Süt alerjisi çocuklarda görülen en sık besin alerjisi nedenlerinden birisidir. Süt alerjisi olanlar süt içeren gıdalarla birlikte süt proteinine benzer yapıda olan besinlerden de uzak durmalıdır. Bu besinlerden biri de dana etidir. Süt alerjisi olan kişilerin dana etinden de uzak durması gerekir.

Neden Dana Etinden Kaçınmak Gerekiyor?

Süt alerjisi olan çocuklarda %10 oranında dana etine karşı da reaksiyon gelişmektedir. Bu nedenle de süt alerjisi olanlar dana etinden de  uzak durmalıdır. Dana eti denemesi yapılacaksa da dana etinin çok iyi pişirilerek denenmesi gerekir

Et Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Ete alerjik olan çocuklarda et alımından sonra sonra dudak etrafında kızarıklık, egzama, kakada sümüklenme, kakada kan görülmesi, kabızlık, kusma gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler görülen çocukların süt alerjisi ve et alerjisi açısından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Anne Emziriyorsa Anne De Dana Eti Yememeli

Süt alerjisi olan çocuklar anne sütü ile besleniyorsa annenin de diyet yapması gerekiyor. Çünkü anne sütünden de süt alerjenleri geçebilmektedir. Bu nedenle emziren ve çocuğunda süt alerjisi olan annelerin süt ürünlerinden ve dana etinden sakınması gerekmektedir.

Süt Alerjisi Olan Çocuklar Kuzu Eti Ve Tavuk Eti Tüketebilmektedir

Süt alerjisi olan 6-7 aydan büyük çocukların ve emziren annelerin dana eti yerine kuzu eti, tavuk eti tüketmesinde sakınca yoktur.

Sonuç olarak;
-Süt alerjisi çocuklarda görülen en sık besin alerjilerinden birisidir.
-%10 oranında dana eti alerjisi de görüldüğü için dana eti tüketmemelidir.
-Alerjisi olan çocuğu olan anne emziriyorsa annenin de dana eti diyeti yapmasında fayda vardır.
-İnek sütü alerjisi olan çocuklar ve emziren anneler; kuzu eti, balık hindi ve tavuk eti, tüketmesinde sakınca yoktur.

Randevu ve Bilgi Formu