Arı sokması genel olarak birkaç saat içinde geçen şişliğe ve hafif acıya neden olur. Ancak alerjisi olan kişilerde bu durum çok daha şiddetli olabilir. Bazı kişilerin bağışıklık sistemi arı sokmasını zararlı olarak görür ve bu durumla savaşmaya başlar. Bunun sonucunda alerjik reaksiyon gelişir ve arı sokmasından kaynaklanan alerjik reaksiyonlar yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir. Arı sokmasına daha önce herhangi bir reaksiyon göstermemiş kişilerin bir sonraki arı sokmasında ciddi reaksiyonları olabilir. 

Arı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Arı sokması alerjisinin semptomları, kişinin ne kadar alerjik olduğuna bağlı olarak değişir. Bir kişi, bir arı tarafından sokulduktan kısa bir süre sonra hafif, orta veya şiddetli bir reaksiyon gösterebilir. Arı alerjisinin belirtileri şunlardır:

Hafif reaksiyon belirtileri:

Arı sokması belirtileri bazı durumlarda çok hafiftir ve tıbbi yardım gerektirmez. Sokmanın bulunduğu yerle sınırlıdır ve şunları içerir:

 • Keskin, yakıcı bir acı,
 • Kabarık, kırmızı deri alanı,
 • Hafif şişme.

Orta dereceli alerjik reaksiyon belirtileri:

Orta derecede arı sokması alerjisi olan bir kişide, vücudun arı zehrine daha güçlü bir tepkisi vardır ve buna büyük lokal reaksiyon adı verilir. Bu gibi durumlarda belirtilerin tamamen iyileşmesi bir haftadan fazla sürebilir ve şu durumları içerir:

 • Sokma çevresinde şiddetli kızarıklık,
 • 24-48 saatlik bir süre içinde boyut olarak kademeli olarak 10 cm veya daha fazla büyüyebilen sokma çevresinde şişme,
 • Bir kişi bir orta dereceli reaksiyon yaşarsa, ilerleyen zamanlarda arı sokmasına karşı daha sistemik ve şiddetli reaksiyon geliştirme riski artar. 

Şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri:

Bazı kişilerde arı sokması, acil tıbbi tedavi gerektiren yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiye yani alerjik şoka neden olabilir. Aşağıdaki anafilaksi belirtileri oldukça risklidir ve hızla gelişir:

 • Ciltte kaşıntılı, kırmızı kurdeşen,
 • Soluk veya kızarmış cilt,
 • Şişmiş bir boğaz veya dil,
 • Nefes almada zorluk,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Baş dönmesi,
 • Zayıf, hızlı nabız,
 • Bilinç kaybı.

Anafilaksi, acil tıbbi yardım gerektiren bir durumdur. Tıbbi müdahaleye edilmeyen anafilaksi, komaya ve hatta ölüme sebep olabilir. 

Arı Alerjisi Teşhisi

Arı alerjisi, çok ciddi sonuçları olabilecek bir alerjidir. Bu sebeple arı alerjisi belirtisi olan kişilerin ya da arı alerjisi olduğundan şüphelenilen kişilerin vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına görünmesi gerekir. Alerji uzmanınız bazı testler ile arı alerjinizin olup olmadığını net bir şekilde ortaya koyacaktır. 

Cilt testi: Deri testi sırasında, kolunuzun veya sırtınızın üst kısmına az miktarda alerjen özü (bu durumda arı zehiri) enjekte edilir. Arı sokmalarına alerjiniz varsa, test bölgesinde cildinizde kabarık bir yumru oluşacaktır.

Alerji kan testi: Kan testi, kan dolaşımınızdaki alerjiye neden olan antikorların miktarını ölçerek bağışıklık sisteminizin arı zehirine tepkisini ölçebilir. 

Alerji cilt testleri ve alerji kan testleri, böcek alerjilerini teşhis etmek için sıklıkla birlikte kullanılır. Doktorunuz ayrıca sizi sarı ceketler, eşek arıları ve yaban arısı alerjileri için test etmek isteyebilir. Bu da arı sokmalarına benzer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Arı alerjisinde çapraz riski fazladır. Bu sebeple alerjiye neden olan maddenin tam olarak ne olduğu belirlenemeyebilir. Bu gibi durumlarda alerji uzmanınız çok daha detaylı bir test olan moleküler alerji testi de yapabilir. 

Arı Alerjisinin Tedavisi

Arı sokması alerjisinin tedavisi, alerjik reaksiyonun şiddetine bağlı değişebilir. Hafif dereceli arı sokmaları genellikle tıbbi müdahale gerektirmeyen durumlardır. Ancak bazı durumlarda arı alerjisi olan kişilerin anafilaksi geçirme riski yüksektir ve bu kişilerin uzun süreli bir tedavi olması gerekir. Bu gibi durumlarda duyarsızlaştırma immünoterapisi uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde amaç, vücudunuzu arı zehrine alıştırmaktır. İmmünoterapide yavaş yavaş artan dozlarda arı zehiri enjekte edilir. Kademeli olarak yapılan bu işlem 3 yıl içinde bağışıklık sisteminizin alerjene karşı tolerans oluşturmasına neden olur. Şiddetli, sistemik reaksiyonlar, alerjik reaksiyonun şiddetini azaltmaya yardımcı olacak acil bir adrenalin iğnesi gerektirir. Alerji uzmanınız alerjinizin şiddetini göz önüne alarak size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Alerji uzmanınız aynı zamanda bu enjektörün kullanılması gereken durumlar ve kullanım şekli ile alakalı da size detaylı bir eğitim verecektir.

Randevu ve Bilgi Formu