Çoğumuz için yüzde 30 ila 60 nem rahat hissettirir. Bu aralığın üzerindeki herhangi bir şey genellikle nemli olarak kabul edilir. Nem ne kadar yüksek olursa, kendinizi o kadar rahatsız hissedersiniz. Nemli hava neme doygun olduğundan, teriniz sizi serinletmek için verimli bir şekilde buharlaşmaz. Bu yüzden nemli günlerde daha sıcak ve yapışkan hissedersiniz. Nemli havanın solunması da daha zordur, bu da astımınız varsa sorun olabilir. Astımda hava yollarınız daralır. Bu daralma, ciğerlerinize yeterince hava çekmeyi zorlaştırır. Nefes darlığı veya öksürük ve hırıltı hissedebilirsiniz.

Nemin Astım Üzerindeki Etkileri

Nemli havada nefes almak, akciğerlerinizdeki solunum yollarınızı daraltan ve sıkıştıran sinirleri harekete geçirir. Nem ayrıca havayı polen, toz, küf, toz akarları ve duman gibi kirleticileri ve alerjenleri hapsedecek kadar durgun hale getirir. Bunlar astım semptomlarınızı tetikleyebilir.

Toz akarları mobilyalarda, halılarda ve yatak takımlarında yaşar. Yüzde 70 ila 80 nem seviyelerinde gelişirler. Ölü bedenleri ve atıkları da astım krizlerini tetikleyebilir.

Yüzde 60’ın üzerindeki nem de küf oluşumunu teşvik eder. Küfleri genellikle banyo tavanları ve su basmış bodrum katları gibi nemli yerlerde görebilirsiniz. Küfe duyarlıysanız, solumak astımınızı alevlendirebilir.

Astımınızın Nem Tarafından Tetiklenip Tetiklenmediğini Nasıl Anlarsınız?

Nemin astımınızı tetikleyip tetiklemediğini anlamanın en kolay yolu, hava sıcak ve yapışkan hale geldiğinde belirtilerinizin alevlenip alevlenmediğini görmektir. Yaygın astım belirtileri şunları içerir:

  • Nefes darlığı, 
  • Öksürme,
  • Göğsünüzde sıkışma,
  • Hırıltı.

Nemin Önlenmesi

Dışarıdaki havayı değiştiremeseniz de, evinizdeki nemi yüzde 30 ila 50 arasında rahat bir şekilde ayarlamalısınız. İç mekan nemini kontrol etmek için şu adımları izleyebilirsiniz: 

Klimanızı açın ve pencerelerinizi kapatın. Geceleri, sıcaklık ve nem düştüğünde, temiz hava almak için pencereleri açabilirsiniz.

Bir nem giderici takın. Bu cihazlar havadaki fazla nemi çeker.

Evinizin yalıtımının iyi olduğundan emin olun. Yalıtım, evinizi sadece kışın sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda yazın da serin tutar.

Nemli havanın astım semptomlarınızı tetiklemesini önlemek için:

Özellikle hava kalitesinin düşük olduğu nemli günlerde dışarı çıkmaktan kaçının.

Dışarıda olmanız gerekiyorsa, gitmeden önce kurtarma inhalerinizi kullanın.

Günün en sıcak saatlerinde dışarıda egzersiz yapmayın.

Dışarıdayken bol su için ve bol, hafif giysiler giyin.

Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım tedavisinin üç bileşeni vardır:

  • Nem, küf, toz ve polen gibi tetikleyicilerden kaçınmak,
  • Uzun süreli astım kontrol ilaçları almak,
  • Hızlı rahatlama (kurtarma) ilaçları almak.

Her gün alınan uzun süreli astım kontrol ilaçları semptom alevlenmelerinden kaçınmanıza yardımcı olur. Bu ilaçlar şunları içerir:

Hızlı rahatlama (kurtarma) ilaçları, başladıktan sonra astım ataklarını tedavi eder. 

Astım belirtilerini kontrol altına almak ve astım krizi riskini en aza indirmek için ilaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Sonuç olarak:

Hava durumunu kontrol etmek zor olsa da, neme maruz kalmanızı azaltabilir ve bu süreçte astım semptomlarından kaçınabilirsiniz. Evinizin içindeki nemi yüzde 30 ila 50 arasında tutun. Dışarısı nemli olduğunda, pencereleriniz kapalı ve klimanız açıkken içeride kalın. İlaçla bile astım semptomlarınızı kontrol etmekte hala sorun yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza görünün.  Astım ilaçlarınızın ve astım planınıza herhangi bir değişiklik gerekebilir.

Randevu ve Bilgi Formu