Besin alerjileri yaygındır ve bu yaygınlık günden güne artış göstermektedir. Özellikle çocuklarda yaygın bir şekilde alerjiye neden olan besinler vardır. Süt de bunlardan biridir. Bir bebeğin süte alerjisi olması, normalde enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık sisteminin inek sütündeki proteinlere aşırı tepki verdiği anlamına gelir. Çocuğunuz süte her maruz kaldığında, vücut bu proteinlerin zararlı istilacılar olduğunu düşünür ve onlarla savaşmak için çok çalışır. Bu, vücudun histamin gibi kimyasallar saldığı bir alerjik reaksiyona neden olur. İnek sütü çoğu bebek mamalarında da bulunur. Süt alerjisi olan bebekler genellikle ilk semptomlarını inek sütü bazlı mama aldıktan günler veya haftalar sonra gösterirler. Anne sütüyle beslenen bebeklerin süt alerjisi olma riski formül mama ile beslenen bebeklere göre daha düşüktür. Her yaştaki insanda süt alerjisi olabilir, ancak daha çok küçük çocuklarda görülür. Birçok çocuk bunu aşar, ancak bazılarında süt alerjisi ömür boyu devam eder. 

Süt Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Süt alerjisinin belirtileri, süte maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkma eğilimi gösterir. Süt alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

 • Hırıltı,
 • Nefes almada zorluk,
 • Öksürme,
 • Ses kısıklığı,
 • Boğaz sıkışması,
 • Mide bozukluğu,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler,
 • Kurdeşen,
 • Şişme.

Baş dönmesine veya bilinç kaybına neden olan kan basıncında bir düşüş

Süte karşı alerjik reaksiyonların şiddeti değişebilir. Aynı çocuk her maruziyette farklı tepki verebilir. Bu, bir reaksiyonun hafif olmasına rağmen, bir sonrakinin daha şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edici olabileceği anlamına gelir. Çocuklar ayrıca şu belirtileri de yaşayabilirler:

Gevşek dışkı, dışkıda kan, yemek yemeyi reddetme, sinirlilik veya kolik gibi semptomların saatler veya günler sonra ortaya çıktığı süt intoleransı,

Vücudun sütü sindirmekte zorlandığı laktoz intoleransı.

Bebeklerde Süt Alerjisinin Teşhisi

Bebeğinizin süte alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, bebeğinizin genel sağlığı, belirtileri ve tıbbi geçmişi hakkında detaylı sorular soracaktır. Doktorunuz, teşhis için cilt testi yapabilir. Cilt testinde, bebeğinizin cildine küçük bir miktar süt proteini yerleştirilir ve bu alerjenin derinin altına geçmesi için küçük bir iğne batırılır. Çocuğunuz alerjene tepki verirse, cilt o bölgede böcek ısırığı gibi biraz şişer.

Alerji uzmanınız yapacağı testler, bebeğinizin genel durumuna ve belirtilerine göre değişiklik gösterebilir. 

Süt Alerjisinin Tedavisi ve Önlenmesi

Emziriyorsanız; diyetinizden süt ve süt ürünlerini çıkarmanız gerekir. Beslenme planınız için bir beslenme uzmanı ile çalışmanız, almanız gereken besin değerlerini alabileceğiniz alternatif besinleri almanız için, yararlı olacaktır. 

Bebeğinizi, mama ile besliyorsanız, doktorunuz, formülün alerjik reaksiyonu tetikleme olasılığını azaltmak için, proteinlerin parçacıklara ayrıldığı, kapsamlı bir şekilde hidrolize edilmiş bir formüle veya amino asit bazlı bir formüle geçmenizi tavsiye edebilir.

Bebeğinizin alerjik reaksiyonu şiddetli olma eğilimindeyse alerji uzmanınız sürekli yayanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi şiddetli durumların hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Randevu ve Bilgi Formu