Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak da bilinmektedir. Ani olarak ortaya çıkan kaşıntı, farklı büyüklüklerde plaklar şeklinde kızarıklıklar ve bazen de ödem dediğimiz şişliklerle kendini gösteren bir durumdur.

Kronik Ürtiker Belirtileri

6 haftadan uzun süren ürtiker tiplerine kronik ürtiker ( kurdeşen)  denilmektedir. Akut ürtikerlerin yani genelde kısa süren ürtikerlerin görüldüğü 10 çocuktan 3’ünde kronik ürtiker gelişebilmektedir. Kronik ürtiker belirtileri gelişmişse doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca, 18 yaşından büyüklerde de yetişkin alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi, teşhis ve tedavisinin yapılmasında fayda vardır. Çünkü kronik ürtikerin nedenleri çok fazladır. Bunların ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir. Örneğin bir tiroid hastalığından otoimmün dediğimiz immünolojik hastalıklara kadar birçok nedene bağlı olabildiği gibi bazende fiziksel nedenlere bağlı yani güneş ışığına, soğuğa ve sıcağa bağlı da olabilmektedir.

Ürtikeriniz varsa ve;

– Şiddetli kaşıntı,

– Tedaviye cevap vermeyen kurdeşen (ürtiker),

– Bir kaç gün boyunca geçmeyen kurdeşeniniz varsa bir doktora başvurmalısınız.

Ayrıca;

– Baş dönmesi, sersemlik,

– Şiddetli göğüs sıkışması veya nefes alıp vermede zorluk,

– Dilde veya boğazda şişme hissi varsa acilen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Tekrarlayan akut ürtiker (kurdeşen) veya 6 haftadan uzun süren kronik ürtiker (kurdeşen) durumunda alerji uzmanı başvurulmasında fayda vardır. Çünkü bu alerji uzmanları alerji hastalıkları konusunda eğitim alan uzmanlardır.

İSTANBUL ALERJİ MERKEZİ

Sağlıklı Günler Diler

Randevu ve Bilgi Formu