Ürtiker çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak da bilinmektedir. Ani olarak ortaya çıkan kaşıntı, plaklar tarzında kızarıklıklar ve bununla birlikte ödem dediğimiz şişlikler şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Çocuklarda Kronik Ürtiker

6 haftadan uzun sürdüğü zaman buna kronik ürtiker denilmektedir. Kronik ürtikerli çocuklarda genellikle durmadan kaşıntı, kızarıklık mevcut olur, hayat kaliteleri bozulur, geceleri uyuyamaz, bazen şişliklerden dolayı psikolojik olarak problem yaşarlar. Yani çocuğun hayat kalitesini etkilemektedir. Kronik ürtikerin belirtileri sonuç olarak; 6 haftadan uzun süren belirtilerin olması, kaşıntının olması, gece uykuyu ve hayat kalitesini etkileyen belirtilerle seyreden bir durum olmasıdır.

Çocuklarda kronik ürtiker hayat kalitesini düşüren, rahatsız edici, uyku ve diğer günlük aktiviteleri etkileyen belirtilerle kendini göstermektedir.

– Genellikle yüzde, gövdede, kollarda veya bacaklarda görülen kırmızı ya da beyaz kabarcıklar grubu,

– Bu kabarcıkların hastalığın gidişatına göre boyutu değişebilmesi, şekli değişebilmesi, birden çoğalıp birden azalabilmesi,

– Şiddetli olabilen kaşıntılar,

– Özellikle boğazda, göz çevresinde, yanaklarda, dudaklarda, ellerde, ayaklarda ve genital bölgelerde acı ve yanmaya neden olan şişme,

– Sıcak, egzersiz veya stres gibi tetikleyicilerle birlikte belirtilerin şiddetlenmesi,

– Belirtilerin önceden tahmin edilemeyecek şekilde bazen aylar yıllar sürerek sık sık kendini tekrarlaması şeklinde görülmektedir.

İSTANBUL ALERJİ MERKEZİ

Sağlıklı Günler Diler

Randevu ve Bilgi Formu