Alerji hastalıklarından astım, alerjik nezle ve arı alerjisinde en önemli tedavi yöntemlerinden birisi de alerji aşılarıdır. Bu aşılar enjeksiyon şeklinde ve dilaltı şeklinde uygulanmaktadır. Alerji aşıları orucu etkiler mi? Nelere dikkat edilmelidir? Oruç tutarken alerji aşıları konusunda bilmeniz gerekenleri sizler için yazdık.

Alerji Aşıları Orucu Bozmaz

Alerji aşılarından enjeksiyon şeklinde olanlar ve dilaltı şeklinde uygulanan aşılar orucu bozmaz. Bu nedenle; alerji aşıları kullananların alerji aşılarını yaptırmaları gerekir. Enjeksiyon şeklindeyse alerji aşınız, bu aşınızı sabah saatlerinde yaptırmanız daha uygun olacaktır. Çünkü; vücudun su miktarının ilerleyen saatlerde azalması nedeniyle; alerji aşılarına yan etki riski artacağı için sabah erken saatlerde alerji aşılarının yapılması uygun olacaktır. Enjeksiyon tarzındaki aşılar sabah saatlerinde alerji uzmanı tarafından yapılabilir ve aşıdan sonra yarım saat gözlem altına bekleyebilirsiniz.

Alerji Aşıları Orucu Etkiler Mi?

Alerji aşılarından dil altı uygulanan aşılar da orucu bozmaz. Dil altı aşılar; evde uygulanabildiği için akşam saatlerinde de uygulanabileceği için akşam saatlerinde tercih edilmesi uygun olabilir.

Alerji aşılarının devamlılığı önemlidir. Bu nedenle aşı takviminizde herhangi bir değişiklik planlıyorsanız mutlaka alerji uzmanınızla iletişime geçmeniz gerekir.

Sonuç olarak;

-Alerji aşıları orucu etkilemediği için uygulanmasında sakınca yoktur.

-Oruç tutarken aşı takviminizde herhangi bir değişikliğe gitmenize gerek yoktur.

Randevu ve Bilgi Formu