Egzama, cilt tahrişine veya iltihaplanmaya neden olan durumlar için genel bir terimdir. Benzer görünen semptomları nedeniyle sıklıkla karıştırılan atopik dermatit ve kontakt dermatiti içerir. Bununla birlikte, iki koşulun farklı nedenleri ve tedavi planları vardır. Atopik dermatit ve kontakt dermatit, egzama çatısı altında yer alır ve benzer belirtilerle ortaya çıkarken, farklı nedenleri vardır. Tipik olarak, bir kişi atopik dermatiti kalıtsal olarak alırken, kontakt dermatit, bir reaksiyonu tetikleyen harici bir faktöre maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar.

Tanımlar

Atopik dermatit (AD) en yaygın egzama türüdür, bu yüzden bazı insanlar buna basitçe egzama derler. İnsanların cildinin renginin solmasına, kaşınmasına, çatlamasına ve kurumasına neden olur. Bireyin yaşamı boyunca gelip giden kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama ailelerde bulunur ve genellikle ailede veya kişisel astım ve saman nezlesi öyküsü olan kişilerde görülür. AD genellikle çocuklukta başlar, çocukların %15-20’sini etkiler ve dünya çapında yetişkin nüfusun %1-3’ünü etkilemeye devam edebilir.

Kontakt dermatit (KD), bir kişinin alerjik reaksiyonu tetikleyen tahriş edici veya alerjenle temas ettikten sonra ciltte kızarıklık, iltihaplanma ve diğer lezyonlar geliştirdiği bir cilt durumudur. Aynı zamanda oldukça yaygındır ve işle ilgili tüm cilt koşullarının %70-90’ını oluşturur.

İki tip kontakt dermatit vardır; alerjik ve tahriş edici kontakt dermatit. Alerjik kontakt dermatit, bir alerjenle cilt teması sonrasında alerjik reaksiyon yaşayan bir kişiyi ifade ederken, tahriş edici kontakt dermatit, kişinin cildine zarar veren dış bir faktörden kaynaklanır.

Farklar Nelerdir?

AD ve KD arasında birkaç fark vardır. Bunlar şunları içerir:

Neden

AD, kalıtsal, bağışıklık ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanan kronik bir durumdur. Çoğu çocuk bundan kurtulabilirken, bazıları yaşamları boyunca alevlenmeler yaşayacaktır.

Buna karşılık, KD normalde kalıtsal veya kronik bir durum değildir, genellikle saman nezlesi veya astım gibi diğer alerjik durumlarla ilgili değildir. Bununla birlikte, atopik eğilimleri olan bazı kişiler KD’ye daha duyarlı olabilir. KD’de cilt reaksiyonları yalnızca tahriş edici veya alerjene maruz kalındığında meydana gelir. Bir kişinin cilt durumu genellikle nedenin tanımlanması, çıkarılması ve önlenmesi üzerine iyileşir veya temizlenir.

Yaş

AD genellikle yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkar ve ilk yıllarında çocukların yaklaşık %60’ını etkiler.

Hücre tutulumu

AD’de alerjenler ve enfeksiyonlar, kişinin kanında daha yüksek immünoglobulin E (IgE) antikor düzeylerini tetikler. Buna karşılık, alerjik kontakt dermatitte bir bağışıklık sistemi tutulumu olsa da, duyarlılaştırılmış T-hücreleri adı verilen bir tür bağışıklık hücresinden kaynaklanmaktadır.

İki Durum Nasıl Ayırt Edilir?

Her iki durumda da cilt lezyonları bulunur, bu da ikisini tek başına döküntü tipine göre ayırt etmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, döküntülerin yeri, iki durumu ayırt etmeye yardımcı olabilir. AD lezyonları yaşa göre tipik bir dağılıma sahiptir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda döküntü tipik olarak yüz, dirsek ve ayak arkası gibi ekstansör yüzeylerde görülür. Çocuklarda ve ergenlerde genellikle diz arkası, dirsek önü, ayak bileklerinin önü gibi bükülme bölgelerinde ve boyundaki cilt kırışıklıklarında görülür.

Buna karşılık, bir kişinin vücudunun tahriş edici veya alerjenle karşılaşan herhangi bir yerinde KD döküntüleri oluşabilir. Bununla birlikte, lezyonlar genellikle bir kişinin yüzünü, ellerini ve boynunu etkiler.

Belirtiler Nelerdir?

AC ve KD benzer belirtilere sahiptir ve her ikisi de tipik olarak 3 egzama evresinden geçer; akut, subakut ve kronik. Her iki durum da akut fazda renk değişikliği, kaşıntı ve çatlamış ağlayan cilt, plaklar ve küçük kabarcıklar gibi cilt lezyonları ile kendini gösterir. Her ikisi de kaşıntılı olsa da, KD’nin batma, yanma ve ağrılı hislerle sonuçlanması daha olasıdır. Her iki durum da kronik fazda kalınlaşmış, kösele gibi deri ile kendini gösterebilir. Kişinin cildinde ayrıca çatlaklarve renk değişiklikleri olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Alerji uzmanınız, durumun kalıcı geçmişine, cilt lezyonunun özelliklerine, görünümüne, dağılımına ve diğer ilişkili belirtilere dayanarak teşhis koyar. Alerji uzmanınız, duruma neden olan faktörleri belirlemek ya da ekarte etmek için bazı testler de yapabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Her iki koşulun amacı benzerdir; tedavi ve yönetim, tetikleyicilerden ve tahriş edicilerden kaçınmayı içerir. Ancak, KD’nin yönetimi AD’den daha basittir. AD yaşam boyu sürdüğü için doktorlar genellikle bir kişinin durumunu yönetmek için kişiselleştirilmiş bir plan oluşturur. Antihistaminikler, ağrı kesiciler veya topikal hidrokortizon gibi bazı ilaçlar hafif semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Alerji uzmanınız ayrıca küçük alanları tedavi etmek için topikal ilaçlar da reçete edebilir. Bununla birlikte, cilt lezyonu şiddetliyse veya geniş bir alanı kaplıyorsa, doktorunuz kısa süreli oral ilaçlar reçete edebilir.

Randevu ve Bilgi Formu