Arı alerjisi arı sokması sonucunda oluşan alerjik bir reaksiyondur. Arılarda bulunan venom proteini, insan vücudunda bulunan histamin adlı maddenin salgılanmasına neden olur. Böylelikle alerjik reaksiyon gelişmektedir. Arı sokması sonucunda bölgede kaşıntı, şişlik, ısı artışı gibi reaksiyonlar gözlemlenebilir. Tüm bu reaksiyonların çok şiddetli olarak gözlemlenmesi arı alerjisi olarak adlandırılmaktadır. 

Arı Alerjisi Neden Olur?

Arı alerjileri arı sokması sonucunda oluşmaktadır. Arı alerjisine genellikle bal arıları sebep olsa da, yaban arısı, eşek arısı gibi arı türleri de arı alerjisine neden olabilir. Arı alerjisinin temel nedeni bağışıklık sisteminin arılarda bulunan zehire karşı şiddetli reaksiyonlar göstermesidir. Arı sokması sonucunda bölgede görülen kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi semptomlar beklenenden çok daha şiddetli ise arı alerjisinin varlığından söz edilmektedir. 

Arı Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Arı alerjisinin oluşturduğu reaksiyon şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Arı alerjisi tanısı koymak için hastanın yaşadığı semptomlar değerlendirilir ve arının soktuğu bölge incelenir. Bu reaksiyonlar arasında arının soktuğu bölgede şişlik, kızarıklık, kurdeşen, baş dönmesi, kusma bulunur. Meydana gelen reaksiyonlar şiddetli ise mutlaka uzman bir hekime başvurmakta fayda vardır. Böylelikle hastanın genel durumu incelenerek en uygun tedavi planlanır. 

Arı Alerjisi Belirtileri

Arı sokması sonucunda bölgede kızarıklık, şişlik gibi hafif belirtiler gözlemlenebilir. Bunlar beklenen durumlar arasındadır. Ancak reaksiyonlar çok şiddetli ise arı alerjisi olabilir. Arı alerjisi belirtileri iki farklı gruba ayrılmaktadır:

Arı alerjisinin hafif belirtileri:

 • Arının soktuğu bölgede şişlik
 • Kızarıklık
 • Kurdeşen (bölgede oluşan kabarcıklar)
 • Hafif baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Arı alerjisinin şiddetli belirtileri (Anafilaksi)

 • Nefes darlığı
 • Yutmada güçlük
 • Kalp atışının hızlanması
 • Düşük tansiyon
 • Bilinç kaybı
 • Yüz, dudak, boğaz veya dilde şişme

Arı alerjisi tedavisi

Arı alerjisi tedavisinde iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

1- Aşı Tedavisi (İmmünoterapi)

Aşırı tedavisi arı alerjisi için en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Hem bal arısı hem de yaban arısının oluşturduğu alerji için kullanılabilmektedir. Aşı tedavisinde hastaya arı zehirinden küçük dozlarda aşı yapılarak, hastanın alerjenlere karşı direncinin artırılması hedeflenir. 

2- İlaç Tedavisi

Hafif ve orta dereceli alerji semptomları görülen hastalar için ilaç tedavisi en uygun tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bazı durumlarda aşı tedavisine ek olarak da kullanılabilmektedir. İlaç tedavisinde Antihistaminikler, kortikosteroidler ve adrenalin oto-enjektörü gibi ilaçlar kullanılmaktadır. 

Arı Alerjisi Testi Nasıl Yapılır?

Arı alerjisinin tanısı için iki farklı temel test yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

1- Deri Testi (Prick Testi)

Arı alerjileri tanısında en yaygın kullanılan testlerden bir tanesi Deri Testidir. Bu testte kolun iç kısmına arı alerjenleri içeren sıvılar enjekte edilmekte, 20-30 dakika sonunda gelişen reaksiyonlar gözlemlenmektedir. Kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtiler oluşuyorsa arı alerjisinin tanısı kesinleşmiş olur. 

2- Kan Testi

Arı alerjileri tanısında tercih edilen bir diğer yöntem de kan testidir. Kan testinde hastadan alınan kan örneği ile, kanda arı alerjenlerine karşı üretilen antikorlar ölçülmektedir. Deri testi kadar yaygın değildir ancak hamileler ve cilt hastalığı yaşayan bireyler için en uygun tanı yöntemidir. 

Arı Alerjisinden Korunma

Arı alerjileri arı sokmasına karşı bağışıklık sisteminin verdiği tepkidir. Arı alerjisinde nefes darlığı, arının soktuğu bölgede şişlik, kızarıklık gibi semptomlar meydana gelmektedir. Arı alerjisinden korunmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. İşte o yöntemler:

 • Arı alerjisinden korunmak için özellikle arıların bulunduğu ortamlardan kaçınmak önemlidir. 
 • Açık hava aktivitelerinde dikkatli olmanız yararlı olacaktır. Bu gibi etkinliklerde parlak renkli ve çiçek desenli kıyafetlerden kaçınmanız faydalıdır. 
 • Arılar tatlı yiyeceklere ve kokulara karşı hassastır, bu sebeple yanınızdaki yiyeceklere gelebilirler. Yiyeceklerinizin kapalı olmasına özen gösterin. 
 • Eğer varsa alerjinizin olduğu polen, toz ve evcil hayvan tüyü gibi tetikleyicilerden kaçının. 

Arı sokması durumunda mutlaka sakin kalmaya özen göstermeli, yaşadığınız belirtiler konusunda hekiminizi bilgilendirmelisiniz.