Alerjiler yaygındır ve alerjiye neden olabilen çok sayıda madde vardır. Dövmeler de bu maddelerden biridir. Duyarlı olan bazı kişilerde dövme sonrası alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Meydana gelen çoğu dövme alerjisi mürekkeplere bağlı olarak gerçekleşir. Bu aşırı duyarlılık genellikle kontakt dermatit veya ışığa duyarlı dermatit olarak ortaya çıkar. Belirtiler hafif olabilirken daha rahatsız edici de olabilir. 

Dövme Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri kişiden kişiye şiddetine göre değişir. Bazıları sadece cilt yüzeyini etkiler ve birkaç gün içinde düzelir. Hafif alerjik reaksiyonlar şunlara neden olabilir:

Kaşıntı,

Döküntü, 

Kızarıklık veya tahriş,

Cilt dökülmesi,

Dövme mürekkebi etrafında şişme veya sıvı birikmesi,

Dövme çevresinde pullu cilt,

Cilt etiketleri veya nodüller.

Daha şiddetli reaksiyonlar tüm vücudunuzu etkileyebilir. Aşağıdakileri yaşamaya başlarsanız, bir alerji uzmanına görünmeniz yararlı olacaktır:

Dövme çevresinde yoğun kaşıntı veya yanma,

Dövmeden sızan irin veya drenaj,

Sert, engebeli doku,

Titreme veya sıcak basması.

Gözlerinizin etrafında şişlik varsa veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız acil tıbbi yardım alın.

Alerji ve enfeksiyon arasındaki fark nedir?

Belirtiler genellikle benzer olsa da, alerji ve enfeksiyon arasında farklar vardır. İki durum arasında ayrım yapmanızı sağlayacak bazı farklar vardır.

Alerjik reaksiyon: Bu durumda belirtiler dövmenin yakınındaki cildi etkiler. Kaşıntı, yanma, şişme ve kızarıklık meydana gelebilir. Alerji mürekkepten kaynaklanıyorsa belirtiler mürekkebin olduğu bölgede görülür. Kırmızı mürekkep yaygın alerjendir. 

Enfeksiyon: Enfeksiyon durumunda tahriş ve kaşıntı meydana gelir. Bu belirtiler dövmenin ötesine de uzanabilir. Ateş ve titreme gibi tüm vücudu etkileyen bazı belirtiler de kendini gösterebilir. Enfeksiyon belirtileri daha uzun sürer. 

Dövmelere farklı tepkiler var mı?

Dövmelere karşı farklı tepkiler geliştirebilirsiniz. Meydana gelen tepkiler şunlardan kaynaklanabilir:

Bağışıklık sistemi yanıtı,

Cilt tepkisi,

Işığa ve diğer alerjenlere maruz kalma,

Akut inflamatuar reaksiyonlar.

Dövmelere tepki vermek için mürekkebe veya diğer malzemelere alerjiniz olması gerekmez. Bazen sürecin kendisi cildinizi tahriş edebilir. Birçok insan dövme yaptırdıktan sonra hafif kızarıklık, şişlik ve kaşıntı yaşar. Bu belirtiler tipik olarak birkaç hafta içinde düzelir.

Işığa duyarlılık

Bazı mürekkeplerdeki bileşenler güneş ışığı veya diğer parlak ışıklarla reaksiyona girebilir. Bu şişlik, kızarıklık ve kaşıntılı şişliklere neden olabilir. Sarı, siyah, kırmızı ve mavi mürekkepler en yaygın suçlulardır.

Dermatit

Mürekkebin kendisine alerjiniz varsa, kontakt dermatit belirtileri geliştirebilirsiniz. Buna şişme, kaşıntı ve pullanma dahildir. Kontakt dermatit genellikle kırmızı mürekkeplerle ilişkilidir.

Likenoid reaksiyonlar

Mürekkebin enjekte edildiği yerin çevresinde küçük, renksiz tümsekler göründüğünde likenoid reaksiyon meydana gelir. En çok kırmızı mürekkeplerde görülür. Bu şişlikler genellikle tahriş edici veya kaşıntılı değildir, ancak mürekkebin enjekte edildiği alanın ötesinde görünebilirler.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Dövme yatırdıktan sonra bir alerjik belirtisi yaşarsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız belirtilerinize ve mevcut durumunuza uygun bir tedavi uygulayacaktır. Bazı kremler ve gerekli olursa bazı ilaçlar, belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissinin giderilmesine yardımcı olacaktır. 

Dövmeden kaynaklanan enfeksiyonunuz varsa bunun muhtemelen antibiyotikle tedavi edilmesi gerekecektir. 

Dövmemi sildirmeme gerek var mı?

Genel olarak dövmenizi sildirmeniz gerekmez. Etkilene bölgeye uygun bakımı yaparsanız belirtiler birkaç gün içinde kaybolacaktır. Şiddetli durumlarda tedavi edilmeyen belirtiler dövmenin mürekkebini bozabilir. Bu nedenle tepkinizin nedenini bilmeniz önemlidir.