Hepimizin refleksleri vardır. Refleks, bir uyarana yanıt olarak ortaya çıkan bir tür istemsiz hareket veya eylemdir. Örneğin doktora gittiğinizde dizinize hafif bir çekiçle vurduklarında, bacağınız tepki olarak otomatik olarak dışa doğru tekme atar; bu bir reflekstir. Bazı refleksler, gelişim evrelerine bağlı olarak yeni doğanlara özgüdür. Ancak bazı yenidoğan refleksleri eksikliği bazen bebeğin beyni veya sinir sistemi ile ilgili sorunlara işaret edebilir. 

Yenidoğan Refleksleri Nelerdir?

Arama refleksi

Bu yenidoğan refleksi, bebeğin ağzının köşesine dokunularak tetiklenir. Bebeğiniz başını dokunma yönüne çevirecektir. Bu hareket, bebeğin kendisini besleyecek biberonu veya memeyi bulmasına yardımcı olduğu için beslenmeye yardımcı olur. Bu refleks yaklaşık 4 ay sürer.

Emme refleksi

Meme başı bebeğin ağzının çatısına değdiğinde otomatik olarak emmeye başlar. Emme refleksi, emme, nefes alma ve yutma ritimlerini koordine etmeye yardımcı olur. Bu refleksi bebek ne kadar çok yaparsa o kadar güçlenir ve rahatlık için baş parmağını emmek gibi alışkanlıklara dönüşür. Emme refleksi bebek doğmadan önce gelişir. Gebeliğin 32. haftası civarında başlar ve 36. hafta civarında tamamen gelişir.

Moro refleksi

Ürkme refleksi olarak da adlandırılan Moro refleksi, bebeğin ürkmeye karşı verdiği tepkidir. Nedeni genellikle yüksek bir ses, ani bir hareket ve hatta kendi ağlamasıdır. Bir yetişkin olarak, şaşırtıcı bir şey olduğunda zıplayabilir ve göz kırpabilirsiniz. Moro refleksi tetiklendiğinde bebek başını geriye atar, kollarını ve bacaklarını dışarı atar, ağlar ve kol ve bacaklarını hızla geri çeker. Bu refleks sadece ilk 2 ay sürer.

Tonik boyun refleksi

Tonik boyun refleksine bazen eskrim pozisyonu denir çünkü bebek kollarını eskrim yapıyormuş gibi tutar. Tonik boyun refleksi, bebek kollarını uzatarak başını yana çevirdiğinde gerçekleşir. Başları sağa çevrilirse, sol kol dirsekte bükülürken sağ kol gerilir. ‌Bu refleksi fark etmek zor olabilir. Hareketler genellikle ince olabilir. Bebeğiniz kıpır kıpırsa veya ağlıyorsa bunu hiç yapmayabilir. Bu refleks 5-7 aylık olana kadar sürer. ‌

Kavrama refleksi

Parmağınızı bebeğinizin eline koyduğunuzda ve onu tuttuğunda muhtemelen bu refleksi fark etmişsinizdir. Avuç içine hafifçe dokunduğunuzda kavrama refleksi gerçekleşir. Bu his bebeğin parmaklarını kapatmasına neden olur. Bu refleks yaklaşık 6 aylık olana kadar sürer.

Babinski refleksi

Bu refleks, kavrama refleksine benzer. Bebeğinizin ayağının altını okşadığınızda, baş parmağı geriye doğru bükülürken diğer parmaklar dışarı fırlar ve uzaklaşır. Bu refleks 12 ay ile 2 yaş arasında kaybolur.

Adım atma refleksi

Bebeğinizi yerde dik tuttuğunuzda ve yürümeye çalıştıklarında muhtemelen biraz şaşırırsınız. Bu sadece adım atma refleksidir. Yürüme veya dans etme refleksi olarak da adlandırılır. Yenidoğan bebeğiniz hala kendi ağırlığını taşıyamayacağı için bu refleks konusunda dikkatli olmak isteyeceksiniz. Kollarının altından tutarak dik durmalarına yardımcı olmak, adım atma refleksini tetikleyecektir. Bebeğiniz, yürüyormuş gibi öne doğru adım atmaya başlayacaktır. İlk 2 aydan sonra refleks kaybolacak ve bebek yürümeyi öğrenmeye başladığında ilk yıldan sonra tekrar ortaya çıkacaktır.

Refleks Simetrisinin Önemi

Tonik boyun, kavrama, Moro, Babinski ve adım atma refleksleri vücudun her bir yarısını kullandığından, simetrik olduklarını bilmek önemlidir. Vücudun her iki tarafında refleksler eşit derecede güçlü veya hızlı değilse, bebeğin merkezi sinir sisteminde bir sorun olabilir. Bebeğinizin reflekslerinde simetri eksikliği fark ederseniz doktorunuzla konuşun.