Dik durmak, çocuğunuzun sadece daha kendinden emin görünmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kas gerginliğini, sırt ağrılarını ve boyun ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Çocuğunuz büyüdükçe iyi bir duruş geliştirmenin, yaşamı boyunca karşılığını verecek uzun vadeli faydaları vardır.

Bir çocuk için doğru duruş nedir?

Otururken, çocuğunuzun sırtı düz ve omuzları geride olmalıdır. Kalçalar sandalyede tamamen geride olmalıdır. Bu oturma pozisyonu, çocuğunuzun omurgasının doğal bir S pozisyonunda oturmasına izin vermelidir. Sırtın üst kısmı ve omuzlar öne doğru eğilirken, alt sırt bir eğim oluşturur. Oturma pozisyonuna dikkat etmek, çocuğunuzun duruşunu iyileştirmeye ve nihayetinde sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. 

Ayakta dururken, çocuğunuzun ağırlığı hem kalçalarına hem de ayaklarına eşit olarak yerleştirilmelidir. Sırt düz olmalı, omuzlar arkada ve çene yukarıda olmalıdır. Baş, omuzlar, kalçalar, dizler ve ayak bilekleri tek bir düz çizgide olmalıdır.

İyi duruş gerçekten önemli mi?

Yanlış duruş, kaslar, bağlar, eklemler ve kemikler üzerinde artan gerginliğe yol açabilir. Bir çocuk büyürken, kötü duruş anormal konumlandırmaya, omurganın anormal büyümesine ve nihayetinde yaşamın ilerleyen dönemlerinde artrit artışına yol açabilir. Omurga eklemlerindeki gerginlik, eklem dejenerasyonuna ve omurga artritine neden olabilir. Doğru duruş, sırt kaslarının gevşemesine yardımcı olarak yorgunluğu, sırt ağrılarını ve diğer ağrıları azaltır. Ayrıca omurgadaki eklemleri ve kemikleri hizalayarak dejenerasyon ve artrit riskini daha da azaltır.

Çocuğumun duruşunu nasıl iyileştirebilirim?

Çocuğunuzun duruşunu düzeltmek için, iyi duruşun ne olduğunu bildiklerinden emin olun. Onlara nasıl düzgün oturacaklarını ve ayakta duracaklarını gösterin ve duruşunuzu da düzelterek örnek olun. Çocuğunuzun duruşunun zayıf olduğunu fark ettiğinizde, nazik bir hatırlatma yapın. Çocuğunuz düzgün otururken veya ayakta dururken bir övgü sözü uzun bir yol kat edebilir.

Sırt ve omuz kaslarını fiziksel aktivite ile güçlendirmek ve sürekli olarak oturmalarını ve ayakta durmalarını iyileştirmeye çalışmak, zamanla postürü iyileştirecektir. Çocukların sırt kasları güçlendikçe, iyi duruşu daha uzun süre ve daha az hatırlatıcıyla tutabilecekler.

Çocuğunuzu, yorgun kaslarını germek için bilgisayar ekranlarını kullanmaya veya televizyon izlemeye sık sık ara vermeye teşvik edin. Çocuk boyutunda bir sandalyeye yatırım yapmak, çocuğun düzgün oturmasını da kolaylaştırabilir.

Ya çocuğum ayakta durmakta ve dik oturmakta zorlanıyorsa?

Kötü duruşun çocuğunuzun tembel olduğunun bir işareti olmadığını unutmayın. Aşağıdakiler dahil birçok faktörden kaynaklanabilir:

  • Kilo almak,
  • Genetik koşullar,
  • Zayıf sırt kasları,
  • Desteksiz şilteler,
  • Ağır sırt çantaları,
  • Kötü oturma pozisyonu.

Çoğu çocuğun daha iyi bir duruş elde etmek için bir doktora veya fizyoterapiste gitmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, çocuğunuz sırt ağrısı çekiyorsa veya omurgası düz ve dik konumlanamıyorsa, çocuğunuzun doktoru ile konuşun. Çok kötü duruşu veya diğer sağlık sorunları olan bazı çocuklar, sırtlarını ve omuzlarını güçlendirmek için tasarlanmış fizik tedavi programlarından yararlanabilir.

Nadir durumlarda, bir çocuğun omurgasında, vertebral anomali olarak bilinen, doğru şekilde oluşmayan bir şey olabilir. Bu durumlar bir sırt desteği veya bazen düzeltici cerrahi ile tedavi edilebilir.