Koronavirüs, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. En son keşfedilen koronavirüs, COVID-19’a neden olur.

COVID-19 (Koronavirüs) nedir?

COVID-19, en son keşfedilen koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yeni virüs ve hastalık, salgının Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlamasından önce bilinmiyordu.

COVID-19’un (Koronavirüs) belirtileri nelerdir?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı ve sızı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom geliştirmezler ve kendilerini kötü hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan hastalığı atlatır. COVID-19 olan her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar, yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken insanlar tıbbi yardım almalıdır.

Koronavirüs nasıl yayılır?

İnsanlar COVID-19’u, virüsü taşıyan diğer enfekte olmuş kişilerden kapabilir. Hastalık kişiden kişiye COVID-19 olan bir kişi öksürdüğünde veya nefes verdiğinde ağızdan ve burundan yayılan küçük damlacıklar yoluyla yayılabilir. Bu damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşer. Diğer insanlar daha sonra bu nesnelere veya yüzeylere dokunarak, sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunarak COVID-19’a yakalanırlar. İnsanlar ayrıca, COVID-19’lu damlacıkları öksüren veya nefes veren bir kişiden damlacıklar halinde alabilirler. Bu yüzden hasta olan bir kişiden 1 metreden daha uzak durmak önemlidir.

COVID-19’a neden olan virüs hava yoluyla bulaşabilir mi?

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, COVID-19’a neden olan virüsün esas olarak hava yerine solunum damlacıkları ile temas yoluyla bulaştığını göstermektedir.

Koronavirüs hiçbir semptomu olmayan bir kişiden bulaşabilir mi?

Hastalığın yayılmasının ana yolu öksüren biri tarafından atılan solunum damlacıklarıdır. Hiç semptomu olmayan bir kişiden COVID-19’un bulaşma riski çok düşüktür. Bununla birlikte, COVID-19 olan birçok insan sadece hafif semptomlar yaşar. Bu özellikle hastalığın erken evrelerinde geçerlidir. Bu nedenle, örneğin hafif bir öksürüğü olan ve hasta hissetmeyen bir kişiden COVID-19 bulaşması mümkündür.

Hastalığı olan birinin dışkısından COVID-19’a yakalanabilir miyim?

Enfekte bir kişinin dışkısından COVID-19’un bulaşma riski düşük gibi görünmektedir. İlk araştırmalar bazı durumlarda virüsün dışkıda mevcut olabileceğini düşündürse de, bu yoldan yayılma salgının ana özelliği değildir. Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’un yayılma yolları konusunda devam eden araştırmaları değerlendirmektedir ve yeni bulguları paylaşmaya devam edecektir. Ancak bu bir risk olduğundan, banyoyu kullandıktan sonra ve yemekten önce ellerin düzenli olarak temizlenmesi için başka bir nedendir.

Kendimi korumak ve hastalığın yayılmasını önlemek için ne yapabilirim?

Herkes için koruma önlemleri

DSÖ web sitesinde ve ulusal ve yerel halk sağlığı otoritenizde bulunan COVID-19 salgınıyla ilgili en son bilgilerden haberdar olun. Dünyadaki birçok ülke COVID-19 vakalarını gördü ve bazıları salgınları yaşadı. Çin ve diğer bazı ülkelerdeki yetkililer salgınları yavaşlatmayı veya durdurmayı başardılar. Ancak, durum tahmin edilemez, bu yüzden en son haberler için düzenli olarak kontrol edin.

Bazı basit önlemler alarak enfekte olma veya COVID-19’u yayma riskinizi azaltabilirsiniz:

 • Ellerinizi düzenli olarak ve iyice alkol bazlı bir el temizleyici veya sabun ve su ile yıkayın.

Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el temizleyici kullanmak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

 • Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre mesafe bırakın.

Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, öksüren kişinin hastalığı varsa, COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıkları da nefesle alabilirsiniz.

 • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının.

Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Kirlendiğinde eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

 • Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya mendil ile kaplamak anlamına gelir. Ardından kullanılmış mendili hemen atın.

Damlacıklar virüsü yayar. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.

 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın ve önceden arayın. Yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin.

Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak, virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 • En son COVID-19 etkin noktalarından haberdar olun (COVID-19’un yaygın olarak yayıldığı şehirler veya yerel bölgeler). Mümkünse, özellikle yaşlı biriyseniz veya diyabet, kalp veya akciğer hastalığınız varsa seyahat etmekten kaçının.

Bu alanlardan birinde COVID-19’u yakalanma riskiniz daha yüksektir.

COVID-19’un yayıldığı alanlarda bulunan veya (son 14 gün) yakın zamanda ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri

 • Yukarıda belirtilen yönergeleri izleyin (Herkes için koruma önlemleri).
 • Baş ağrısı, düşük dereceli ateş (37.3 C veya üstü) ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarla bile kendinizi iyi hissetmemeye başladıysanız, iyileşene kadar evde kalarak kendinizi izole edin. Birinin size gerekli malzeme getirmesi veya dışarı çıkmanız gerekiyorsa, ör. yiyecek almak için, bu durumda diğer insanlara bulaştırmamak için bir maske takın.

Başkalarıyla temastan kaçınmak ve tıbbi tesisleri ziyaret etmek, bu tesislerin daha etkili çalışmasına ve sizi ve diğerlerini olası COVID-19 ve diğer virüslerden korumaya yardımcı olacaktır.

 • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Çünkü bu solunum yolu enfeksiyonu veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Önceden arayın ve doktorunuza en son seyahatinizi veya seyahat edenlerle irtibat kurmasını söyleyin.

Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca COVID-19 ve diğer virüslerin olası yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

COVID-19’a yakalanma ihtimalim nedir?

Risk, bulunduğunuz yere ve daha spesifik olarak, orada bir COVID-19 salgını olup olmadığına bağlıdır.

Çoğu yerde çoğu insan için COVID-19 bulaşma riski hala düşüktür. Bununla birlikte, artık dünyanın dört bir yanında hastalığın yayıldığı yerler (şehirler veya bölgeler) var. Bu alanlarda yaşayan veya ziyaret eden insanlar için COVID-19 bulaşma riski daha yüksektir. Hükümetler ve sağlık otoriteleri, yeni bir COVID-19 vakası tespit edildiğinde güçlü bir şekilde harekete geçiyor. Seyahat, hareket veya büyük toplantılarda yerel kısıtlamalara uyduğunuzdan emin olun. Hastalık kontrol çabalarıyla işbirliği yapmak COVID-19 bulaşma veya yayma riskinizi azaltacaktır.

COVID-19 salgınları, Çin’de ve diğer bazı ülkelerde gösterildiği gibi kontrol altına alınabilir ve iletim durdurulabilir. Ne yazık ki, yeni salgınlar hızla ortaya çıkabilir. Gittiğiniz veya gitmeyi düşündüğünüz yerin durumunun farkında olmanız önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında COVID-19 durumu hakkında günlük güncellemeler yayınlamaktadır.

COVID-19 (Koronavirüs) hakkında endişelenmeli miyim?

COVID-19 enfeksiyonuna bağlı hastalık, özellikle çocuklar ve genç yetişkinler için genellikle hafiftir. Bununla birlikte, ciddi hastalığa neden olabilir. Hastalığa yakalanan her 5 kişiden yaklaşık 1’inde hastane bakımı gerekir. Bu nedenle, insanların COVID-19 salgınının kendilerini ve sevdiklerini nasıl etkileyeceğinden endişe etmesi oldukça normaldir.

Endişelerimizi kendimizi, sevdiklerimizi ve topluluklarımızı korumak için eyleme geçirebiliriz. Bu eylemler arasında ilk ve en önemlisi düzenli ve kapsamlı el yıkama ve iyi solunum hijyenidir. İkinci olarak, seyahat, hareket ve toplantılara getirilen kısıtlamalar da dahil olmak üzere, yerel sağlık otoritelerinin tavsiyelerini takip edin.

Kimler ağır hastalık geliştirme riski altındadır?

COVID-2019’un insanları, yaşlıları ve önceden mevcut tıbbi durumları (yüksek tansiyon, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kanser veya diyabet gibi) olanları nasıl etkilediğini öğrenirken, bu kişilerde diğerlerinden daha sık ciddi bir hastalık gelişiyor gibi görünmektedir.

Antibiyotikler COVID-19’un önlenmesinde veya tedavisinde etkili midir?

