7 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeklerde beslenme son derece önemlidir. Beslenmenin gelişim üzerinde önemli bir rolü vardır. 6 aylıktan itibaren bebeğiniz ek gıdaya geçebilir. Ebeveynler bebeklerine verdikleri yiyecekler konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirler. Bu yazımızda 7 aylık bebeğinizin beslenmesi ve gelişimi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için yazdık. 

7 aylık bebek gelişimi

  1. ayda bebeklerin ortalama kilosu kızlarda 7.6 erkeklerde ise 8.3 kilogramdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ortalama uzunluk kızlar için 67.31 ve erkekler için 69 santimetredir. Ancak 7 aylık bir bebeğin “normal” ağırlığına fazla takılmayın. Boy ve kilo sağlıklı bebekler arasında büyük farklılıklar gösterebilir, bu nedenle bebeğiniz sağlıklı bir oranda büyüdüğü (doktor muayenehanesindeki çizelgede sabit bir yukarı doğru eğri üzerinde) ve çocuk doktoru herhangi bir sorun belirtisi görmediği sürece, bebeğiniz büyümesi normal kabul edilir.

Beş duyu

Bu aylarda bebeğinizin uzak görüşü gelişiyor ve bebeğiniz her şeyi tam renkli görebiliyor. 

Bebeğin beyninin ses işleme ile ilgilenen kısımları gelişmiştir, bu da bebeğin çeşitli sesleri tam olarak işleyip anlayabildiği anlamına gelir.

Bebeğiniz bu aylarda sesinizi dinler ve sesinizi taklit etmeye çalışabilir. 

7 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebek herhangi bir yardım almadan kendi başına oturabilir! Yine de dik durmak için ellerini yerde tutması gerekebilir. Bebeğiniz, önümüzdeki birkaç ay boyunca bu yeteneğini geliştirmeye devam edecektir. 

Bebeğiniz 7. Ayında kavramayı daha iyi yapar. İlk başlarda bir şeyleri eliyle kavramaya çalışır ve zamanla parmaklarını kullanır. 

Bebeğinizi dik tuttuğunda ağırlığını bacaklarına verecektir. 

7 aylık bir bebek ne kadar yemeli? 7 aylık bir bebek ne sıklıkla yemeli?

7 aylık bir bebek, günde dört ila altı kez yaklaşık 225 gram mama yiyebilir. 

Yedi aylık bebekler hala tipik olarak her üç veya dört saatte bir emzirilmelidir. 

Bebeğiniz, her gün üç öğün katı gıda almaya başlamalıdır. Bebeğe bağlı olarak, bir yemek bir veya iki yemek kaşığı kadar yiyeceği bebeğinize verebilirsiniz. 

Bebek 7. Ayda Ne Yiyebilir?

7 aylık bebeğinizi ne ile besleyeceğiniz çoğunlukla size kalmış bir durumdur. Bebeğe belirli yiyecekleri ne zaman vereceğiniz konusunda katı kurallar yoktur, ancak besleyici, işlenmemiş, püre haline getirilmiş veya bebeğinizin kolayca çiğneyeceği şeyler vermeniz önemlidir. Ezilmiş veya püre haline getirilmiş meyve ve sebzeler ve tam tahıllı bebek mısır gevreği gibi besinleri bebeğinize verebilirsiniz. 

Henüz bebeğinize vermekten kaçınmanız gereken birkaç yiyecek olduğunu unutmayın. Buna bal, inek sütü ve sert sebzeler, bütün fındıklar ve boğulma tehlikesi olabilecek her şey dahildir.

7 aylık bir bebek yumurta yiyebilir mi?

Yumurta alerji riski nedeniyle bazı ebeveynleri tedirgin eder. Eskiden pediatristler ebeveynlere bebeğe yumurta sarısı vermek için 9 aya kadar, beyazı bebeğe vermek için 12 aya kadar beklemelerini söylerdi.

Ancak daha yeni araştırmalar, çoğu bebeğin alerjenik gıdalardan tamamen kaçınmaması gerektiğini gösteriyor. Ve alerjen besinlerin bebeklere daha erken verilmesinin fayda sağlayacağı belirtilmektedir.

Yanı kısacası bebeğinize yumurta verebilirsiniz ancak bu durumu doktorunuzla konuşmanız yararlı olacaktır. 

7 aylık bebek ne kadar uyumalı?

Bebek günde yaklaşık 14 ila 15 saat uyur; bu saatlerin altı ila 11’i gecedir. Bazı bebekler bu yaşta gece boyunca uyur, ancak diğerleri hala erken saatlerde uyanıyor olabilir. 7 aylık bir bebeğin günde üç veya dört saatlik toplam uykuya denk gelen yaklaşık iki kestirmesi tipiktir.