Alerjiler ve astım çok sayıda kişiyi etkileyen durumlardır. Bazen hayatı tehdit edecek kadar şiddetli olabilen bu durumların iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Alerjik astımla yaşıyorsanız, belirtileriniz yaygın alerjenler tarafından tetiklenir. Herkesin farklı tetikleyicileri vardır. Bu durum alerjiler için de geçerlidir. Yeni ortamlar tahmin edilemez olabileceğinden hazırlıklı olmak önemlidir. Bu nedenle tatilinizin keyifle geçmesi için alerjinizi veya astımınızı yönetebildiğinizden emin olmanız gerekir. Bu yazımızda tatillerde astım ve alerjileri yönetme ipuçları ile ilgili detayları sizler için yazdık. 

 Tatilde çıkmadan doktorunuza görünün

Tatile çıkmadan önce alerji uzmanınıza görünmeniz yararlı olacaktır. Doktorunuz tedavi planınızda ya da reçetenizde değişiklikler yapabilir. Alerjik astım genellikle günlük ilaçlar ve kurtarma inhalatörleri ile yönetilebilir. Tedavi planınızı uygulamanıza rağmen hala semptomlarınız varsa, doktorunuzla yeniden değerlendirmeniz gerekebilir. Tatilinizde sağlıklı kalmanın en iyi yolu, gitmeden önce olabildiğince sağlıklı ve iyi hazırlanmış olmaktır.

Seyahatinizi planlarken stratejik olun

Belirli yerlere seyahat ettiğinizde belirli tetikleyicilerle karşılaşma olasılığınızın daha yüksek olup olmadığını düşünün. Hedefinizi, tetikleyicilerinizi göz önünde bulundurarak seçmek isteyebilirsiniz. Belirtileriniz küf sporları tarafından tetikleniyorsa, nemli, yağmurlu bölgelerde tatil yapmaktan kaçının ve eski, potansiyel olarak küflü binalardan uzak durun. Belirtileriniz hava kirliliği tarafından tetikleniyorsa, hava kalitesinin genellikle daha düşük olduğu büyük kentsel alanlara gitmeyin. İlkbahar ve sonbaharda polen sayısının yüksek olduğu bölgelerden de kaçınmak isteyebilirsiniz. Gideceğiniz yer konusunda stratejik olmak, tatiliniz sırasında sağlığınızı ve mutluluğunuzu artırabilir.

Alerji politikalarını kontrol edin

Uçak, tren veya otobüsle seyahat ediyorsanız, seyahat şirketinin alerji politikalarını inceleyin. Alerji politikalarını araştırmaya birkaç dakika ayırmak, güvenli ve konforlu bir seyahat söz konusu olduğunda büyük fark yaratabilir.  Örneğin evcil hayvan alerjiniz varsa yolculuğunuzda evcil hayvan bulunup bulunmadığını ya da bulunursa ne gibi tedbirler alınabileceğini ulaşım firmanıza sorabilirsiniz. 

İlaçlarınızı el bagajınıza koyun

Alerjik astım ilaçlarınızı ve cihazlarınızı her zaman yanınızda bulundurmanız çok önemlidir. Bu, malzemelerinizi el bagajınızda paketlemeniz ve tatiliniz boyunca yanınızda tutmanız önemlidir. 

Cihazlarınızı unutmayın

Kullandığınız astım cihazlarını yanınıza aldığınızdan emin olun. Alerjik astımı yönetmek için elektrikli bir nebulizatör kullanıyorsanız, yabancı elektrik prizleri için bir adaptöre ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin. 

Sigara içilmeyen, evcil hayvansız bir otel odası ayırtın

Konaklama yeriniz için rezervasyon yaparken, sigara içilmeyen, evcil hayvansız bir oda talep ettiğinizden emin olun. Bu, tütün kalıntısı ve evcil hayvan kepeğinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Oteliniz sigarasız ve evcil hayvansız bir odayı garanti edemiyorsa, başka bir yerde kalmayı düşünün.