Antibiyotikler virüslere karşı işe yaramaz, sadece bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde çalışırlar. COVID-19’a bir virüs neden olur, bu nedenle antibiyotikler işe yaramaz. Antibiyotikler, COVID-19’un önlenmesi veya tedavisi için kullanılmamalıdır. Sadece bir bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılmalıdır.

COVID-19’u (Koronavirüs) önleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir ilaç veya tedavi var mı?

Bazı batı geleneksel veya ev ilaçları koronavirüs de rahatlama sağlayabilir ve semptomlarını hafifletebilirken, mevcut ilaçların hastalığı önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. DSÖ, COVID-19 için bir önleme veya tedavi olarak antibiyotikler de dahil olmak üzere herhangi bir ilacı kendi kendinize kullanmayı önermemektedir. Bununla birlikte, hem batı hem de geleneksel ilaçları içeren devam eden birkaç klinik çalışma vardır. DSÖ, klinik bulgular elde edilir edilmez güncellenmiş bilgi vermeye devam edecektir.

COVID-19 (Koronavirüs) için bir aşı, ilaç veya tedavi var mı?

Bugüne kadar, COVID-2019’u önlemek veya tedavi etmek için aşı ve spesifik bir antiviral ilaç yoktur. Bununla birlikte, etkilenenlerin semptomları hafifletmek için bakım alması gerekir. Ciddi hastalığı olan kişiler hastaneye yatırılmalıdır. Çoğu hasta destekleyici bakım sayesinde iyileşir.

Olası aşılar ve bazı spesifik ilaç tedavileri araştırılmaktadır. Klinik araştırmalarla test ediliyorlar. DSÖ, COVID-19’u önlemek ve tedavi etmek için aşı ve ilaç geliştirme çabalarını koordine etmektedir.

Kendinizi ve diğerlerini COVID-19’a karşı korumanın en etkili yolları, ellerinizi sık sık temizlemek, öksürüğünüzü dirsek kıvrımı veya mendil ile örtmek ve öksüren veya hapşıran kişilerden en az 1 metre uzakta durmaktır.

Koronavirüs SARS ile aynı mıdır?

COVID-19’a neden olan virüs ve 2003 yılında Şiddetli Akut Solunum Sendromu’nun (SARS) salgınına neden olan virüs genetik olarak birbiriyle ilişkilidir. Ancak neden oldukları hastalıklar oldukça farklıdır.

SARS, COVID-19’dan daha ölümcül ama çok daha az bulaşıcıydı. 2003 yılından bu yana dünyanın hiçbir yerinde SARS salgını yaşanmadı.

Kendimi korumak için maske takmalı mıyım?

Sadece COVID-19 semptomları (özellikle öksürük) hastasıysanız veya COVID-19 olan birine bakıyorsanız bir maske takın. Tek kullanımlık yüz maskesi yalnızca bir kez kullanılabilir. Eğer hasta değilseniz ya da hasta olan birine bakmıyorsanız o zaman bir maskeyi boşa harcıyorsunuz demektir. Dünya çapında maske sıkıntısı var, bu yüzden DSÖ insanları maskeleri akıllıca kullanmaya çağırıyor.

DSÖ, değerli kaynakların gereksiz yere israfını ve maskelerin yanlış kullanımını önlemek için tıbbi maskelerin mantıklı kullanımını tavsiye eder.

Kendinizi ve diğerlerini COVID-19’a karşı korumanın en etkili yolları, ellerinizi sık sık temizlemek, öksürüğünüzü dirsek kıvrımı veya mendil ile örtmek ve öksüren veya hapşıran insanlardan en az 1 metre uzakta durmaktır.

Bir maske nasıl takılır, kullanılır, çıkarılır ve atılır?

