Yetişkinlerde Göğüs Hastalıkları

Yetişkinlerde Göğüs Hastalıkları

Tıpta ayrı bir uzmanlık dalı olan Göğüs Hastalıkları temelde akciğer ve hava yolları olmak üzere solunum sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir. Yetişkinlerde göğüs hastalıkları varlığında en sık görülen şikâyetler nefes darlığı, öksürük, balgam ve göğüs ağrısıdır.

Yetişkinlerde göğüs hastalıkları nelerdir?

Göğüs Hastalıkları branşının ilgi alanına farklı gruplardan hastalıklar girmektedir:

  • Akciğer enfeksiyonları: pnömoni (zatürre), akut bronşit, tüberküloz (verem) vb.
  • Hava yollarını tutan kronik hastalıklar: astım, KOAH, bronşektazi, kistik fibroz vb.
  • Akciğer kanseri
  • Akciğer dokusunu bozan hastalıklar: interstisiyel akciğer hastalıkları, sarkoidoz vb.
  • Mesleki ve çevresel akciğer hastalıkları: silikoz, pnömokonyoz vb.
  • Akciğer damarlarını tutan hastalıklar: pulmoner emboli, pulmoner hipertansiyon, vb.
  • Akciğer zarını tutan hastalıklar: plörezi, plevral efüzyon, mezotelyoma, vb.
  • Uyku apnesi

Göğüs hastalıkları uzmanları bu hastalıklara yönelik olarak, gerektiğinde radyolojik (görüntüleme), spirometrik (solunum kapasite ve fonksiyonlarının ölçümü) ve bronkoskopik tetkikleri değerlendirir. Tedavide ilaçlar, solunum fizyoterapisi, sigara bıraktırma gibi yaklaşımlar kullanılır.

İstanbul Alerji Göğüs Hastalıkları Doktorları

Uz.Dr. Kürşat Epöztürk Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ihtisas eğitimini tamamlayıp Sarıkamış Asker Hastanesi ve Erzurum Nihat Kitapçı  Göğüs Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları uzmanı olarak görev yapmıştır. 2011 yılında Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu sınavını başarıyla geçmiştir. Ayrıca İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları üzerine yan dal uzmanlık eğitimi almıştır. European Respiratory Society (ERS), Türk Toraks Derneği (TTD) ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) üyesidir.

Önemli Not

Göğüs Hastalıkları uzmanları 18 yaş ve üzerindeki bireylerde görülen solunum sistemi hastalıkları konusunda özel eğitim alarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı diploması alan doktorlardır. Yukarıdaki şikâyet ve hastalıkları olan 18 yaş ve üstündeki hastaların Göğüs Hastalıkları uzmanları, 18 yaş altındakilerin Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve takibi uygundur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir