Yetişkinlerde Alerji Hastalıkları

Yetişkinlerde alerji hastalıkları çok farklı şekilde kendini gösterebilir. Bazen sadece bir organda hasara yol açarken bazen de tüm vücudumuzu etkileyecek sorunlara yol açar. Solunum sisteminde alerjik rinit ve astım belirtileri görülürken daha sonra egzama ürtiker gibi cilt belirtileri veya gastrit reflü gibi sindirim sistemi belirtileri ortaya çıkabilir, bu yüzden alerjik hastalıkların zaman içinde diğer belirtiler ile kendini gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yetişkinlerde alerji hastalıklarında en sık karşılaşılan alerjik hastalıklar ve belirtileri aşağıda sıralanmıştır. Bu hastalık veya şikayetlerin bir birleri ile etkileşim halinde olduğu yani bir arada görülebileceği akılda tutulması gerekir.

Yetişkinlerde Alerji Hastalıkları Belirtileri

Alerjik Astım Belirtileri

Astım bronşların alerjenlerin yapmış olduğu hasar sonucunda daralmasına bağlı olarak çoğu kez nöbetler halinde gelen nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ile birlikte hırıltılı-hışıltılı soluma ve arka arkaya gelen öksürüğün eşlik ettiği havayolu hastalığıdır.

Alerjik astım, hışıltı nefes alırken, özellikle nefes verirken göğsünüzde ıslık sesi gibi bir ses gelmesiyle öksürüğün egzersiz sonrasında artış gösterip gece uykudan uyandırmasıyla ve şeffaf balgam ile birlikte görülmesiyle düşünülür. Tüm bu şikayetleri baharda polen veya kedi, köpek, küf, ev tozu gibi alerjenlerle temas sonrasında ortaya çıkması alerjik astım tanısını koymak için önemli bir bilgidir.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinit, burunda alerjenlerin yapmış olduğu tepkiye bağlı olarak meydana gelen kaşıntı, akıntı, tıkanıklık gibi alerjik reaksiyonları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Alerjik rintte görülen semptomlar hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun kaşınması, ve genellikle bunlara eşlik eden gözlerde ve / veya ağız içinde kaşıntı olarak söyleyebiliriz.

Alerjik rinit birçok hastalık ile birlikte görülebilir. Birlikte olduğu veya neden olduğu hastalıkla içinde akciğerde soruna yol açarak alerjik astıma sinüslerde tahribata yol açarak alerjik sinüzit veya kulakta tekrarlayan alerjik otite yol açabilir. Ayrıca uyku apne sendromunun altında da alerjik rinit olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Alerjik Konjuktivit Belirtileri

Gözlerde kaşınma, sulanma, kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren alerjik konjuktivit tek başına veya alerjik rinit ile birlikte olabilir.

Atopik Dermatit Ve Alerjik Egzama Belirtileri

Çocukluk yıllarında daha fazla görülen ciltte kızarıklık kaşıntı ve kuruluk ile kendi gösteren atopik dermatit daha sonraki yıllarda eklem kıvrım yerlerinde daha çok ortaya çıkabilen egzamanın yaygın belirtisi kuru, kırmızı, tahriş olmuş ve kaşıntılı cilttir. Özellikle kaşımaya bağlı olarak enfekte olduğunda, cildin içinde berrak veya sarımsı bir sıvıya neden olan küçük, sıvı dolu kesecikler olabilir. Egzama olan kişilerde ailede alerji öyküsü vardır.

Besin Alerjisi Belirtileri

Gıdaların alınmasına bağlı olarak vücutta kaşıntı kızarıklık kabarıklık nefes darlığı öksürük veya baş dönmesi bilinç bulanıklığı şikayetleri ile birlikte karın ağrısı ishal gibi şikayetler görülüyorsa besin alerjisi düşünebiliriz. Besin alerjileri damak ve dudakta kaşıntı şikayetlerine yol açabileceği gibi alerjik şok tablosuna neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ürtiker ( Kurdeşen ) Belirtileri

Hayatın her döneminde karşımıza çıkabilecek olan ürtiker deri yüzeyinde oluşan, etrafı kırmızı büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen, ortası sıklıkla soluk, kaşıntılı plaklar veya deri döküntüleridir. Birçok neden ürtiker yol açabilir ama akut mu kronik ürtiker olduğunun ayırt edilmesi tedavi için son derece önemlidir.

İlaç Alerjisi Belirtileri

Günümüzde giderek artan ilaçlarla birlikte İlaç alerjileri tedavi amacıyla almış olduğumuz ilaçlara karşı bağışıklık sistemimizin bu ilaçları yabancı madde olarak algılaması ve sonrasında bu maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesinde kaynaklanır. Aynı İlaç daha önce birçok kez kullanılmasına rağmen son kullandığında ürtikerden ( kurdeşen) anafilaktik şoka ( alerjik şok ) kadar ciddi birçok reaksiyona yol açabilir. İlaç alerjileri çok farklı bir şekilde görülebilir ve hayatı tehdit edecek reaksiyonlar yol açtığı için tanısının mutlaka konulması gerekir.

Arı ( Böcek ) Alerjisi Belirtileri

Bahar aylarında ortaya çıkan arılar ve diğer böcekler ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Arı alerjisi hayatı tehdit edecek kadar ciddi alerjik reaksiyonlara alerjik şok (anafilaktik şok ) tablosunda yol açabilir. Arı sokmasından sonra içinde bulanan birçok kimyasal maddeye bağlı olarak kolda şişlik kızarıklık gibi reaksiyonlar gelişirken içerdikleri bazı alerjenlere bağlı olarak vücutta kaşıntı baş dönmesi nefes darlığı baygınlık gibi alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Polen Alerjisi Belirtileri

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte ortaya çıkan polenler burun akıntısı hapşurma gözlerde kaşıntı veya öksürük şikayetlerine yol açabilir. Yılın belli aylarında şikayetleri başlayan hastalar her mevsim geldiğinde bu şikayetlerin başlayacağını bilirler ve önlem almaya çalışırlar. Alerjisi olanlar için bahar mevsimi her tarafta uçuşan polenler; burun akıntısı, hapşırmalar, gözlerde kızarıklıklar ve kaşıntılar uykusuz geceler gün için devam eden yorgunluk anlamına gelir. polenlerde diğer alerjenler gibi ciddi astım ataklarına yol açabilir.

Cilt Alerjisi Belirtileri

Alerjik hastalıklar solunum yollarında belirtilere yol açtığı gibi ciltte de şikayetlere neden olabilir. Atopik ve kontakt dermatit, egzama ve ürtiker alerjenlerin ve diğer cildi tahriş edici maddelerin neden olabileceği cilt rahatsızlıklarıdır.

Temas Alerjisi Belirtileri

Çevremizde her geçen artan kimyasal maddeler cildimizde sorunlar yol açabilmektedir. Temas ettiğimiz kimyasal maddeler cildimizde bazen temas alerjileri (kontakt dermatit) olarak adlandırdığımız kırmızı kaşıntılı kızarıklıklar şeklinde reaksiyonlara yol açabilir. Kontakt dermatit alerjik veya tahriş edici tepki oluşturan madde ile temastan kaynaklanan cilt hastalığı olarak tanımlanır. Kimyasal maddelerin teması ile ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntının bir kısmı iritan kontakt dermatitken bir kısmı da gerçekten alerjik kontakt dermatit olarak karşımıza çıkar.

Lateks Alerjisi Belirtileri

Latekse bağlı olarak gelişen alerjik hastalıklar vücutta kaşıntı kızarıklık şeklinde görülebileceği gibi bazen nefes darlığı tansiyon düşüklüğü ve sonrasında alerjik şok ( anafilaktik şok ) gibi ölümcül bir tablo ile de karşımıza çıkabilir. Lateks alerjisi belirtileri vücutta temas ettiği yerde kaşıntı kızarıklık kabarıklık şeklinde görülen temas ürtikeri ile anafilaksi arasında değişir.

Herediter Anjiyoödem Belirtileri

Herediter anjiyoödem ailesek geçiş gösterebilen yüzde dudak  küçük dilde veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik ödem ile kendini gösteren bir hastalıktır 3-4 günde veya daha uzun süreli şişlik anjiyoödemi olan hastalarda araştırılması gereklidir. tanı konulmadığında ölümcül sorunlara yol açabilir.

Alerjik Şok ( Anafilaktik Şok ) Belirtileri

Alerjik hastalıklar içinde hayati tehdit eden en ciddi reaksiyon anafilaksidir. Anafilaksi, başta deri, solunum yolu, gastrointestinal sistem ve kardiyovasküler sistem olmak üzere birçok organ ve sistemi tutan, potansiyel olarak hayatı tehdit eden sistemik hipersensitivite ( aşırı duyarlılık ) reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Yetişkinlerde sıklıkla ilaç gıda ve arı alerjisine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Anafilaksiye yol açan nedenler saptanması hayat kurtarıcı olabilir.

Alerji Nedenleri Belirtileri

Yetişkinlerde alerji hastalıkları bir çok nedenler ortaya çıkabilir ama genetik yatkınlık ortaya çıkmasında son derece önemlidir. Genetik yatkınlıkla birlikte zamanla çevremizde karşılaştığımız alerjenlere karşı duyarlanıp alerjik belirtilerimiz ortaya çıkabilir. Çevre ve genetik alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında birbirinden ayrılmayan iki önemli etkendir.

En Yaygın Alerjenler Belirtileri

Yetişkinlerde alerji hastalıkları hayatın farklı dönemlerinde farklı şekilde kendini gösterebilir çocukluk yıllarında gıda alerjisi olarak görülürken ileriki yıllarda alerjik rinit astım ilaç alerjisi arı alerjisi temas alerjisi veya diğer alerjik hastalıklar görülebilir. En sık karşımıza çıkan alerjenler ev tozu polen kedi köpek gibi evcil hayvan alerjenleri küfler solunum yolu alerjilerine ilaçlar gıdalar ve kimyasal maddeler diğer alerjilere yol açabilir.