Bir kişinin alyansının veya sürekli taktığı başka bir yüzüğün altında kırmızı, kaşıntılı bir döküntü gelişirse, bu halka döküntü olabilir. Durum genellikle dermatite bağlıdır. Ev ilaçları etkili olabilirken, bazen kızarıklık tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Halka döküntüleri genellikle yüzüğün metal bandının altında gelişir ve en çok kişi yüzüğü çıkardığında fark edilir. Bir kişi yıllarca takı taktıktan sonra aniden kızarıklık geliştirebilir. Bu kızarıklıklar da ortaya çıkabilir ve kaybolabilir veya kronik bir cilt problemi haline gelebilir.

Yüzük Döküntüsü Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak, yüzük döküntüsü yeni yüzüklerle değil, kişinin birkaç yıldır taktığı yüzüklerle ilişkilidir. Ek olarak, bu durumun belirtileri kişiden kişiye değişebilir, hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve genellikle kızarıklığın altta yatan nedeni ile ilgilidir.

Belirtiler şunları içerebilir:

  • Kırmızı, pullu veya kaşıntılı lekeler,
  • Solma,
  • Şişme,
  • Yanma hissi,
  • Çatlayabilen ve kanayan kuru cilt.

Yüzük Kızarıklığının Nedenleri Nelerdir?

Bazı dermatit formları ve bazı metallere karşı alerjik reaksiyonlar dahil olmak üzere halka döküntüsünün birkaç nedeni olabilir.

Kontakt dermatit

Kişi, bir tahriş edici ile temas ettiğinde ortaya çıkan kontakt dermatit nedeniyle yüzük döküntüsü geliştirebilir. Yüzük nikel, gümüş veya altın içeriyorsa ve bireylerin bu metallere alerjisi varsa, reaksiyon halka kızarıklığını tetikleyebilir. İnsanların %10-15’i metallere karşı bir çeşit temas alerjisine sahiptir. Altın mücevherler, halka döküntülerini tetikleyebilecek eser miktarda başka metallere de sahip olabilir. Ter ve sürtünme halkanın dış metalini aşındırarak alttaki katmanları açığa çıkardığından, bu maddelerden bazıları ancak yıllarca kullanımdan sonra ciltle temas edebilir. Altın alerjileri daha önce bildirilenden daha yaygındır. 2001 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 4,101 kişiyi inceledi ve bunların % 9,5’i bu alerji türü için pozitif çıktı.

Tahriş edici kontakt dermatit

Tahriş edici kontakt dermatit ayrıca yüzük döküntüsünü tetikleyebilir. Bu tür dermatit, yüzüğün altındaki ciltte kalan sabun, losyonlar, kir ve nemdeki birikintilerden kaynaklanabilir ve kişinin cildi ile hava arasında bir bariyer oluşturur. Bu birikinti bakterileri çekerek ciltte tahrişe ve halka kızarıklığına neden olabilir.

Yüzük Döküntüsü İçin Yapılabilecekler

Yüzük kızarıklığı için evde birkaç tedavi vardır. Bununla birlikte, bir kişinin kızarıklığı gidermek için birden fazla tedaviye ihtiyacı olabilir.

Yüzüğe oje sürebilirsiniz

Bir kişi, halkasındaki metale karşı alerjik bir reaksiyonun halka döküntüsünü tetiklediğini düşünürse, şeffaf oje işe yarayabilir. Halka bandının içine bir veya birkaç kat şeffaf tırnak cilası sürün. Bu, metal alerjeni ile cilt arasında bir bariyer oluşturur ve daha fazla alerjik reaksiyonu önler.

Profesyonel takı temizliği

Yüzüklerde kir, deri ve kremler birikebilir. Profesyonel temizlik, mücevheri hasarsız bırakırken bu kalıntıları giderir.

Nemlendirmek

Cildi nemli tutmak halka döküntüsünü kontrol etmeye yardımcı olabilir. Cildin kurumasını sağlamak için elleri yıkamadan önce halkaları çıkarmak iyi bir fikirdir. Cilt kuruduktan sonra kişi nemlendirici uygulayabilir.

Ek olarak, cildin nemli tutulması kontakt dermatite yardımcı olabilir, çünkü durum hidratlı ciltten fayda sağlayan egzama ile ilişkili olabilir. Dermatit için vazelin gibi merhemler, nemi hapsetmeye yardımcı olmak için yüksek yağ içeriğine sahiptir.

Nazik sabunlar kullanın

Tekrarlayan el yıkama, cildin üst katmanındaki proteinleri soyarak koruyucu bariyerine zarar verebilir. Bu, cilt enfeksiyonları riskini artırır ve tahriş edici el dermatitini tetikleyerek, özellikle parmaklar arasında kuru, kaşıntılı, pul pul cilde yol açabilir. Bir kişinin yüzük kızarıklığı veya başka bir cilt rahatsızlığı varsa, cilt hasarı riski daha yüksek olabilir.

Bazı sabunlar ve diğer temizleyiciler de cilt için özellikle sert olabilir ve cildin kurumasına neden olabilir. Nazik sabunlar genellikle düşük pH seviyesine sahiptir ve cilt üzerinde daha yumuşak olabilir.

Randevu ve Bilgi Formu