En yakın hastaneyi öğrenin 

Kalacağınız yere en yakın hastaneyi bulun. Acil bir durumda hastaneye nasıl gideceğinizi öğrenin.

Astım krizinde ilk yardımı bilin

Bir astım krizi sırasında kendinize nasıl bakacağınızı öğrenmek hayatınızı kurtarabilir. Astım krizi geçiriyorsanız şu temel adımları unutmayın:

  • Kurtarma ilacınızı hemen kullanın.
  • İlaçlarınız işe yaramıyor gibi görünüyorsa, acil tıbbi yardım alın.
  • Dik pozisyonda kalın, uzanmayın.
  • Sakin kalmaya çalışın çünkü paniklemek semptomları kötüleştirebilir.
  • Yavaş, sabit nefesler almaya çalışın.
  • Semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, tıbbi yardım beklerken kurtarma ilacınızı doktorunuzun acil bir durumda kullanma talimatlarını izleyerek almaya devam edin.

Toz akarlarına dayanıklı yatak örtüleri kullanın

Bir otelde kalıyorsanız, toz akarlarına dayanıklı yastık ve yatak örtüleri getirmeyi düşünün. Bu kaplamalar, alerjenlere maruz kalma riskinizi azaltabilir.

Menüler hakkında bilgi edinin

Yiyecek alerjiniz varsa, havayolu atıştırmalıklarının, restoran yemeklerinin veya aileniz ya da arkadaşlarınızın hazırladığı yemeklerin sizin için güvenli olduğundan emin olun. Emin değilseniz, kullanılan malzemeleri ve yemeğin nasıl hazırlandığını sorun. Şiddetli besin alerjiniz alerjiniz varsa şüphe duyduğunuz yemekleri tüketmeyin. 

Hava kalitesi raporlarını kontrol edin

Alerjik astımı olan birçok kişi, düşük hava kalitesi ve hava kirliliği tarafından tetiklenir. Gideceğiniz yere vardığınızda, sabah hava kalitesini kontrol edin. Bu, hava kalitesi ideal değilse gününüze hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Birçok hava durumu uygulaması ve web sitesi günlük hava kalitesi raporları içerir.

Tahriş edici kokulardan uzak durun

Alerjisi olan kişiler partilerde dumana ve rahatsız edici kokulara maruz kalabilir. Bir kişinin güzel kokulu kolonyası, başka biri için tahriş edicidir. Bu tarz ortamlardan uzak durmaya çalışın. 

Arabanızın filtrelerini yenileyin

Polen veya küf alerjiniz varsa ve araba ile seyahat edecekseniz; hava filtrelerini değiştirmek ve havalandırma ve klima sistemini temizlemek için aracınıza bakım yapın. 

Şiddetli alerjiniz varsa adrenalin oto enjektör taşıyın

Bazı alerjiler son derece ciddi bir durum olan alerjik şoka neden olabilir. Alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörü tatilde de yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. 

Gıda alerjiniz varsa bu durumu evde yönetmeniz kolay olacaktır. Ancak tatile gittiğinizde tükettiğiniz yiyeceklerin içeriklerinden emin olamayabilirsiniz ya da istemeden alerjen besine maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle adrenalin oto enjektörü yanınızda bulundurmanız hayati önem taşır. 

Böcek sokmaları da alerjik şoka neden olabilecek alerjilerdendir. Arı alerjisi için de yanınızda adrenalin oto enjektörü bulundurmanız gerekir. 

Sonuç olarak:

Alerji veya astımınız varsa tatil planınızı bu durumları göz önüne alarak yapmanız faydalı olacaktır. Tatile çıkmadan önce alerji ve astım açısından bir plan yapmak, alerji uzmanınıza görünmek, ilaçlarınızı yanınızda bulundurmak, alerji ve astım planınıza mümkün olduğunca sadık kalmak tatilinizin tadını daha iyi çıkarmanızı sağlayacaktır.

Randevu ve Bilgi Formu