Yenidoğan bebeklerde hapşırma olunca bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüp endişelenebilirsiniz. Ya da bebeğiniz gün içinde çok hapşırıyorsa, bunun üşüdüğüne dair bir işaret olduğundan endişelenebilirsiniz. Neyse ki, sık hapşırma normaldir ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Bu yazımızda yeni doğan bebeklerde hapşırmayla ilgili detayları sizler için yazdık. 

Bebekler Neden Çok Hapşırır?

Bebeğinizin hapşırmasına başka bir hastalık belirtisi eşlik etmiyorsa, büyük olasılıkla endişelenecek bir şeyiniz yok demektir. Hapşırma doğal olarak burun pasajlarından mikrop ve partiküllerin atılmasına ve havanın akmasına yardımcı olur. Bazen bebeğiniz bir burun deliğini cildinize bastırdığı için emzirirken hapşırma fark edebilirsiniz. Bebeğiniz burun deliğini tekrar açmak için hapşırabilir. Doğumdan hemen sonra amniyotik sıvıyı hava yollarından temizlemeye ek olarak, bebekler ayrıca burun pasajlarında beslenmeden süt ve tükürük ile sonuçlanır. Her şeyi yutmazlar ve genellikle yuttuklarını tükürürler veya kusarlar ve sonunda buruna geri dönebilir. Kuru hava bile bebeğinizin çok hapşırmasına neden olabilir. Bebeğiniz nefes almakta zorluk çekmediği sürece, tuzlu su damlaları veya burun aspiratörü ile müdahale etmemek daha iyidir. Bu sık hapşırma havanın içeri ve dışarı hareket etmesine yardımcı olacaktır. 

Bebeğinizin sık hapşırmasının diğer nedenleri ise şunlardır: 

Yeni doğan bebekler burundan nefes alırlar: Yenidoğanların farklı bir nefes alma şekli vardır. Doğumdan itibaren birkaç aylık olana kadar burunlarından nefes alırlar. Bunun ışığında burunlarını sık sık temizlemeleri gerekir.

Yenidoğanlar burunlarını çekemezler; tek seçenekleri burunlarını temizlemek için hapşırmaktır.

Yenidoğanların küçük burunları vardır ve minik burunlar, küçük burun geçişleri anlamına gelir. Bu küçük yol, tiftik, evcil hayvan kılı ve tozla kolayca tıkanabilir. Bebekler bu geçişi temiz tutmak için çok hapşırırlar.

Bazen aşırı hapşırma, yenidoğan yoksunluk sendromunun (NAS) bir belirtisi olabilir; bu, bebeğin uteroda opioid ilaçlara maruz kaldığı anlamına gelir. Tipik olarak NAS semptomları doğumdan 72 saat sonra ortaya çıkar ve 1 hafta ile 6 ay arasında sürebilir. 

Bebeğin Burnunu Temizlemek

Yeni doğmuş bir bebek için burun tıkanıklığı oldukça yaygındır. Toz, parfüm, saç spreyi ve sigara dumanı gibi yaygın tahriş edici maddelerden kaçınmanın yanı sıra, çoğu doktor, tıkanıklık beslenmelerini engellemediği veya rahatsız etmediği sürece bebeğinizin burnunu rahat bırakmanızı tavsiye eder. Özellikle uyurken havayı nemlendirmek için nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayrıca, büyük veya özellikle yapışkan kuru mukus parçalarını nazikçe çıkarmak için bir ampul şırınga veya burun aspiratörü ile birlikte bebeğinizin burnundaki mukusu gevşetmeye yardımcı olmak için tuzlu su damlaları deneyebilirsiniz. Yine de bu cihazları çok sık veya çok agresif kullanmamaya çalışın. Bu süreçte bebeğinizin burnunu tahriş etmemeniz yararlı olacaktır. Bu araçlardan herhangi birini kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda, önce doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Genellikle, bebek hapşırması kendi başına endişelenmek için bir neden değildir. Bununla birlikte, diğer semptomlarla birlikte daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve tıkanıklık nedeniyle emzirmekte zorlanıyorsa veya rektal sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkması gibi başka belirtiler varsa, doktorunuza başvurun. Bebeğiniz daha büyükse ve ateşi varsa, öksürüyorsa, iyi beslenmiyorsa veya normalden daha uykuluysa, doktorunuza da başvurmalısınız.

Randevu ve Bilgi Formu