İnek sütü alerjisi çocuklarda en sık karşılaşılan besin alerjisidir. İnek sütünün içinde çeşitli alerjenler olması ve hastalarda farklı alerjen duyarlılığı gelişebilmesi nedeniyle hastadan hastaya farklı tablolar ortaya çıkabilir. Bulgular, anne sütü alan bebeklerde eğer alerjenler anne sütünden geçiyorsa çok erken dönemde görülebilir. Alerjenler anne sütünden geçmediyse mama veya ek gıdaya başlandığında ortaya çıkabilir. İnek sütü alerjisi çok çeşitli bulgularla karşımıza çıkabilir. En sık ciltte döküntü, kızarıklık, kaşıntı ve egzama bulguları görülür. Bağırsak tutulumlarında kusma, karın ağrısı, ishal, kakada mukus ve kan görülebilir. Ayrıca, kabızlık, gaz sancısı ve demir eksikliği anemisi de inek sütü alerjisi nedeniyle olabilir. İnek sütü alerjisine bağlı olarak en ciddi ve hayatı tehdit eden reaksiyon hastada anafilaksi (alerjik şok) gelişmesidir.

İnek Sütü Alerjisinde Tanı

Tanı için aileden ayrıntılı bilgi alınmalı ve muayene yapılmalıdır. Eğer bunların sonucunda inek sütü alerjisi düşünülüyorsa kandan ve deriden alerji testi yapılabilir. Ayrıca sütün içindeki alerjenlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinilmek istendiğinde component resolved diagnosis (bileşene dayalı tanı) testi yapılabilir. Böylece diyet düzenlenmesi ve süte tolerans gelişimi konusunda daha doğru karar verilmesi sağlanmış olur. Bunlara rağmen tanı netleştirilememişse besin yükleme testi yapılmalıdır.

Sadece bağırsak tutulumlarında kandan ve deriden yapılan alerji testleri sonuç vermemektedir. Bu durumda eğer aile kakada kan görmediyse gizli kan bakılabilir. Şüpheli yiyecek en az 15 gün diyetten çıkarılır. Eğer çocuğun bulguları düzeldiyse tekrar diyete eklenerek bulguların ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Diyetle bulgularda düzelme olmazsa o zaman başka bir besin için bu işlem yapılmalıdır.

İnek Sütü Alerjisinde Tedavi


Tanı konulduktan sonra tedavi için yapılması gereken inek sütünün diyetten tamamen çıkarılmasıdır. Fakat sütün en önemli alerjenlerinden kazeine duyarlılık yoksa fırınlanmış ürünler (kek, börek gibi) tüketilebilir. Çok yüksek oranda yapı benzerliği olması nedeniyle keçi sütü de içilmemelidir. Eğer anne diyet yapıyorsa annenin diyetine günde 1 gr kalsiyum eklenmelidir. Eğer bebek diyet yapıyorsa o zaman süt yerine özel mamalar kullanılmalıdır.

İnek sütü alerjisi olan çocukların büyük kısmında 3-4 yaşlarında tolerans gelişmektedir. Fakat bir kısım çocukta tolerans gelişimi uzamaktadır. Eğer çocuk 4-5 yaşına gelmesine rağmen tolerans gelişimi yoksa oral immünoterapi (ağızdan aşı tedavisi) denenebilir. Fakat reaksiyon riskinin %25 gibi yüksek bir oranda olması nedeniyle aşı için aile ve doktorun birlikte değerlendirerek karar vermesi gerekmektedir.