İnsanlar genellikle atopik dermatit ve egzama terimlerini kuruluğa, kaşıntıya, döküntülere ve diğer cilt lezyonlarına neden olan durumları belirtmek için birbirinin yerine kullanır. Atopik dermatit bir tür egzama olsa da, terim kontakt dermatit, diskoid egzama ve dishidrotik egzama gibi birkaç farklı cilt iltihabı türünü kapsar.

Egzama, cildin kaşınmasına, iltihaplanmasına veya döküntü benzeri bir görünüme neden olan bir grup durumu ifade eder.

Terimlerin Tanımları

Hem dermatit hem de egzama, insanların iltihaplı, tahriş olmuş ve sıklıkla kaşıntılı cilde neden olan durumları belirtmek için kullanabileceği şemsiye terimlerdir. Nörodermatit, staz dermatiti ve atopik dermatit gibi birçok farklı egzama türü vardır.

Atopik dermatit, cildi kaşıntılı ve kuru yapan bir durumdur. Atopik terimi, bir tetikleyiciye karşı alerjik bir aşırı duyarlılık reaksiyonu geliştirmeye eğilimli olmayı ifade eder. Atopik dermatit en yaygın egzama türüdür, bu yüzden çoğu insan buna basitçe egzama der.

Atopik dermatit, gelip gidebilen ve şu anda tedavisi olmayan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Saman nezlesi ve astım gibi diğer atopik durumlarla ilişkileri vardır. Bu durumun oluşmasında genetik, bağışıklık sistemi ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu muhtemelen cildin çevredeki tipik olarak zararsız maddelere karşı iltihaplanma yaşamasına neden olur.

Diğer Egzama Türleri

Diğer egzama türleri aşağıdakileri içerebilir.

Asteatotik egzama

Atopik dermatit gibi, egzama craquelé veya kserotik egzama olarak da bilinen asteatotik egzama, kuru cilt ile ilişkilere sahiptir. Bununla birlikte, asteatotik egzamadaki cilt lezyonlarının çoğu bacaklardadır ve belirgin bir “kuru nehir yatağı” görünümü gösteren, çatlaklarla ayrılmış kuru cilt plakalarına benzer. Bu tip egzama, muhtemelen yaşlanmayla ilişkili cilt değişiklikleri nedeniyle yaşlı erişkinlerde daha sık görülür.

Kontakt dermatit

Atopik dermatit ve kontakt dermatit, egzamanın üç aşamasından geçer ve benzer özellikler gösterir. Bununla birlikte, kontakt dermatit ile bir kişinin cildi bir tetikleyici ile temas ettikten sonra tahriş veya alerjik reaksiyon yaşar ve cildin batmasına, yanmasına ve iltihaplanmasına neden olur.

Saç boyaları, nikel, bazı antibiyotikler, koruyucular ve kimyasallar dahil olmak üzere bilinen birçok potansiyel tahriş edici madde vardır. İki tip kontakt dermatit vardır; tahriş edici ve alerjik kontakt dermatit.

Diskoid veya nümerik dermatit

Atopik dermatite benzer şekilde, diskoid veya nümerik dermatit uzun süreli bir durumdur. Bazen sıvı sızdırabilen kaşıntılı cilt lekelerinin benzer semptomları ile kendini gösterir. Bununla birlikte, diskoid dermatitte cilt lekeleri belirgin bir yuvarlak şekle sahiptir. Yaygın tetikleyiciler arasında kuru cilt, böcek ısırıkları, kimyasal yanıklar ve diğer cilt travmaları sayılabilir.

Dishidrotik egzema

Bazı sağlık uzmanlarının pomfoliks olarak adlandırdığı dishidrotik egzama, ayak tabanlarında ve avuç içlerinde küçük, kaşıntılı ve ağrılı kabarcıkların oluşmasına neden olur.

Atopik dermatite benzer şekilde, bu durum ailelerde görülme eğilimindedir. Dishidrotik egzama, 40 yaş altı erişkinlerde ve kadınlarda daha sık görülür. Bazı insanlar sadece tek bir alevlenme yaşar, ancak çoğunluk bunu uzun vadede yaşayabilir. Yaygın tetikleyiciler arasında alerjiler, sıcak hava, nemli eller, stres ve metallere maruz kalma sayılabilir.

Nörodermatit

Atopik dermatit ve nörodermatit kaşıntılı lezyonlara, cilt kalınlaşmasına (likenleşme) ve renk bozulmasına neden olabilirken, nörodermatitteki lezyonlar genellikle bir veya iki cilt yaması ile sınırlıdır. Kaşıntılı yamalar her yerde gelişebilir, ancak genellikle ayaklarda, ayak bileklerinde, bileklerde, dirseklerde, kafa derisinde, ensede ve kasık bölgesinde görülür. oktorların liken simpleks kronikus dediği nörodermatit, bir kişi kaşıntılı bir deri yamasını çizdiğinde gelişir. Bu lezyonlar genellikle çok kaşıntılıdır, kaşıma ise kanamaya ve yara izine neden olabilir.

Seboreik dermatit

Seboreik dermatit, kafa derisi, burun ve üst sırt dahil olmak üzere çok fazla yağ üreten cilt bölgelerini etkiler. Kabuklu pullar görünebilirken cilt şişmiş ve yağlı görünebilir. Cilt durumu, aşırı reaktif bir bağışıklık tepkisine neden olan ve cilt iltihabına yol açan Malassezia mayasının aşırı üretiminden kaynaklanır. Beşik başlığı olarak bilinen bebeklerde ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Bebeklerde genellikle kendi kendine geçer ve geri gelmez. Ancak sıklıkla erişkinlerde devam eder ve gelip gidebilir.

Varis veya staz dermatiti

Staz dermatiti, venöz egzama ve yerçekimi dermatiti olarak da adlandırılan bu durum genellikle dolaşımı azalmış insanları etkiler. Yaşlı erişkinlerde ve kadınlarda daha yaygın olmakla birlikte, varis geliştirmeye yatkınlığı olan gençlerde de ortaya çıkabilir. Varisli damarların yanı sıra, bu cilt bozukluğuna sahip bir kişi, kan damarı patlaması nedeniyle ayak bileği şişmesi ve cilt renginin değiştiğini fark edebilir. Ayrıca ülserlere neden olabilir.

Tedaviler

Genel olarak, tetikleyicilerden kaçınmak egzama tedavisinde ilk adımdır, topikal kortikosteroidler ve yumuşatıcılar genellikle birinci basamak tedavilerdir. Daha ciddi vakalar için doktorlar daha güçlü kortikosteroidler veya oral steroidler reçete edebilir. İnsanlar ayrıca semptomları yatıştırmaya yardımcı olmak için ıslak sargılar ve ağrı kesiciler ve antihistaminikler gibi ilaçlar kullanabilir.

Randevu ve Bilgi Formu