karşı nasıl önlem alabiliriz?

Bal arıları genellikle saldırgan değildir. Özellikle bal arıları tahrik edilmediğinde sokmazlar bu yüzden bal arılarını üzerimize çekecek şeylerden kaçınmak gerekir.

Yabani arılar daha saldırgandır aynı ortamda bulunduğumuzda birçok gıdanın üzerinde bulunabileceği için alacağımız bazı önlemler arılardan uzak durmamıza yardımcı olur.

Arılara karşı bazı önlemler;

  • Çıplak ayakla çimenlerde ve arıların beslendiği yerlerde yürümeyin.
  • Açık olan içecek kutularından içmeyin.  Arılar kutuların içine girebilir ve sıkıştırıldığında sokabilir.
  • Dışarıda yemek yerken yiyecekleri kapalı tutun.
  • Tatlı kokulu parfüm, saç spreyi veya deodorant kullanmayınız.
  • Çiçek desenli, parlak renkli kıyafetler giymekten kaçının.
  • Dışarıda çalışırken uzun pantolon, uzun kollu gömlekler, çoraplar, ayakkabı ve iş eldivenleri giyin.
  • Çalıların, saçakların ve çatı katlarının yakınında temkinli olun ve çöp konteynırlarından ve piknik alanların etrafında dikkat edin.
  • Arıların yuvalarına dikkat edin ve asla müdahale etmeyin profesyonel bir destek alın.

Arı alerjisinde ilaç tedavisi nelerdir?

Arının alerjisinde bal arısı soktuysa iğnesi dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır.

Lokal hafif ciltte kaşıntı kızarıklık ve 1-2 cm şişlik genelde tedavi gerektirmez.

Kaşıntı çok fazlaysa antihistaminik kremler bir kaç gün verilebilir.

Lokal geniş reaksiyonlarda daha fazla kızarıklık ve şişlik olabileceği için

Buz ile soğuk kompres yapılabilir.

Ağızdan veya intramusküler yolla antihistaminikler verilebilir, yanında çok ağrısı varsa ağrı kesiciler verilebilir. Ağızdan kortiksteroid içeren tabletler birkaç gün düşük doz olarak verilebilir.

Arını soktuğu yerde bazen sellülit veya lokal enfeksiyonlar gelişebilir bu durumlarda antibiyotikler verilebilir.

Bu tedavilerin arı sokmasını takiben 1-2 saat içinde başlanması önerilir.

Arı alerjisinde ciddi sistemik reaksiyonların tedavisi daha önemlidir

Arı alerjisinde arı soktuktan sonra bazen dakikalar içinde tüm vücutta ürtiker, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma ile sonlanan alerjik şok dediğimiz tablo gelişebilir.

Anafilaksi riski olan hastalar mutlaka yanlarında adrenalin otoenjektörü bulundurması gerekir. Anafilaksi hikayesi olan hastalar alerji uzmanları tarafından adrenalin otoenjektörü yazılmalı ve nasıl kullanacağı anlatılmalıdır.

Arı soktuktan sonra dakikalar içinde vücutta kaşıntı kızarıklık nefes darlığı  baş dönmesi başladıysa acil olarak adrenalin içeren adrenalin otoenjektörleri hasta veya yakını tarafından hızlıca yapılmalıdır.

Adrenalin otoenjektörleri hasta için hayat kurtarıcıdır fakat anafilaktik şok 6 saat içinde tekrarlayabileceği için sonrasında mutlaka acil şartları olan hastane veya sağlık merkezine gitmelidir.

Anafilaktik şok tedavisi mutlaka acil müdahale koşulları uygun olan sağlık merkezlerinde yapılmalıdır.

Arı alerjisinde alerji aşısı ( immunoterapi ) gerekli mi?

Arı alerjisinde hayatı tehdit eden en ciddi reaksiyon anafilaktik şok tablosudur. Arı sokmasından sonra anafilaktik şok yaşamış olan hastaların mutlaka alerji uzmanları tarafından görülmesi gereklidir.

Alerji aşısı ( immünoterapi ) tedavisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ nün onayladığı bir tedavidir. Arı alerjisinde en önemli tedavi aşı tedavisidir. Bu tedavinin % 90-97 gibi oranlarda tam tedavi sağladığı bilinmektedir. Arı alerjisinde uygulanan aşı tedavisi en az 3 -5 yıl kadar sürdürülmektedir.

Aşı tedavisi ile alerjisi olduğu arı ile tekrar sokulduğunda anafilaktik şok tablosu gelişmemektedir. Bu yüzden arı alerjisinde en önemli tedavi aşı tedavisidir. Arı aşılarının etkinliği görülünceye kadar idame tedavisine kadar hastaların yanında adrenalin otoenjektörü taşıması önerilir.

Arı alerjisi alerji uzmanları tarafından tedavi edilebilir bir alerjidir.  Bu yüzden mutlaka alerji uzmanları tarafından görülmeli ve değerlendirilmelidir.