Alerjik hastalıkların artmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bir tanesi de bağırsak mikrobiyotasının bozulmasıdır. Özellikle gereksiz antibiyotik kullandığımızda faydalı mikroplarda ölmekte bu da immune sistemimizi bozarak alerjik hastalıkların artmasına katkı sağlamaktadır. Barsak mikrobiyotasını kuvetlendirmek için süt alerjisi olmayan çocuklara kefir içmelerini önerebiliriz. Çünkü kefir alerjik hastalıkları önleyebilir.

Kefir Doğal Probiyotiktir

Antibiyotik kullanan çocuklara faydalı mikropları yerine koymak için kefir içmesi alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını azaltabilir. Antibiyotik kullanan çocuklara günde bir bardak kefir içmesi antibiyotiklerin barsak florasını bozmasını engelleyebilir. Kefir sağlık yararları ile bilinen ve toplumumuzda da sık sık tüketilen bir besin kaynağıdır. Birbirinden farklı yararı olması nedeni ile kefir ayrı bir yere sahiptir.

Süt Alerjisi Olanlar Kefir İçmesin

Süt alerjisi olan çocuklar kefir içemez. Kefir de sütten yapılmaktadır.

Kefir alerjik hastalıkları tedavi etmez ancak alerjik hastalıkların gelişmesini engellemede faydalı olabilir. Sağlıklı çocuklara da kefir alışkanlığı kazandırmak bağırsak florasını kuvvetlendirerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir.

Çocuklar Kefiri Gündüz Saatlerinde İçsin

Çocuklara kefiri gece yatmadan önce değil de gündüz saatlerinde vermeniz daha yararlı olacaktır. Çünkü gece yatmadan önce içilen kefir reflüye neden olabilir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay

Benzer Yazılar

Randevu ve bilgi için.

İletişime geçin (0850) 433-9393

İletişim