Küresel salgınla birlikte dünya genelinde maske takılması önerilmektedir. Kumaş maskeler, cerrahi maskeler ve kullanılan diğer maskelerin koruma oranları uzun süre tartışma konusu oldu. Özelikle son dönemlerde mutasyon virüsün görülmesiyle birlikte çoğu kişi çift maske takmaya başladı. Bu yazımızda çift maskenin koruyuculuğuyla ilgili yapılan çalışmaları ve maske performansını artırmak için yapılabilecekleri sizler için derlerdik.

Çift maske daha mı koruyucu?

Salgının dünya geneline yayılmasıyla birlikte çoğu ülke maske kullanımını zorunluluk haline getirdi. Dünya Sağlık Örgütü de maske kullanımını önermekte ve teşvik etmektedir. Maske kullanılmaya başlandığından beri maskelerinin koruyuculuğu ile ilgili pek çok tartışma yaşandı. Yapılan araştırmalar maskelerinin koruyucu olduğunu ortaya koydu. Son zamanlarda mutasyon virüsün de yayılması ile birlikte çoğu kişi çift maske takmaya başladı. Durum böyle olunca çift maske daha mı koruyucu gibi sorular oluşmaya başladı. Konuyla ilgili Amerika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada tek kullanımlık cerrahi maske ve kumaş maske kombinasyonu kullanılmıştır. Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde çift maskenin, tek kat maskeye kıyasla daha koruyucu olduğu gözlemlenmiştir. Ancak CDC bu deneyin genelleştirilmemesi gerekliliğini şu şekilde belirtmiştir: “Bu simülasyonların bulguları, tüm cerrahi ve kumaş maskelerinin etkililiğine genelleştirilmemeli, gerçek dünya ortamlarında takıldığında bu maskelerin etkinliğinin temsilcisi olarak yorumlanmamalıdır.”

Maskeye Düğüm Atmak Gerekir Mi?

Maskeler, enfekte olan kişilerden yayılan damlacıkları önemli ölçüde azaltır ve enfekte olmayan kişilerin de bu damlacıklara maruziyetlerini azaltır. Maskeden yüksek verim almak için maskenin yüze oturması gerekir. CDC’nin yaptığı araştırmada maskeye düğüm atmanın etkinliği de incelenmiştir. Maskeyi takmadan önce maskenin kumaş kısmına yakın lastiklere düğüm atmak, yüz ve maske arasındaki boşluğu kapatacağı için daha yüksek oranda koruyuculuk sağlayabilir. Düğüm atmak aynı zamanda maskenin yüze uyumunu iyileştirebilir ve kişinin virüse maruz kalmasını azaltabilir.

Sonuç olarak;

Çift maske takmak veya maskeye düğüm atmak maskenin koruyuculuğunu optimize etse ve maskenin performansını artırsa da, çift maskeleme bazı kişiler için nefes almayı veya çevresel görüşü engelleyebilir. Maskeyi düğümlemek ise daha büyük yüz hattı olan kişilerin ağzını ve burnunu tam kapatamayabilir. Maskeden yüksek verim almak için maskenin yüze uygunluğu ve oturması önemlidir.

Randevu ve Bilgi Formu