 1. Unutmayın, bir maske sadece sağlık çalışanları, bakım görevlileri ve ateş ve öksürük gibi solunum semptomları olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.
 2. Maskeye dokunmadan önce, elleri alkol bazlı bir el temizleyici veya sabun ve su ile temizleyin.
 3. Maskeyi alın ve yırtık veya delik olup olmadığını inceleyin.
 4. Hangi tarafın üst taraf olduğunu (metal şeridin olduğu yerde) ayarlayın.
 5. Maskenin doğru tarafının dışarı doğru baktığından emin olun (renkli taraf).
 6. Maskeyi yüzünüze yerleştirin. Maskenin metal şeridini veya sert kenarını, burnunuzun şekline göre kalıplayın.
 7. Maskenin alt kısmını aşağı doğru çekin, böylece ağzınızı ve çenenizi kaplar.
 8. Kullandıktan sonra maskeyi çıkarın; maskenin potansiyel olarak kontamine olmuş yüzeylerine dokunmamak için maskeyi yüzünüzden ve kıyafetlerinizden uzak tutarken kulakların arkasındaki elastik halkaları çıkarın.
 9. Kullanımdan hemen sonra maskeyi kapalı bir kutuya atın.
 10. Maskeye dokunduktan veya attıktan sonra el hijyeni uygulayın. Alkol bazlı el temizleyici kullanın veya gözle görülür şekilde kirlenmişse ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

COVID-19 kuluçka süresi ne kadardır?

“Kuluçka dönemi”, virüse yakalanma ile hastalığın belirtilerini göstermeye başlaması arasındaki zaman anlamına gelir. COVID-19 için kuluçka döneminin çoğu tahmini 1-14 gün arasında, en yaygın olarak beş gündür. Daha fazla veri elde edildikçe bu tahminler güncellenecektir.

İnsanlara bir hayvan kaynağından COVID-19 bulaşabilir mi?

Koronavirüsler hayvanlarda yaygın olan büyük bir virüs ailesidir. Bazen insanlar bu virüslerle enfekte olur ve daha sonra başkalarına bulaşabilir. Örneğin, SARS-CoV misk kedileriyle ilişkilendirildi ve MERS-CoV hecin develeriyle ilişkilendirildi. COVID-19’un olası hayvan kaynakları henüz doğrulanmamıştır.

Canlı hayvan pazarları gibi yerleri ziyaret ederken kendinizi korumak için hayvanlarla ve hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan temastan kaçının. Her zaman iyi gıda güvenliği uygulamaları sağlayın. Çiğ et, süt veya hayvan organlarını pişmemiş yiyeceklerin kontaminasyonundan ve çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünleri tüketmekten kaçının.

Evcil hayvanımdan COVID-19’a yakalanabilir miyim?

Hong Kong’da enfekte olmuş bir köpek örneği olmasına rağmen, bugüne kadar bir köpeğin, kedinin veya herhangi bir evcil hayvanın COVID-19’u iletebileceğine dair bir kanıt yoktur. COVID-19 esas olarak enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda üretilen damlacıklar yoluyla yayılır. Kendinizi korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizleyin.

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalır?

COVID-19’a neden olan virüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığı kesin değildir, ancak diğer koronavirüsler gibi davranmaktadır. Çalışmalar, koronavirüslerin (COVID-19 virüsü hakkında ön bilgiler dahil) yüzeylerde birkaç saat veya birkaç güne kadar devam edebileceğini göstermektedir. Bu, farklı koşullar altında değişebilir (örn. Yüzey tipi, ortam sıcaklığı veya nemi).

Bir yüzeye bulaşmış olabileceğini düşünüyorsanız, virüsü öldürmek ve kendinizi ve diğerlerini korumak için basit bir dezenfektanla temizleyin. Ellerinizi alkol bazlı bir el temizleyici ile temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçının.

COVID-19’un rapor edildiği herhangi bir alandan paket almak güvenli midir?

Enfekte bir kişinin ticari malları kirletme olasılığı düşüktür ve COVID-19’a neden olan virüsü, taşınmış, seyahat edilmiş ve farklı koşullara ve sıcaklığa maruz bırakılmış bir paketten yakalama riski de düşüktür.

Yapmamam gereken bir şey var mı?

Aşağıdakiler COVID-2019’a karşı etkili DEĞİLDİR ve zararlı olabilir:

 • Sigara içmek,
 • Birden fazla maske takmak,
 • Antibiyotik almak.

Herhangi bir durumda, ateş, öksürük ve nefes alma zorluğunuz varsa, daha şiddetli bir enfeksiyon geliştirme riskini azaltmak için erken tıbbi yardım alın ve son seyahat geçmişinizi sağlık uzmanınızla paylaştığınızdan emin olun.