Yeni ebeveynlerin tatlı telaşlarının yanı sıra endişeleri de vardır. Bebeğine en iyi şekilde bakmayı isteyen ebeveynler ne yapmaları konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. Bu yazımızda yenidoğan bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için yazdık. 

Emzirmeyi İstiyorsanız En Kısa Sürede Başlayın

Bebek gerçekten memeyi tutmasa bile, bağışıklığı güçlendiren besinlerle dolu gerçek anne sütünün öncüsü olan sarımsı kolostrumu doğrudan bebeğinizin ağzına sıkabilirsiniz.

Ziyaretçileri Oyalayın

Aileniz ve arkadaşlarınız en kısa zamanda ziyaret etmek isteyeceklerdir, ancak siz ve eşiniz bebeğinizle baş başa zaman geçirebilmeniz için onları bir süre uzak tutmak isteyebilirsiniz. Yenidoğan genellikle doğumdan hemen sonra uyanık ve alıcı olduğundan, bağ kurmak için mükemmel bir zamandır, bu yüzden gözlerinin içine bakın ve onunla konuşun. Sesini vücudundan tanıyor ve onu yatıştırıcı bulabilir.

Bebeğinizi Doğru Giydirin

Sevimli bir eve dönüş kıyafeti karşı konulmazdır, ancak bebeklerin yaklaşık 6 aylık olana kadar vücut sıcaklıklarını düzenleyemediklerini unutmayın. Bu yüzden yeni doğan bebeğinizi dikkatli bir şekilde giydirin. Genel olarak, içeride veya dışarıda sizinle aynı miktarda kıyafet giymelidir. Onu aşırı kalın giydirmeyin, terlemesi üşümesine neden olabilir. 

Emzirme Temelleri

Emzirmek doğal olabilir, ancak bazı kadınlar için zor olabilir. Bu stratejiler yardımcı olacaktır.

Emzirme, doğumdan sonraki bir saat içinde emziren kadınlar için daha sorunsuz olabilir. Yardım istemekten çekinmeyin, çoğu hastanede personel olarak emzirme danışmanları bulunur.

Yeterli süt alabilmek ve meme uçlarınızın zarar görmesini ve ağrımasını önlemek için bebeğinizin derin bir memeyi tutması gerekir. Onu göğsünüze koymadan önce, göbeği tam size karşı gelecek şekilde yan yatırın. Ardından ağzını meme ucunuzla gıdıklayarak onu geniş açmaya teşvik edin; meme ucunun tamamını ve areolanın büyük bir kısmını ağzına aldığından emin olun.

Gerekli olmasa da, bir sedir veya ayak taburesi olan bir planör, sallanan veya rahat bir sandalye yararlıdır. 

Süt Kaynağınızı Besleyin

Günde en az sekiz bardak sıvı tüketin. Yaşınıza, metabolizmanıza ve aktivite seviyenize bağlı olarak, günlük kalori ihtiyaçlarınız muhtemelen 2.200 ila 2.400 arasında olacaktır

Bebek Mamaları 

Bazı kadınlar emziremez; diğerlerinin ara sıra formülle takviye etmesi gerekir. Ticari formüller büyük ölçüde aynıdır. Çocuk doktorunuza, ilave demir, DHA veya diğer besin maddeleri içeren bir formül önerip önermediğini sorun. 

Alerjik reaksiyon korkusu, bazı ebeveynleri bebeklerine süt bazlı formül markaları vermek konusunda isteksiz hale getirir, ancak bebeklerin sadece yüzde 3 ila yüzde 4’ü gerçek bir süt alerjisine sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, soya maması süt alerjisi olan bebekler için iyi bir alternatif olmayabilir çünkü bu bebeklerde soya proteinine karşı da intolerans olabilir.

Mama ile beslemeyi kolaylaştırmak için şu ipuçlarını deneyin:

Formülü bir tencerede ılık su veya biberon ısıtıcısında ısıtın; mikrodalga, tehlikeli sıcak noktalar oluşturabilir.

Oda sıcaklığı formülünü iki ila dört saat içinde kullanın.

Besin değerini çaldığı için mamayı dondurmayın.

Bebeğinizin geride bıraktığı hiçbir mamayı biberonda saklamayın. Tükürüğündeki bakteriler onu kirletebilir.

Baştan Ayağa Yenidoğan Bakımı

Bebeğinizi temiz ve rahat tutmak için bazı ipuçlarını izleyebilirsiniz:

Yüz

Yeni doğmuş bir bebeği kırmızı, lekeli bir yüzle görmek endişe vericidir, ancak bebek sivilceleri yaygın ve zararsız bir durumdur.Bebeğinizin yüzünü her gün yumuşak bir bebek sabunu ile yıkayın.

Gözler

Bazı bebeklerin gözlerinde veya göz kapaklarında genellikle tıkalı bir gözyaşı kanalının neden olduğu sarımsı bir akıntı veya kabuklanma olur. Bu durum birkaç ay sürebilir. Bölgeyi ılık suyla nemlendirilmiş bir pamuk top kullanarak silebilirsiniz. 

Kafa derisi

Birçok yenidoğan, beşik başlığı adı verilen pullu bir kafa derisi durumu geliştirir. Genellikle ilk birkaç ayda kaybolur. Bebeğinizin saçını haftada en fazla üç kez yumuşak bir bebek şampuanı ile yıkayın ve bir bebek saç fırçası veya yumuşak diş fırçası kullanarak her gün pulları nazikçe fırçalayın.

Burun

Bebeklerin dar burun pasajları mukusla dolma eğilimindedir. Bebek boyutunda bir burun ampulü şırıngasıyla burun deliklerini nazikçe açın. Mukusu gevşetmek için, emmeden önce bir damlalıklı salin solüsyonu ekleyin.

Tırnaklar

Yenidoğanın tırnakları genellikle yumuşaktır, ancak hassas cildini çizebilirler. Bebek tırnak makası veya küt uçlu makas kullanın. Banyodan sonra tırnakları yumuşakken veya uyurken ve parmakları gevşediğinde tırnaklarını kesebilirsiniz. 

Deri

Bazı bebekler, egzama veya atopik dermatit adı verilen kırmızı, kaşıntılı lekeler geliştirir. Banyoları 10 dakika ile sınırlayın ve yumuşak, kokusuz bir sabun ve ılık su kullanın; hemen ardından hipoalerjenik cilt kremini bolca uygulayın. Pamuklu giysiler tercih edin. 

Pişik

Çok fazla nem ve hassas cilt, birçok bebek için pişik anlamına gelebilir. Bezleri sık sık değiştirin. Her değişimde bebeğinizin altını suyla yıkayın ve kurulayın. Mendil kullanmaktan kaçının; cildi tahriş edebilirler. Vazelin veya beyaz çinko oksit gibi bariyer kremler yardımcı olabilir.

Göbek bağı

Göbek bağını temiz ve kuru tutun; birkaç hafta içinde buruşacak ve düşecektir. Kordon bölgesini bebek bezi ile kapatmaktan kaçının ve güdük ayrılana kadar sünger banyosu yaptırın. 

Bacaklar

Yenidoğanların bacakları öne eğik ve ayakları içe dönüktür, önceki sıkışık yaşam alanları düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değildir. Endişelenmeyin, bebeğinizin bacakları ve ayakları altı ila 18 ay arasında düzelecektir.

Ayak

Yenidoğanların ayak parmakları sıklıkla üst üste gelir ve tırnaklar batık görünür (ama öyle değildir). Üzülmeyin, bu görünüm tamamen normaldir.

Randevu ve Bilgi Formu