Bağışıklık sisteminiz, belirli bir yiyeceğe sanki zararlıymış gibi aşırı tepki verdiğinde besin alerjisi meydana gelir. Belirli yiyecekleri yedikten sonra belirtileriniz varsa, gıda alerjisi testi, belirtilerinizin bu yiyeceklere karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmenize yardımcı olabilir. Bunu öğrenmek önemlidir, çünkü yiyeceğe karşı alerjik reaksiyonlar ciddi olabilir. Besin alerjilerinin tespiti alerji uzmanları tarafından yapılan birtakım testlerle yapılır. Bu yazımızda besin alerjisi tespitini ve besin alerjisi ile ilgili genel bilgileri sizler için yazdık. 

Besin Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjilerinin belirtileri hafif olmakla birlikte yaşamı tehdit edecek kadar şiddetli olabilir. Belirtiler; deri döküntüsü, kaşıntı, mide bulantısı olabilir. Ancak bazen semptomlar hızla anafilaksi veya anafilaktik şok adı verilen hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyona dönüşür. Anafilaksi, nefesiniz dahil tüm vücudunuzu etkileyebilecek tıbbi bir acil durumdur. Ve bir alerjik reaksiyonun ne zaman hafiften ciddiye değişebileceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bir gıda alerjiniz varsa, belirli bir gıda veya içerik maddesinden çok az miktarda yemek bile bağışıklık sisteminizin tepki vermesini hızlı bir şekilde tetikleyebilir. Besin alerjilerinin çoğuna şu besinler neden olur:

  • Süt,
  • Yumurta,
  • Yer fıstığı,
  • Kabuklu ağaç yemişleri (badem, ceviz, ceviz ve kaju fıstığı dahil),
  • Soya,
  • Buğday,
  • Balık,
  • Kabuklu deniz ürünleri.

Gıda alerjileri çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır. Çoğu çocuk süt, yumurta, soya ve buğday alerjisini ilerleyen yaşlarda aşar. Ancak bir gıda alerjisi yetişkinlikte başlarsa, yaşam boyu devam etmesi muhtemeldir.

Besin Alerjisi Testleri Ne İçin Kullanılır?

Besin alerjisi testi, sizin veya çocuğunuzun belirli bir gıdaya alerjisi olup olmadığını öğrenmeye yardımcı olmak için kullanılır. Esas olarak gıda alerjisi olabilecek semptomları olan kişiler için kullanılır. Alerjilerin zamanla geçip geçmediğini görmek için testler de kullanılabilir.

Gıda alerjisi testi, benzer semptomlara neden olabilecek gerçek bir gıda alerjiniz veya gıda intoleransınız veya gıda hassasiyetiniz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Temel fark, gıda alerjilerinin bağışıklık sisteminizi içermesi ve tüm vücudunuzu etkileyerek yaşamı tehdit edici hale gelmesidir. Ancak gıda intoleransı ve duyarlılığı yaşamı tehdit etmez ve genellikle yalnızca sindiriminizi etkiler.

Besin Alerjisi Tespitinde Hangi Testler Kullanılır?

Bir alerji uzmanı, sizin veya çocuğunuzun semptomları, aile sağlığı geçmişi ve diğer alerjiler dahil olmak üzere tıbbi geçmişi hakkında sorular soracaktır. Alerji testinden önce genellikle fizik muayene yapılır. Ardından, alerji uzmanınız bir veya daha fazla alerji testi yapacaktır. Birçok alerji testi türü vardır ve mevcut durumunuza uygun olan testi alerji uzmanınız kullanacaktır. 

Deri Prick Testi

Deri prick testi en sık kullanılan testtir. Bu testte, kolunuzun veya sırtınızın derisine bir damla sıvı yerleştirilir. Sıvı, bir bağışıklık reaksiyonunu tetikleyebilecek belirli bir gıdadan bir protein içerir. Ardından 15 ile 30 dakika arası beklemeniz gerekir. Kırmızı, kaşıntılı bir yumru oluşursa, o yiyeceğe alerjiniz olabilir. Bu testle birden fazla gıda proteini test edilebilir.

