Yenidoğan bebeğinize en iyi şekilde baktığınızdan emin olmak istersiniz. Çoğu ebeveyn bebeğine bakarken hangi ürünleri kullanması konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. Islak mendiller, bebek bezleri, şampuanlar, giysiler ve daha pek çok bebek ürünün çocuğunuzla uyumlu olması son derece önemlidir. Bu yazımızda bebek bakımında kullanılması gereken ürünler hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için yazdık. 

Doğal ürünler tercih edin

Bebeğinizin boyasız, kokusuz, kimyasal içermeyen bebek bakım ürünlerine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle bebeğiniz için ürün alırken dikkatli davranmanız gerekir. Etiketleri dikkatli bir şekilde okuyun ve satın aldığınız ürünün boya, kimyasal, parfüm içermediğinden emin olun. Doğal ürünleri kullanmaya dikkat edin. 

Bebek giysileri

Bebek kıyafetlerinin bedenleri yaşa göre, genellikle yenidoğan, 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay olarak düzenlenir. Ancak bazı markalar işleri farklı şekilde yapar ve boyutlarına göre değişiklik gösterebilir. En uygun olanı bulmanıza yardımcı olmak için ağırlık veya boy yönergelerini de listeleyen giysiler arayın

Genel olarak, rahatlığı ve kolaylığı düşünün. Yumuşak, geniş, dayanıklı giysiler arayın. Sık yıkamalara dayanacak iyi yapılmış ürünleri seçin. Ayrıca sarkan ipleri, püskülleri ve kurdeleleri olan giysilerden kaçının, bunlar boğulma tehlikesine neden olabilir. 

Organik bebek giysileri, sert boyalar veya potansiyel olarak zararlı kimyasallar olmadan yapılır. Mümkün olması durumunda bu ürünleri tercih edin. 

Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu giysiler şunlardır; uyku pijamaları, zıbınlar, esnek pantolonlar, bodyler, kazaklar (giymesi ve çıkarması kolay), tulumlar, şapkalar, patikler, çoraplar, ilk adım ayakkabıları…

Alt temizleme ürünleri

Bebek bezi seçimi de en önemli konulardan biridir. Bebeğinize uygun bir bez seçmek, bebeğinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz muhtemelen ilk başta günde 10 ila 12 beze ihtiyaç duyacaktır; bu nedenle bez alırken bu sayıyı göz önüne lamanız yararlı olacaktır. Alt temizleme ürünleri olarak şu ürünleri bulundurmanız gerekir:

  • Islak mendil,
  • Bebek bezi kovası,
  • Pişik kremi,
  • Bebek bezi çantası,
  • Alt değiştirme bezi,
  • Alt değiştirme masası.

Bebek taşıyıcı

Bebeğinizi bir bebek taşıyıcısında, sargı taşıyıcısında veya bebek askısında takmak, küçük çocuğunuzun size yakınlaşacağı ve diğer her şeyi yapmak için iki serbest eliniz olacağı anlamına gelir. Size ve bebeğinize uygun bir ürünü kullanabilirsiniz. 

Bebek Arabası

Bebeğinizi dışarı çıkarmanın kolay yolarından biri de bebek arabasıdır.  Doğru bebek arabasını seçmek hayatınızı çok daha kolaylaştırabilir.

Araba koltuğu

Güvenli bir araba koltuğu zorunludur. Bu nedenle bebeğiniz arabada seyehat ederken mutlaka kendi koltuğunda olmalıdır. Güvenlik standartlarına uygun bir koltuk seçemniz yararlı olacaktır. 

Beşik

Beşik, bebeğiniz için güvenli bir uyku yeridir ve yeni doğan bebeğinizi evde ilk aylarda yakın tutmanın harika bir yoludur. İlk başlarda bebeğinizin beşiğini yatağınızın yanına koymak için taşınabilir bir beşik tercih edebilirsiniz. 

Yatak Takımları

Bebek mağazalarında çok sayıda süslü yatak takımı göreceksiniz, ancak gerçekten ihtiyacınız olan tek şey pamuklu ve doğal olan ürünlerdir. 

Bebek battaniyesi

Bebeğinize battaniye alırken pamuklu ve polarlı olmasına dikkat edin. Ağır battaniyeleri tercih etmeyin. 

Emzirme veya besleme yastığı

Bu yastıklar, emzirirken veya biberonla beslerken bebeğinizi desteklemek için özel olarak tasarlanmıştır ve omuzlarınızı veya boynunuzu zorlamaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Emzirme yastıkları, normal yastıklardan daha kullanışlıdır ve bebeğinizi yerinde tutmakta daha iyidir.

Önlükler

Bebeğiniz katı yiyecekler yemeden önce bile, özellikle ağzı sulanıyorsa veya tükürüyorsa, kıyafetlerini kuru tutmak için güvenilir bir önlük bulundurmak kullanışlıdır.

Randevu ve Bilgi Formu