Böcek Alerjileri

Böcek Alerjileri

Yaz aylarının en önemli alerjik hastalıklarının başında böcek alerjileri gelmektedir. Sivrisinek alerjileri daha sık görülmekle birlikte genellikle lokal reaksiyon verirler ve tehlikeli değildirler. Böcek alerjileri içinde esas tehlikeyi yaratan arı alerjileridir. Çocuklarda %0,4-0,8, yetişkinlerde %3 oranında sistemik reaksiyona neden olurlar. Fakat arı alerjisi nedeniyle ölen hastaların yarısı arı alerjisi olduğunu bilmemektedir.

Arı Alerjisi

Arı sokması sonucu küçük ve büyük lokal, sistemik cilt tutulumu ve anafilaksi (alerjik şok) olmak üzere 3 çeşit reaksiyon görülmektedir. Fakat arı sokması sonucunda daha hafif reaksiyon gelişen kişide daha sonraki sokmada anafilaksi gelişebilir.

Ciddi reaksiyon için yetişkinler, bal arısı tarafından sokulanlar, altta herhangi bir kalp ve tansiyon problemi olan ve ACE inhibitörü ve Beta-bloker kullananlar, çoklu (100-150) arı sokmasına maruz kalanlar ve mastositoz hastaları daha fazla risk taşımaktadırlar

Arı alerjisinin tanısı için önce ayrıntılı öykü alınmalı ve arı sokması sonucu reaksiyon geliştiği ve ne tür bir reaksiyon olduğu doğrulanmalıdır. Daha sonra kandan ve deriden yapılan alerji testleri ile arı alerjisi olduğu gösterilmelidir. Mastositoz hastalarında tanı konulduğu zaman öyküye bakılmaksızın hem arı alerjisi için testler yapılmalı hem de triptaz düzeyi bakılmalıdır.

Arı Alerjisi Tedavisi

Tedavide ilk yapılması gereken korunmadır. Arıların olduğu yerden uzak durulmalıdır. Eğer piknik yerlerine gidiliyorsa canlı parlak ve çiçekli elbiseler giyilmemeli ve mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edilmelidir. Arıları oraya çekecek tatlı yiyecekler ve meşrubatlar açıkta bırakılmamalıdır. Hasta veya ailelerin yanında mutlaka Adrenalin otoenjektörü bulunmalıdır. Tedavide en etkili ve kalıcı yöntem alerji aşısı (imünoterapi) uygulanmasıdır.  Arı sokması sonucunda anafilaksi gelişenlerde immünoterapi yapılması gerekmektedir.  Fakat sistemik cilt reaksiyonu veya büyük lokal reaksiyon gelişenlerde de bazı durumlarda immünoterapi yapılabilir.   İmmünoterapinin en etkili olduğu alerjik hastalık arı alerjisidir ve %95-98 oranında ciddi reaksiyonları engeller. İmmünoterapinin 4-6 yıl (ortalama 5 yıl) yapılması önerilmektedir. Mastositozlu hastalarda daha uzun hatta ömür boyu devam etmesi önerilmektedir. Eğer arı sokması sonucunda sizde veya çocuğunuzda ciddi bir reaksiyon gelişti ise mutlaka bir alerji uzmanına başvurarak tetkik ve tedavinizi yaptırmanız çok yararlı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir