Egzama, ağrılı, kaşıntılı veya pul pul cilt lekeleri ile karakterize bir grup inflamatuar cilt durumu için kullanılan genel bir terimdir. Egzama döküntüleri aşırı derecede kaşıntılı olabilse de kaşıma onların büyümesine veya yayılmasına neden olabilir. Egzama vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir. Döküntüler vücudun belirli bir bölgesinde görünebilir veya vücudun birden fazla bölümünü etkileyebilir. Bu yazımızda egzama nasıl yayılır sorusunun cevabını sizler için yazdık.

Egzama nedir?

Egzama, cildin ağrılı, kaşıntılı veya pul pul olmasına neden olan bir grup inflamatuar cilt durumunu ifade eder. Egzama dünya genelinde çok sayıda kişiyi etkiler. Bu durum çocukluk, ergenlik ya da yetişkinlik döneminde gelişebilir, her yaştan kişiyi etkileyebilir.

Egzamaya neden olan veya kötüleşen faktörler, bir kişinin sahip olduğu egzama türüne bağlıdır. Egzamanın en yaygın şekli olan atopik dermatit, aşağıdakilere sahip kişilerde daha olasıdır:

Ailede egzama, astım veya alerji öyküsü,

Cildin en dış tabakasını korumaya yardımcı olan protein filagrin eksikliği,

Duman veya kirlilik gibi çevresel tetikleyicilere maruz kalma.

Egzama alevlenmelerini tetikleyebilecek diğer çevresel faktörler şunlardır:

Stres,

Yün veya polyester gibi giysiler,

Kuru, soğuk havaya maruz kalma,

Cilt bakım ürünlerinde kokulara, boyalara veya diğer katkı maddelerine maruz kalma,

Cildi tahriş eden kimyasallarla temas,

Toz, polen ve hayvan tüyü gibi potansiyel alerjenlere maruz kalma,

İnsanların alerjik veya duyarlı olduğu gıdalar.

Egzama en sık nerede bulunur?

Bir kişi vücudun bir kısmına lokalize olan egzamaya sahip olabilir. Alternatif olarak, daha geniş bir alana yayılabilir veya birden fazla yerde gelişebilir. Bebeklerde egzama tipik olarak vücudun aşağıdaki kısımlarında görülür:

Yanaklar,

Alın,

Kafa derisi,

Boyun,

Bacaklar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde egzama en çok şu bölgelerde görülür:

Yüz,

Boyun,

Üst göğüs,

Bilekler,

Eller,

Parmaklar,

Dizlerin arkası,

Dirsek kırışıklıkları,

Ayak bilekleri,

Ayak.

Egzama nasıl ve neden yayılır?

Egzamanın yayılmasının birkaç nedeni vardır. Bunlar şunları içerir:

Kaşıntı

Kaşıntı, belirgin bir egzama semptomudur, ancak kaşınma, daha fazla iltihaplanma yaratan iltihaplı maddelerin salınımını tetikleyebilir. Bu, döküntülerin büyümesine veya yayılmasına neden olur.

Alerjenler ve tahriş edici maddeler

Kontakt dermatiti olan kişilerde, ciltlerinde bir alerjen veya tahriş edici ile doğrudan temas nedeniyle egzama döküntüleri olur. Bu maddeler veya malzemeler iltihabı tetikleyebilir. Örneğin, bir kişinin çamaşır deterjanına alerjisi varsa, vücudunun çeşitli yerlerinde kızarıklıklar olabilir.

 Bakteri

Bazen çatlamış ve kuru cilt, zararlı bakteri türleri tarafından kolonize olabilir. Bunlar daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir ve kırık cildi enfekte edebilir.

Bir kişi enfekte olmuş bir cilt bölgesini ve ardından kuru veya çatlamış bir alanı çizerse, bakteri kuru veya çatlamış bölgeye yayılabilir. Durum tedavi edilmedikçe enfeksiyon kendi kendine de yayılabilir.

Egzamanın Yayılmasını Önleme Yolları

Egzamanın yayılmasını önlemek, kişinin sahip olduğu egzama türüne bağlıdır. Örneğin, kişi tahriş kaynağını ortadan kaldırdığında kontakt dermatit yayılmayı durduracaktır. Enfekte olmuş egzama, topikal veya oral antibiyotik tedavisi gerektirebilir. İnsanların egzamanın daha fazla iltihaplanmasını ve kaşınmasını önlemenin ana yollarından biri kaşınmaktan kaçınmaktır. Alevlenmeleri olabildiğince çabuk tedavi etmek, kaşınma eğilimini ortadan kaldırabilir. Ayrıca, insanların tırnaklarını kesmesi veya pamuklu eldiven giymesi de yardımcı olabilir.

Alevlenmeleri tedavi etmek

Alevlenmeleri hızlı bir şekilde tedavi etmek, genellikle doktorunuzun reçete edeceği ilaçlarla mümkündür. Bunlar, iltihabı azaltmak için kortikosteroid kremleri ve nemi hapsetmek için cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturan yumuşatıcıları içerir.

Bazı insanlar kaşıntıyı hafifletmek için antihistaminiklerden yararlanabilir. Kaşıntı şiddetliyse, immünosupresan tabletler, bağışıklık sisteminin inflamatuar bir yanıt başlatmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Bir alevlenme sırasında semptomları hafifletmek için insanlar şunları da yapabilir:

Ilık suda banyo yapın veya duş alın.

Soğuk kompres uygulayın.

Nemlendiriciyi gün boyunca, özellikle cildi ıslattıktan sonra bolca ve sık sık uygulayın.

Randevu ve Bilgi Formu