Miyop veya uzağı görememe, genellikle 6 ila 14 yaşları arasında başlayan yaygın bir görme sorunudur. Okul öncesi çocukların %5’ini, okul çağındaki çocukların yaklaşık %9’unu ve ergenlerin yaklaşık %30’unu etkiler. Ebeveynleri miyopsa, çocukların miyopi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, özellikle çocuklarda genel olarak miyopi son zamanlarda yükselme göstermektedir. Bu duruma neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar bunun bilgisayar kullanmak ve video oyunları oynamak gibi iç mekanlarda daha fazla yakın çekim yapmakla ilgili olabileceğine inanıyor.

Göz Gelişimi ve Görme

Miyopi, çocuğunuzun göz küresi önden arkaya çok uzun olduğunda ortaya çıkar. Gözün önündeki şeffaf pencere olan kornea çok dik olduğunda da gelişebilir. Işık çocuğunuzun gözüne girdiğinde, ışınlar gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın hemen altına düşer. Bu, uzaktaki nesneleri bulanıklaştırır ve yakındaki nesneleri netleştirir.

Hipermetrop veya uzak görüşlülükte, uzaktaki nesneler yakındaki nesnelerden daha nettir. Her şeye, özellikle de yakın nesnelere odaklanmak daha fazla çalışma gerektirir. Çocukların gözleri henüz tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle çocuklukta biraz ileri görüşlülük normaldir. Çoğu çocuk bulanık görme yaşamaz çünkü gözleri otomatik olarak odaklanır. Çocuklar büyüdükçe genellikle daha az ileri görüşlü olurlar ve bunun yerine miyop olabilirler. Miyopi genellikle ergenlik döneminde kötüleşir, daha sonra yirmili yaşların başında stabilize olmaya başlar.

Miyop Belirtileri

Miyopi belirtileri şunları içerir:

Bulanık görme şikayetleri (okulda tahtayı görememek gibi),

Daha iyi görmeye çalışmak için gözlerini kısmak,

Sık göz ovuşturma,

Sık sık baş ağrısı.

Miyop Teşhisi

Çocuğunuzda miyop olduğunu düşünüyorsanız ya da görme ile ilgili herhangi bir şikayeti varsa bir doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz, göz muayeneleri ve bazı taramalarla çocuğunuzda miyop olup olmadığını teşhis edecektir. 

Çocukluk Çağında Miyopi Tedavisi

Miyopi tersine çevrilemez veya iyileştirilemez, ancak tedavi edilebilir. Tedavinin amacı, çocuğunuzun görüşünü iyileştirmek ve daha kötüye gitmesini önlemektir. Bu, gelecekte gözlük veya kontakt lense ihtiyaç duysalar bile göz sağlığını korumak için önemlidir.

Gözlük

Miyopi için gözlükler her zaman veya sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir, böylece çocuğunuz uzağı görebilir. İyi oturan ve çocuğunuzun yaşına ve aktivitelerine uygun çerçeveler seçmek önemlidir. Örneğin, küçük bir çocuğunuz varsa, daha rahat kalması için kayışlı gözlük almanız yardımcı olabilir. Ya da çocuğunuz spor yapıyorsa spor gözlüğü almak normal gözlüğünün kırılmasını önleyecektir. Bir gözlükçü, çocuğunuzun neye ihtiyacı olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Kontak lens

Çocuğunuzun tercih etmesi durumunda kontakt lensler bir seçenektir. Özellikle spor olmak üzere belirli aktiviteler için de yardımcı olabilirler. Temas için herhangi bir yaş sınırı olmamasına rağmen, çocuğunuz göz damlalarını iyi tolere edebilmeli ve iyi hijyen uygulayabilmelidir. Göz enfeksiyonlarını önlemek için temaslıların günlük olarak bakıma ihtiyacı vardır.

Çocuğunuz çoğu zaman kontakt lens kullanıyor olsa bile, her zaman yedek gözlük bulundurmak önemlidir. Çocuğunuzun kontakt lens takarken gözlerinde ağrı veya kızarıklık varsa, hemen göz doktorunuza başvurun.

Miyopinin kötüleşmesini önlemek için tedaviler

Araştırmacılar, çocuklarda miyopinin kötüleşmesini önlemenin yollarını araştırıyorlar. Bu potansiyel tedaviler şunları içerir:

Düşük doz atropin göz damlası

Göz muayenesi sırasında öğrencileri genişletmek için kullanılan aynı tip göz damlasının düşük dozu, 5 ila 18 yaş arasındaki çocuklarda miyopinin yavaşlamasına yardımcı olabilir.

Özel kontakt lensler

Bazı çocuklarda, yan görüşünü bulanıklaştıran özel bir multifokal kontakt lens takmak, göz büyümesini yavaşlatmaya ve miyopiyi sınırlamaya yardımcı olabilir. Ortokeratoloji veya Ortho-K adı verilen başka bir kontakt lens tedavisi türü, korneayı düzleştirmek için gece boyunca giyilir. Gün boyunca, yeniden şekillendirilmiş kornea, bulanık görmeyi iyileştirmek için ışığın çocuğunuzun retinasına düzgün şekilde odaklanmasına yardımcı olur. Bu tedavinin güvenliği bir endişe kaynağıdır çünkü uyurken kontakt lens takmak çocuğunuzun göz tahrişi ve enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca daha ciddi görme sorunları riskini artırır.

Dışarıda daha fazla zaman

Mümkünse ekran başında geçirilen süreyi dışarıda geçirilen süre ile dengeleyerek, çocuğunuzun miyopisini sınırlandırmaya ve büyüdükçe vizyonunu korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Randevu ve Bilgi Formu