Kan Testi

Bir alerji kan testi, kanınızdaki immünoglobulin E (IgE) antikorlarını ölçer. Bağışıklık sisteminiz, farklı yiyeceklere yanıt olarak belirli IgE türleri üretir. Besin alerjiniz varsa, o besine ilişkin IgE düzeyleriniz normalden yüksek olabilir. Ancak kanınızdaki IgE miktarı, bir gıda alerjisini doğrulayamaz veya size bir alerjinin ne kadar ciddi olabileceğini söyleyemez. Bir gıda alerjisini doğrulamak için diğer testlerle birlikte bir kan testi yapılabilir.

Oral Gıda Testi

Oral gıda testi, en doğru gıda alerjisi testidir. Gıda alerjilerini teşhis etmek için tek başına kullanılabilir. Bu test sırasında, semptomlarınıza neden olduğundan şüphelenilen bir yiyeceği artan miktarlarda yavaş yavaş yiyeceksiniz. Alerjik reaksiyon için yakından izleneceksiniz. Vücudunuz yiyeceğe tepki vermiyorsa, ona alerjiniz yoktur.

Alerjik reaksiyonunuz varsa, gıda alerjiniz doğrulanır ve reaksiyon için hemen tedavi edilirsiniz. Tedavi, reaksiyonunuzun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır.

Eliminasyon Diyeti

Yiyecek eliminasyon diyeti, alerji uzmanınızın talimatlarını izleyerek evde yaptığınız bir testtir. Yaklaşık iki hafta boyunca şüpheli tüm yiyecekleri diyetinizden çıkararak başlayacaksınız. Ardından, yiyecekleri birer birer diyetinize yavaş yavaş eklemeye başlayacaksınız. Bir besini tekrar yemeye başladığınızda belirtileriniz varsa, o yiyeceğe karşı alerjiniz olabilir. Semptomlarınıza gıda intoleransı da neden olabilir, bu nedenle başka testlere ihtiyaç duyulabilir.

Testin Herhangi Bir Riski Var Mı?

Deri prick testi kaşıntılı veya tahriş olmuş cilde neden olabilir. Alerji uzmanınız semptomları hafifletmek için ilaç önerebilir. Test genellikle güvenlidir, ancak ciddi bir reaksiyon mümkündür. Bir kan testinin çok az riski vardır. İğnenin girildiği yerde hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak semptomların çoğu hızla geçer.

Oral yükleme testi ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle bu test, acil bir durumda sizi tedavi edebilecek bir alerji uzmanı tarafından yakın gözetim altında yapılır.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Alerji uzmanınız bir gıda alerjisini teşhis ederse, en etkili tedavi semptomlarınızı tetikleyen gıdalardan kaçınmaktır. Besin alerjilerinin tedavisi yoktur. Tetikleyici gıdalardan kaçınmak, gıda etiketlerini dikkatlice okumayı içerir. Ayrıca, arkadaşlarınız, garsonlar, bebek bakıcıları ve öğretmenler de dahil olmak üzere, size veya çocuğunuza yemek hazırlayabilecek veya servis edebilecek herkese alerjinizi açıklamanız gerekecektir.

Alerji uzmanınız size hafif bir alerjik reaksiyonu nasıl yöneteceğinizi söyleyecektir. Sizde veya çocuğunuzda ciddi bir alerjik reaksiyon olması durumunda, alerji uzmanınız bir otoenjektör reçete edebilir. Otomatik enjektör, adrenalin adı verilen acil bir alerji ilacını enjekte etmek için kullandığınız küçük bir cihazdır. Cihazı kullanmanız gerekiyorsa, kendinizi daha iyi hissetseniz bile hemen tıbbi yardım almanız yine de çok önemlidir. Alerji uzmanınız otomatik enjektörün ne zaman ve nasıl kullanılacağını size açıklayacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu